• Dożynki 2019 w Gminie Dygowo (wideo i foto)

    Dożynki wieńczą ciężką pracę rolników od siewu po zbiór plonów. Tradycja dożynkowa w Gminie Dygowo jest pieczołowicie kultywowana. Rok rocznie, Urząd Gminy Dygowo – organizator dożynek, dba o to aby w tym dniu mogli spotkać się wszyscy mieszkańcy gminy. Tegoroczny program dożynek gminnych w Dygowie miał charakter tradycyjny. Ceremoniał dożynkowy poprzedziła Msza Św. w kościele parafialnym w Dygowie, następnie korowód dożynkowy udał się na stadion w Dygowie, gdzie starościna i starosta dożynek przekazali wójtowi bochen chleba z mąki tegorocznych zbóż. Wójt Grzegorz Starczyk , przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński, sołtyski , sołtysi oraz rolnicy dzielili się chlebem z zebranymi na stadionie mieszkańcami oraz gośćmi. Starościną  i starostą Dożynek Gminnych 2019 byli: Pani Bożena Kwaśnik z Wrzosowa i Pan Piotr Miernicki z Dębogardu.

    Poza ceremoniałem dożynkowym najważniejszym wydarzeniem dożynek w Dygowie był konkurs wieńca dożynkowego oraz turniej rekreacyjny drużyn sołeckich. Wieńce dożynkowe wystawiło dziesięć sołectw. Kto wygrał konkurs i turniej dowiedzą się Państwo z obszernego materiału wideo i ponad setki fotografii.

  • Dożynki 2022 w Gminie Dygowo

    W sobotę 3 września odbyły się dożynki gminne w Dygowie. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna, którą odprawili  proboszcz  parafii Dygowo ks. Piotr Niedźwiadek i proboszcz parafii Mierzyn i administrator parafii Wrzosowo Grzegorz Jagodziński. Po mszy korowód z wieńcami dożynkowymi, przygotowanymi przez sołectwa: Dygowo, Dębogard, Piotrowice, Stojkowo, Świelubie i Wrzosowo  udał się na stadion sportowy.  

    Ceremoniał dożynkowy rozpoczęli Starostowie dożynek Pani Hanna Lesiak i Pan Piotr Galek przekazując chleb wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce  Wójta  Gminy Dygowo Grzegorza Starczyka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Leszczyńskiego, którzy zgodnie z tradycją wraz z rolnikami podzielili się z tym chlebem z mieszkańcami i zebranymi gośćmi. Życzenia rolnikom złożył również Poseł RP Czesław Hoc. Po części oficjalnej wystąpiły zespoły  śpiewacze  „Dygowianie” i „Dąbrówki”. Był również  pokaz tańca w wykonaniu młodych tancerzy Klubu Tańca Sportowego AMBER z Kołobrzegu. Pierwsza sobota września to również Narodowe Czytanie. W naszym Narodowym Czytaniu wystąpiły: Julia Haber z Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czerninie i Julia Laskowska z Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Dygowie.

    Kolejną częścią imprezy był tradycyjne turniej rekreacyjny Sołectw w którym brały udział sołectwa: Dygowo, Dębogard, Gąskowo, Miechęcino, Wrzosowo, Świelubie, Stramniczka, Skoczów i Piotrowice. Pierwsze miejsce wywalczyło sołectwo Stramniczka, drugie Piotrowice, a trzecie Miechęcino. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Dygowo. Chętni brali również udział w konkurencji  cięcia drewna piłą ręczną na czas,  uczestnicy otrzymali upominki od  Nadleśnictwa Gościno.

    Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany po raz pierwszy konkurs kulinarny. W pojedynku brały udział Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Dygowo: „Ale Babki”  z Wrzosowa, „Piotrowiczanki” z Piotrowic i KGW Stojkowo. Panie lepiły pierogi na oczach publiczności. Komisja konkursowa wybrana spośród uczestników dożynek przyznała  pierwsze miejsce Ale Babkom, drugie Piotrowiczankom, a trzecie gospodyniom ze Stojkowa. 

    Wzorem lat ubiegłych rozstrzygnięto cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Dygowo, wygrało sołectwo Dygowo, drugie miejsce zajął wieniec Piotrowic, trzecie Dębogardu. Nagrody w konkursie ufundowała Gmina Dygowo i Bank Spółdzielczy w Białogardzie.

    Po oficjalnym wręczeniu nagród wszystkich konkursów przyszedł czas na wspólną zabawę w którą wprowadził nas duet skrzypcowy Ewa i Irmina. W trakcie trwania imprezy najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z dmuchanego parku zabaw oraz przejażdżek konikami. Swoje stoisko promocyjno-edukacyjne wystawiło Nadleśnictwo Gościno. Stoiska  gastronomiczne przygotowały koła gospodyń wiejskich oraz niezawodne Koło Łowieckie ŚWIT z wyrobami z dziczyzny i smalcem.

    Starostowie Dożynek:

    Pani Hanna  Lesiak mieszka we wsi Jażdże, gdzie  wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, które mąż Pani Hani otrzymał od swoich rodziców. Prowadzone gospodarstwo wielkości ok.    90 hektarów ukierunkowane jest głównie na produkcję roślinną. Obecnie najwięcej czasu zajmuje jej opieka nad małą córeczką Lilianną.

    Pan Piotr Galek z Dygowa posiada 10 hektarowe gospodarstwo rolne oraz własną działalność gospodarczą.  Od niedawna szczęśliwy mąż i ojciec małej Julii. Praca na roli nie jest mu obca, ponieważ od najmłodszych  lat pomaga w prowadzeniu gospodarstwa rodzicom.

    Gmina Dygowo kieruje serdeczne podziękowania dla sponsorów dożynek:

    - Bank Spółdzielczy w Białogardzie,

    - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gościno,

    - Pani Wioletta Dymecka – Radna Rady Powiatu w Kołobrzegu,

    -  Koło Łowieckie ŚWIT.

     Wszystkim mieszkańcom Gminy Dygowo i gościom dziękujemy za tak liczny udział w tegorocznych dożynkach i zapraszamy za rok!

  • Symboliczne dożynki w gminie Dygowo (foto, wideo)

    Święto Plonów 2020 w gminie  Dygowo , ze względu na pandemię , miało charakter symboliczny. Uroczystości odbyły się w kościele parafialnym w Dygowie . W czasie sumy ,gminne sołectwa złożyły na ołtarzu bukiety wykonane z tegorocznych plonów a sołectwo Dygowo wieniec ,którego bazą  było ubiegłoroczne dzieło. Uroczystość uświetniły zespoły gminne – Dąbrówka i Dygowianie.

    Przed mszą głos zabrali: Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk oraz Przewodniczący Rady Gminy Dygowo ,Jerzy Leszczyński.

    Mszę św. koncelebrowali: proboszcz parafii Dygowo, ks. dziekan Piotr Niedźwiadek i proboszcz parafii Wrzosowo, ks. Kazimierz Koszykowski.

    &

  • W Gminie Dygowo będzie symboliczne Święto Plonów zamiast dożynek

    Wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk spotkał się z sołtysami gminnych gromad. Głównym tematem było omówienie sposobu uhonorowania rolników za ich pracę przy tegorocznym plonie. Dożynki , w wymiarze znanym z lat ubiegłych , ze względu na stan pandemii ,nie będą mogły się odbyć.  

    Gmina Dygowo jest gmina rolniczą i bez względu na sytuację jakaś forma dziękczynienia za plon jest dla włodarza rzeczą oczywistą. Wszakże rolnicy  mimo pandemii obsiali pola i będą zbierać plon.

    Sołtyski i sołtysi z gminy Dygowo włączyli się w dyskusję nad formą przeprowadzenia tegorocznego Święta Plonów. Ustalono ,że obchody odbędą się 6 września w niedzielę i będą połączone z sumą w kościele parafialnym w Dygowie. Będzie jeden symboliczny wieniec od wszystkich sołectw wykonany na bazie ubiegłorocznego wieńca sołectwa Dygowo oraz bukiety zbóż z każdego sołectwa. Szczegóły przeprowadzenia uroczystości będą jeszcze omówione z księdzem proboszczem parafii Dygowo. Imprez towarzyszących o charakterze rozrywkowym niestety nie będzie.

    Było to pierwsze spotkanie wójta z sołtysami od czasu wprowadzenia stanu epidemii. Ze względu na ograniczenia wynikające z obostrzeń sanitarnych sołtysi nie mogli uczestniczyć sesjach Rady Gminy Dygowo , które odbyły się maju, czerwcu i lipcu. W związku z tym ,poza tematem świata plonów, wójt omówił z sołtysami najistotniejsze sprawy Gminy Dygowo.


     

  • Wieńce dożynkowe czas zacząć stroić. Sołectwo Dygowo już tworzy dzieło!

    Żniwa trwają , ale perspektywa zbliżających się dożynek gminnych, które odbędą się 8 września  ,mobilizuje sołectwa do prac przy wieńcu dożynkowym. Panie z sołectwa Dygowo pracują już pełną parą. Zebrane wcześniej kłosy różnych zbóż  przeobrażają się bukieciki ,które przyozdobią konstrukcję tegorocznego wieńca. Po raz pierwszy dzieło przyozdobione