• 75 lat OSP Stojkowo

  W 1946 roku zapisane zostały pierwsze karty historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Stojkowie. Jednostkę założyli: Józef Adamczyk , Józef Liczner i Władysław Markiewicz, ziemię pod remizę przekazał Stanisław Jankowski, a wybudował ją Wincenty Nowakowski. Od tamtego czasu OSP w Stojkowie działa nieprzerwanie, choć w latach osiemdziesiątych była próba rozwiązania tej organizacji. Mieszkańcy , na czele z Władysławem Fijołem dali skuteczny opór tym działaniom.

  OSP wraz z mieszkańcami Stojkowa stanowią swego rodzaju monolit. Każda rodzina w miejscowości miała lub ma udział w funkcjonowaniu jednostki. Widać to przy okazji różnych wydarzeń w Stojkowie lub na terenie gminy. OSP , Koło Gospodyń Wiejskich i sołectwo łączą działania , co daje wymierne efekty, np. udział  najmłodszych pokoleń w tych grupach. Jak nigdzie w gminie widać dzieci i młodzież działaniach społecznych na rzecz Stojkowa. Zaszczepiony duch społecznikostwa w dzisiejszych czasach jest na wagę złota i z całą pewnością  będzie paliwem do dalszej działalności OSP Stojkowo.

  10 lipca połączone wspomnianych grup społecznych zorganizowały obchody 75-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Stojkowie. Przy budynku remizy i świetlicy odbył się uroczysty apel z udziałem gości mieszkańców i druhów OSP. Wydarzenie prowadził zarząd jednostki, zebranych przywitał prezes OSP Stojkowo Marcin Górniak, który również w słowach , jak to określił , od serca, podziękował wszystkim, którzy na przestrzeni 75 lat mieli i mają swój wkład w działalność jednostki OSP.

  Po tym kolejno zabrali głos goście:                               

  Anna Bańkowska - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego , która wręczyła na ręce prezesa OSP Stojkowo medalion Gryfa Zachodniopomorskiego.

  Tomasz Tamborski - Starosta Kołobrzeski wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu w Kołobrzegu Arturem Wasiewskim przekazali w imieniu Fundacji Bezpieczny Powiat czek na kwotę 2 500 złotych  na zakup specjalistycznej piły.

  Marek Huszla- zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kołobrzegu wraz st. kpt. Krzysztofem Azierskim, dowódcą JRG PSP w Kołobrzegu.

  Grzegorz Starczyk - Wójt Gminy Dygowo wraz z  Jerzym Leszczyńskim, Przewodniczącym Rady Gminy Dygowo.

  Marcin Tekiel – prezes zarządu OSP Gminy Dygowo wraz Tadeuszem Wygasiem.

  Robert Fijałkowski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościno.

  Następnie zostały wręczone odznaczenia druhom OSP Stojkowo oraz podziękowania osobom i organizacjom wspierającym jednostkę. Uchwałą Zarządu OSP Stojkowo , Prezydium Zarządu Gminnego ZOSP RP przyznało odznaki za wysługę lat. Na szczególną uwagę zasługuje fakt przyznania odznaki za 65 lat służby druhowi Piotrowi Kawce – najstarszemu członkowi jednostki, który tworzył historię OSP przez wiele pokoleń.

  Odznaki za 50 lat służby przyznano: Janowi Jaroszowi, Eugeniuszowi Klimkowi, Mieczysławowi Krukowi i Ryszardowi Głogowskiemu.

  Oficjalną część zakończyła prezentacja i degustacja jubileuszowego tortu.

 • Będą miejsca spotkań w Stojkowie i Stramniczce

  8 lipca Gmina Dygowo podpisała umowę o dofinansowanie budowy miejsc spotkań w Stojkowie i Stramniczce. Inwestycja w kwocie 94.839 zł będzie dofinansowana ze środków unijnych z Urzędu Marszałkowskiego, poprzez LGD „Siła w Grupie” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” .

  Zakres obejmuje: altany z wyposażeniem (stoły i ławy), miejsce na ognisko, stanowisko grillowe, ławeczki, lampy oświetleniowe oraz utwardzenie terenu. W chwili obecnej trwa opracowywanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej niezbędnej do ogłoszenia przetargu.

  Umowę na te inwestycje podpisali:  Anna Bańkowska - Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego i Grzegorz Starczyk -Wójt Gmin Dygowo.

 • Bryła świetlicy i remizy w Stojkowie już widoczna (wideo, dron)

  Budowa świetlico-remizy w Stojkowie postępuje zgodnie z harmonogramem. Pogoda w okresie zimowym łaskawie traktuje budowlańców. Na koniec grudnia 2018 roku wykonawca inwestycji miał gotowe fundamenty, natomiast na koniec lutego początek marca będą gotowe wieniec i stropy.

 • Budowa ścieżki rowerowej Dygowo - Ustronie Morskie

  Na terenie gminy Dygowo widoczny jest już przebieg całej trasy ścieżki rowerowej, która połączy Dygowo z Ustroniem Morskim. Wykonawca rozpoczął  prace w miejscowości Stojkowo. Rozbierane są ogrodzenia posesji ,które kolidują ze  ścieżką oraz chodniki. W Dygowie  ślad ścieżki jest już obszarze ulicy Kolejowej.

 • Dzień Kobiet w Stojkowie

  Panie ze Stojkowa świętowały w miejscowej świetlicy Dzień Kobiet. Honory gospodarza pełnił radny -sołtys Zbigniew Zawadzki. Zaproszony na przyjęcie wójt Grzegorz Starczyk złożył Paniom serdeczne życzenia  do których dołączył upominek. Panowie z OSP Stojkowo wręczyli Paniom okazjonalny kwiatek i osobiście złożyli życzenia.

 • Dzień prac społecznych w Stojkowie

  3 lipca z inicjatywy sołtysa Stojkowa odbył się dzień prac społecznych na terenie miejscowości. Wspólnymi siłami wykonano porządki wokół boiska, oczyszczono chodniki, wmurowano słupki do gry w piłkę siatkową. Dzieci, spacerując po wiosce wyzbierały plastiki i  zalegające odpady. To już kolejna taka inicjatywa sołecka, której celem jest dbałość o wizerunek oraz użyteczność miejsc publicznych.

 • Festyn w Stojkowie. Super ciężarówki i kuchnia myśliwska

  W dniu wczorajszym sołectwo Stojkowo zorganizowało letni festyn rodzinny dla mieszkańców miejscowości. Z myślą o najmłodszych przygotowano atrakcje począwszy od gier i zabaw z animatorkami , jazdę konną  , zwiedzanie wnętrz nowoczesnych ciężarówek , a na aktywności przy sprzęcie pożarniczym wystawionym przez OSP Dygowo skończywszy.

 • Finisz budowy remizy i świetlicy w Stojkowie

  Dobiegły końca prace budowlane budynku świetlico-remizy w Stojkowie. Nowo wybudowany obiekt czeka na odbiory techniczne. Niebawem otwarcie obiektu , którego inwestorem jest Gmina Dygowo.

 • Fundament pod przyszłą świetlicę w Sojkowie gotowy

  Budowa świetlico-remizy w Stojkowie przebiega zgodnie z planem. Wykonawca realizujący zadanie wykonał fundamenty pod przyszły obiekt. W dniu dzisiejszym ekipa budowlana kończyła zdejmować deskowanie szalunków. Umowny termin ukończenia inwestycji  wyznaczony jest na wrzesień 2019 roku. Według zapewnień wykonawcy- konsorcjum firm z

 • Granty dla sołectw: Skoczów, Stojkowo i Włościbórz

  W Centrum Kształcenia Praktycznego w Kołobrzegu podpisane zostały umowy z gminami-laureatami konkursu „Granty sołeckie 2019" z terenu powiatu kołobrzeskiego. Z gminy Dygowo pomocą finansową w wysokości dziesięć tysięcy złotych nagrodzone zostały sołectwa: Skoczów, Stojkowo i Włościbórz. Środki przeznaczone będą w tych miejscowościach na plenerowe miejsca rekreacji i sportu, popularnie zwane siłowniami. Gminę reprezentowali: wójt Grzegorz Starczyk, skarbnik Sylwia Kot oraz sołtysi: Lucyna Pokusa, Tomasz Krawczyk i Marcin Górniak.

  Stronę Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowali członkowie zarządu: Janusz Gromek i  Stanisław Wziątek. Obecni byli również Poseł na Sejm RP Marek Hok, starosta Tomasz Tamborski oraz wicestarosta Jacek Kuś.

 • Grzegorz Mistrzem Polski BJJ !

  W  Luboniu odbyły się X Mistrzostwa Polski Brazylijskiego Jiu-Jitsu, w formule bez kimon. W imprezie udział brało ponad 1200 zawodników. W kategorii junior młodszy – 64 kg ,złoty medal zdobył Grzegorz Głogowski– mieszkaniec Stojkowa , reprezentujący Berserkers Team  Kołobrzeg.

  GRATULUJEMY !

  Foto: archiwum G. Głogowski

 • Koło Gospodyń Wiejskich w Stojkowie zainaugurowało działalność

  Na terenie gminy Dygowo rozpoczęło oficjalnie działalność Koło Gospodyń Wiejskich w Stojkowie. To już drugie koło działające na terenie gminy. Panie ze Stojkowa zarejestrowały organizację we wrześniu , ale z inauguracją czekały na oddanie do użytkowania nowej świetlicy w miejscowości. Obecnie koło liczy 11 pań.

  W dniu wczorajszym przewodnicząca zarządu koła Małgorzata Głogowska , w obecności wójta Grzegorza Starczyka, przewodniczącego rady gminy Jerzego Leszczyńskiego i mieszkańców przedstawiła cele działalności i zaprezentowała logo. W skład zarządu wchodzą jeszcze Wioletta Kufel i Agnieszka Kubacka.

  Po części oficjalnej spotkania był tort okolicznościowy.

 • Mecz przyjaźni i biesiada w Stojkowie

  W dniu 22 lipca 2023 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Stojkowie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich zorganizowała V Mecz Przyjaźni o Puchar Zarządu OSP Stojkowo. W rozgrywkach udział wzięła bardzo liczna reprezentacja drużyn z Wrzosowa. Mecz zakończony remisem odbył się w atmosferze dobrej zabawy, przy sportowym duchu i rywalizacji. Po ostatnim gwizdku rozegrano konkurs rzutów karnych, po czym wręczono pamiątkowe puchary i medale. Równolegle do prowadzonego meczu, przy remizie trwał piknik oraz wspólne biesiadowanie przy ognisku. O godz. 17.00 utworzono specjalną strefę kibica, gdzie wspólnie obejrzano mecz półfinałowy w siatkówkę mężczyzn.

 • Mikołaj w Stojkowie

  Do świetlicy w Stojkowie zawitał Mikołaj z pełnym wózkiem paczek świątecznych. Wszystkie rozdane zostały dzieciom ze Stojkowa i Stramniczki.  Zabawę mikołajkową zorganizowały: sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich ze Stojkowa. Tradycją jest zapraszanie na zabawę dzieci i rodziców z sąsiedniej Stramniczki. Z zaproszenia skorzystał również wójt Grzegorz Starczyk, który tym razem pełnił zaszczytną rolę pomocnika Mikołaja przy rozdawaniu paczek.

 • Nadanie sztandaru jednostce OSP Stojkowo

  Od 2019 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Stojkowie następują wręcz milowe zmiany. Nowa remiza (zobacz) , lekki samochód pożarniczy oraz wyposażenie ratunkowe wyniosły jednostkę na poziom, o którym poprzednie pokolenia  mogły tylko marzyć. Jednakże brakowało jednego- symbolu cementującego poczucie wspólnoty, braterstwa , honoru i patriotyzmu. Tym symbolem , na miarę 77 lat tradycji (zobacz) jednostki ochotniczej ze Stojkowa, jest sztandar. Honorowy Komitet Fundacji Sztandaru skupiający społeczność gminy Dygowo i honorowych fundatorów spełnił marzenia strażaków ochotników.

  9 września 2023 roku  na placu przy remizie OSP w Stojkowie miało miejsce wręczenie sztandaru zgodnie z ceremoniałem. Akt Nadania odczytała przewodnicząca komitetu Małgorzata Głogowska , po czym  fundatorzy wbijali gwoździe pamiątkowe do drzewca sztandaru i składali podpisy na akcie ufundowania sztandaru i księdze pamiątkowej jednostki. Następnie w zastępstwie  kapelana Związku OSP RP Powiatu Kołobrzeg sztandar poświęcił o. Jarosław Wachowski OMI. Poświęcony sztandar przewodnicząca komitetu przekazała prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, dh Markowi Kowalskiemu, który ceremonialnie wręczył sztandar prezesowi OSP Stojkowo ,dh Marcinowi Górniakowi. Prezes zaprezentował sztandar przed pocztem , następnie wręczył go wypowiadając słowa: strzeżcie honoru tego sztandaru jak źrenicy oka. Sztandarowy przejął chorągiew  i odpowiedział: przyrzekamy, że honoru tego sztandaru nie splamimy.

  Po ceremonii głos zabrali zaproszeni goście (w kolejności):

  Anna Bańkowska - Członkini Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego

  Artur Wasiewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kołobrzeg

  Robert Jaruzel – Radny Powiatu Kołobrzeg

  Dh Marek Kowalski - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP

  St. bryg. Krzysztof Makowski - Komendant Powiatowy PSP w Kołobrzegu

  Tomasz Tamborski- Starosta Powiatu Kołobrzeg

  Grzegorz Starczyk – Wójt Gminy Dygowo

  Jerzy Leszczyński – Przewodniczący Rady Gminy Dygowo

  Dh Marcin Tekiel – Prezes OSP Dygowo i Zarządu Gminnego OSP

  Następnie zarząd OSP w Stojkowie wręczył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się ufundowania sztandaru, zasłużonym członkom jednostki oraz najmłodszym adeptom pożarnictwa. Po oficjalnej części uroczystości był czas na tort i okolicznościową fotografię.

   

 • Nowa remiza i świetlica w Stojkowie. Marzenia się spełniły

  Mieszkańcy Stojkowa wiele lat czekali na nowa świetlicę i remizę. Obiekty , które im wcześniej służyły nie spełniały już dawno jakichkolwiek standardów dwudziestego pierwszego wieku. Dzień 28 września 2019 roku z całą pewnością przejdzie do historii miejscowości. W tym dniu nastąpiło uroczyste przekazanie nowo wybudowanej świetlico-remizy mieszkańcom Stojkowa. Budynek zaprojektowany przez panią Anetę Mandes-Woźniak jest elegancki i pasujący skalą do miejscowości. Idealnie udało się powiązać jego walory funkcjonalne i estetyczne. Bryła budynku wyraźnie pokazuje ,że jest tam straż pożarna i świetlica.

  Budowa obiektu za trochę ponad milion złotych trwała niespełna rok. Większość kosztów poniosła Gmina Dygowo. Dofinansowania w wysokości 300 tysięcy złotych udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020, którego dysponentem była Mieleńska Lokalna Grupa Rybacka. Inwestycję realizowało konsorcjum firm z Białogardu.

  Otwarcie obiektu miało uroczysty charakter. Głos zabrali: wójt Grzegorz Starczyk, przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński, marszałek Janusz Gromek, poseł Marek Hok, radni powiatowi Robert Jaruzel i Artur Wasiewski, prezes gminnych struktur OSP Marcin Tekiel, nadleśniczy Krzysztof Olejnik z Nadleśnictwa Gościno oraz prezes OSP Stojkowo i jednocześnie sołtys Marcin Górniak.

  Remizę i świetlicę oraz figurę św. Floriana poświęcił kapelan powiatowy jednostek OSP ks. Piotr Niedźwiadek. Wstęgę przecinali: najstarszy członek jednostki OSP Stojkowo – Jan Jarosz i najmłodszy – Wojciech Głogowski.

  Zapraszam do obejrzenia materiału wideo z przebiegu uroczystości oraz wypowiedzi jego uczestników.

  Tak było wcześniej

 • OSP Stojkowo. Mieli wóz strażacki w użyczeniu, teraz mają już na stałe

  22 czerwca strażacy  Ochotniczej straży Pożarnej w Stojkowie odebrali akt nadania  samochodu ratowniczo-gaśniczego, z którego już korzystali od listopada 2019 roku.  Od czasu wybudowania nowej remizy  sukcesywnie uzupełniane jest wyposażenie  jednostki. Jest teraz najważniejszy atrybut – samochód pożarniczy. Zamontowano na dachu remizy syrenę alarmową. Gmina Dygowo wstawiła nową bramę wjazdową i furtkę na teren świetlico-remizy. Wszystko wieńczy tablica pamiątkowa.

  osp-stojkowo-

  osp-stojkowo-

  osp-stojkowo

 • Padły bielik znaleziony przy wieży wiatrakowej w Stojkowie

  3 marca w  Stojkowie w bezpośredniej bliskości wieży elektrowni wiatrowej ,znaleziony został martwy bielik. Ptaka zauważył na polu rzepakowym mieszkaniec Stojkowa pan Krzysztof. Biorąc pod uwagę ,że drapieżnik jest pod ścisłą ochroną i był zaobrączkowany zawiadomił regionalnego przedstawiciela stowarzyszenia Komitet Ochrony Orłów, które zajmuje się monitorowaniem, badaniem i ochroną ptaków drapieżnych na terenie Polski.

  Bielik to największy ptak drapieżny w Polsce. Dorosłe samice bielika mogą osiągać masę około 6 kg i rozpiętość skrzydeł 2,5 m. Bielik w naturalnych warunkach może dożywać wieku 30 lat. Liczebność bielika w Polsce szacuje się na 1000 - 1400 par. Najliczniejsze populacje zamieszkują Pomorze Zachodnie i Mazury. ( informacje: strona koo.org.pl).

  Tego samego dnia pana Krzysztofa odwiedził przedstawiciel komitetu pan Rafał Rudzin, który stwierdził ,że ptak najprawdopodobniej zginął w wyniku kolizji z wiatrakiem. Padły drapieżnik został zabrany do badań.

  Po tygodniu znane były już szczegóły dotyczące ptaka. Z obrączki odczytano ,że bielika zaobrączkował Cezary Korkosz - koordynator Komitetu Ochrony Orłów woj. Zachodniopomorskiego - w 2017 roku na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, w ramach projektu badawczego Helcom. Na podstawie oględzin nie określono jednoznacznie płeci ptaka. Wielkość dzioba sugeruje samicę , natomiast długość lotek bardziej pasuje do samca.

  Bielik jest narażony jest na wiele zagrożeń.  Najważniejsze z nich to: celowe zabijanie ,niszczenie miejsc lęgowych poprzez wycinanie nadbrzeżnych dojrzałych lasów oraz osuszanie mokradeł, nieprzemyślany rozwój energetyki wiatrowej na terenach zasiedlonych przez ten gatunek, nadmierny rozwój turystyki oraz chemiczne skażenie środowiska (informacje: strona koo.org.pl).

  Jak niebezpieczne są dla ptaków obracające się śmigła wiatraków pokazuje filmik zamieszczony na stronie Fundacji Ratujmy Ptaki. Zderzenie widoczne jest osi czasu filmu od 1:55.

  Fotografie: Krzysztof Kufel

 • Piknik w Stojkowie. Zebrano pokaźny fundusz na zakup sztandaru

  Strażacy i Gospodynie ze Stojkowa zorganizowały piknik rodzinny , podczas którego  zbierano środki na zakup sztandaru dla miejscowej OSP. Dochód z loterii fantowej , stoiska z wypiekami gospodyń, grilla strażackiego oraz aukcji różnych przedmiotów i nie tylko ,powiększył fundusz przeznaczony na ten szczytny cel. Rozegrany został również mecz piłki nożnej pomiędzy OSP Stojkowo i Samorządowcami Gminy Dygowo. Radni gminni zadeklarowali wsparcie inicjatywy ufundowania sztandaru kwotą nie mniejszą niż 1000 złotych. Przewodniczący radny gminy, Jerzy Leszczyński ,część środków wrzucił do skarbony przed rozpoczęciem aukcji, którą prowadził wójt Grzegorz Starczyk. Łącznie na aukcji wylicytowano 3860 zł , a z pozostałych działalności 4000 zł, razem daje to kwotę 7860 zł!

 • Pisanki sołectwa Stojkowo nagrodzone w konkursie „Wielkanoc z Tradycją”

  12 kwietnia sołectwo Stojkowo wzięło udział w III Wojewódzkim Konkursie Wielkanocnym „Wielkanoc z Tradycją” ,organizowanym przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. W delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Koszalinie odbyły się prezentacje prac w trzech kategoriach: palma, pisanka, wypiek wielkanocny oraz finałowe rozstrzygnięcia. Komisja konkursowa przyznała sołectwu III miejsce za pisanki wykonane techniką skrobania (na jednobarwnym, ciemnym tle pofarbowanego jaja wyskrobuje się ostrym narzędziem np.: koniec noża, igła ornament, odsłaniając białą powierzchnię skorupki). Pisanki zostały wykonane przez Adama Jarosza.