• Gmina Dygowo idzie po swoje do Trybunału Sprawiedliwości UE (wideo)

    Gmina Dygowo do czerwca tego roku była przekonana, że w sprawie opodatkowania wiatraków w 2017 roku wszystko jest oczywiste, czyli gmina nie będzie zwracać operatorom wiatrowym różnicy kwot wynikających z pobranego podatku od nieruchomości na podstawie tzw. ustawy „wiatrakowej”. Świadczyły o tym wcześniejsze korzystne wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych i wydany w 2019 wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący wniosku operatora z kapitałem zagranicznym o interpretację podatkową podstawy opodatkowania wiatraków w 2017 roku przez Gminę Dygowo

    Niestety , sprawy przybrały nieoczekiwany wymiar. Gmina Dygowo otrzymała niekorzystny wyrok NSA wraz z uzasadnieniem ,wydanym w związku ze złożonym przez spółkę Enea z udziałem Skarbu Państwa wniosku o interpretację indywidualną podstawy opodatkowania wiatraków na terenie gminy Dygowo. Gra idzie o kwotę około 4 mln złotych.

    Mamy więc sytuację, w której w tej samej sprawie - wniosku o interpretację indywidualną podstawy opodatkowania wiatraków – zapadły dwa odmienne wyroki w NSA.  Spółka z kapitałem zagranicznym nie podstawy roszczeń zwrotu podatku wobec Gminy Dygowo, natomiast Enea ma takie podstawy.

    Co w tej sytuacji zrobi Gmina Dygowo?

    W materiale wideo wójt Grzegorz Starczyk i radca prawny Marcin Czajkowski  przedstawią dalsze kierunki działania w związku z zaistniałą sytuacją.

    W skrócie wygląda to następująco: Gmina Dygowo przyjęła dwa kierunki działania.

    Pierwszy to: wyrok NSA będzie skarżony. W związku z wyczerpaniem procedur krajowych będzie pisany wniosek ( w ciągu kilku tygodni) do Komisji Europejskiej ,o to aby komisja w imieniu Gminy Dygowo złożyła skargę  do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. Jako zarzut postawione będą: faworyzowanie spółek skarbu państwa względem spółek prywatnych oraz zarzut pewności prawa.

    Może to być jedna z pierwszych spraw w skali regionu i kraju. Gminę Dygowo będzie reprezentować kancelaria prawnicza  z Warszawy.

    Drugi kierunek to: Wójt Gminy Dygowo będąc organem podatkowym i działając w interesie gminy wyda ponownie indywidualną interpretację podatkową operatorowi. Poprzednia ,uchylona przez NSA, jest obowiązująca, ale według Gminy Dygowo jest niesprawiedliwa i zawiera błędy.

    wojt-gminy-dygowo-wideokonferencjaWideokonferencja z kancelarią prawniczą z Wraszawy. Od lewej: sekretarz gminy Dorota Gruchała, radca prawny Marcin Czajkowski,wójt Grzegorz Starczyk i skarbnik gminy Sylwia Kot.

  • Gmina Dygowo ma gotowe plany „antywiatrakowe”

    Ustawa z  2016 roku o elektrowniach wiatrowych wprowadziła zakaz zabudowy mieszkaniowej w tzw. strefie wiatrakowej, która na terenie gminy Dygowo wynosi 1,5 km. Jednocześnie ustawa umożliwiła  gminom  przygotowanie i uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w tych strefach. W oparciu o tą ustawę gminy mają  czas do 14 lipca 2022 roku na uchwalenie tych planów „antywiatrakowych”, czyli pozwalających na zabudowę , czy też rozbudowę  na terenach znajdujących się w strefach wiatrakowych.

    W chwili obecnej projekty planów dla gminy Dygowo są już uzgodnione z instytucjami zewnętrznymi i są dostępne na stronie bip.dygowo.pl . Jest to etap tzw. wyłożenia do publicznego wglądu .

    Plany są wyłożone są urzędzie gminy od 7 kwietnia do 13 maja. Uwagi do tych planów można składać do 31 maja br..  Uwagi będą analizowane pod kątem przepisów prawnych oraz możliwości planistycznych czy mogą być uwzględnione czy też nie. Ponadto z projektami planów można zapoznać się na stronie internetowej gminy http://bip.dygowo.pl/index.php?id=118216

    >

    Projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego gminy Dygowo: obręb Dygowo, Stojkowo, Stramniczka, Jazy, Gąskowo

    Projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego gminy Dygowo: obręb Świelubie, Pustary, Bardy, Miechęcino, Dębogard, Piotrowice

    Projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego gminy Dygowo: obręb Wrzosowo, Skoczów, Łykowo, Jazy

    Zobacz również:

    Artykuł z 19 lutego  2019 r.. Uwaga ! Wiatraki a warunki zabudowy mieszkaniowej w gminie Dygowo

  • Trybunał Konstytucyjny po stronie Gminy Dygowo

    Po blisko dwóch latach Gmina Dygowo doczekała wyroku Trybunału Konstytucyjnego RP w sprawie wprowadzenia w życie z mocą wsteczną zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii.  Ustawa ta wymusiła zwrot około czterech milionów złotych operatom wiatrowym, które wpłynęły do budżetu gminy z tytułem podatku.

    Szczegóły tej sprawy przypomni radca prawny Marcin Czajkowski i wójt Grzegorz Starczyk.

  • Uwaga ! Wiatraki a warunki zabudowy mieszkaniowej w gminie Dygowo

    Przyjęta przez parlament w 2016 roku ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych określiła miedzy innymi warunki lokalizacji wiatraków w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. Nowe farmy wiatrowe nie mogą powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych, niż wynosi dziesięciokrotność ich wysokości wraz z wirnikiem i łopatami, czyli obszar o promieniu 1,5-2 km od wiatraka. A co z zabudową mieszkaniową  w obszarach gdzie są już zlokalizowane fermy i oddziaływują na znaczny obszar tak jak ma to miejsce w gminie Dygowo?  Budowa domów mieszkalnych będzie możliwa jeśli są  one uwzględnione w obowiązujących planach zagospodarowania przestrzennego. Gmina ma możliwość opracowania planów miejscowych tam gdzie jest opracowane studium. Ma na to 72 miesiące od wejścia w życie ustawy czyli maksymalnie do lipca 2022 roku. W dniu wczorajszym radni przyjęli uchwały ( wideo od 30.25 min) na podstawie których Gmina Dygowo przystąpi do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Dygowo w części obrębów: Wrzosowo, Skoczów, Łykowo, Jazy, Dygowo, Stojkowo, Stramniczka, Jazy, Gąskowo, Świelubie, Pustary, Bardy, Miechęcino, Dębogard, Kłopotowo. Ile potrwają prace jednoznacznie trudno to określić. Wójt zakłada ten czas około roku licząc od czerwca bieżącego roku.

     Możliwe jest też otrzymanie  warunków zabudowy w obrębie oddziaływania wiatraka. Ale uwaga! Warunki zabudowy można uzyskać tylko w terminie 36 miesięcy od wejścia w życie ustawy ,czyli do 14 lipiec 2019 r.. Później już niestety nie. Warto zaznaczyć ,że data krańcowa oznacza już posiadanie warunków zabudowy prawomocnych.

    Poniżej dostępna jest mapa o charakterze wyłącznie poglądowym z zaznaczonym obszarem oddziaływania wiatraków na terenie gminy Dygowo. Warto zauważyć ,że na terenie gminy oddziaływują również wiatraki usytuowane na terenie gminy Ustronie Morskie, Karlino i Gościno. Na mapie to obszar Czernina , zachodniej części Dygowa, Piotrowic i Włościborza jest wolny od odziaływania wiatraków.

    Żródło informacji: Urząd Gminy Dygowo