• Groby weteranów z Wrzosowa będą wpisane ewidencji IPN i oznakowane

    Na grobach  weteranów II wojny światowej pochowanych na terenie cmentarza we Wrzosowie zawisną pamiątkowe tabliczki Instytutu Pamięci Narodowej. Dziewięć wniosków złożył do IPN mieszkaniec Wrzosowa Jerzy Piotrowski. Aktualnie trwa postępowanie w sprawie wpisania grobów do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.  Pozytywna decyzja IPN tj. wpisanie do ewidencji spowoduje ,że  groby te będą zwolnione z opłat cmentarnych i będą prawnie chronione przed ewentualną likwidacją. Ponadto osoby lub instytucje opiekujące się grobami weteranów będą miały możliwość wystąpienia do IPN o dotacje na pokrycie nakładów związanych z remontem lub utrzymaniem tych grobów.

    Zapraszam od obejrzenia materiału wideo.  Jerzy Piotrowski przedstawi szczegóły akcji upamiętnienia weteranów II WŚ , którzy mieszkali we Wrzosowie.

    Jerzy Piotrowski: Serdecznie dziękuję Panu Damianowi Miś  za okazaną pomoc w informowaniu Instytutu Pamięci Narodowej i skompletowaniu dokumentów związanych z naszymi weteranami pochowanymi na naszym cmentarzu we Wrzosowie.

    Szanowni Państwo!

    Upamiętnienie weteranów II Wojny Światowej , którzy osiedlili się na ziemi dygowskiej zapoczątkowana przez Jerzego Piotrowskiego może mieć swój ciąg dalszy. Zachęcamy rodziny byłych mieszkańców gminy Dygowo, których bliscy-byli żołnierze Wojska Polskiego spoczęli na cmentarzach w Czerninie , Dygowie i Łykowie do kontaktu z panem Jerzym Piotrowskim lub Stowarzyszeniem Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo. Przygotujemy wnioski do IPN o wpisanie  do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. 

    Telefon kontaktowy  Jerzy Piotrowski 502 500 318, Marek Kawęcki 606 764 123.

    Poniżej część pamiątek -dokumentacji zgromadzonej przez pana Jerzego, która została przesłana do IPN (źródło FB).

     

  • Po zniczomatach w Dygowie i Wrzosowie zostały tylko fundamenty

    Z cmentarza w Dygowie i Wrzosowie zostały skradzione zniczomaty. Zdarzenie miało miejsce kilka dni temu. Urządzenia służyły odwiedzającym cmentarze od sierpnia 2018 roku. Solidna konstrukcja zniczomatów chroniła je przed warunkami atmosferycznymi i wandalizmem, ale jak się okazuje nie przed kradzieżą.

    Na cmentarzach zniczomaty staną ponownie. Tym razem już z zabezpieczeniem przed kradzieżą. Termin montażu nowych urządzeń nie jest jeszcze znany.

  • Upamiętnienie Lokalnych Bohaterów – wzruszająca uroczystość we Wrzosowie

    Na cmentarzu komunalnym we Wrzosowie odbyła się szczególna uroczystość patriotyczna. Na sześciu grobach dawnych żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego pojawiły się tabliczki z inskrypcją: GRÓB WETERANA walk o wolność i niepodległość Polski; Instytut Pamięci Narodowej. Inicjatywa ta była możliwa dzięki zaangażowaniu Jerzego Piotrowskiego, mieszkańca Wrzosowa. Jako wnuk jednego z weteranów podjął działania, by w sposób szczególny uczcić pamięć tych, którzy po zakończeniu wojny osiedlili się w tej miejscowości.

    Jerzy Piotrowski, którego inspiracją była historia jego dziadka, Feliksa Hebdy, weterana walk wrześniowych, zesłańca Sybiru i żołnierza Armii Polskiej formowanej na wschodzie, rozpoczął starania o trwałe oznaczenie grobów lokalnych bohaterów. Dzięki jego determinacji oraz wsparciu rodzin byłych żołnierzy, groby weteranów zostały zarejestrowane w Instytucie Pamięci Narodowej i objęte prawną ochroną.

    Uroczystość, która miała miejsce w ramach obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zgromadziła nie tylko rodziny weteranów, ale również przedstawicieli władz Gminy Dygowo. Obecni byli: Wójt Grzegorz Starczyk, jego zastępczyni Izabela Płomińska, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Leszczyński, radny Piotr Krysztofiak, proboszcz parafii Wrzosowo ks. Grzegorz Jagodziński oraz sołtyska Agnieszka Gawryszczak.

    Wójt Grzegorz Starczyk otworzył wydarzenie, podkreślając szczególność Święta Niepodległości, które – jak powiedział – jest wyjątkowym momentem oddania hołdu wszystkim, którzy walczyli o wolność kraju. Zwrócił uwagę, że we Wrzosowie również spoczywają bohaterowie zasługujący na najwyższy szacunek. Są to ci, którzy po zakończeniu wojny, po przejściu trudnego szlaku bojowego – od Lenino przez Warszawę, Kołobrzeg, Wał Pomorski aż po Berlin – osiedlili się i odbudowali życie w gminie Dygowo. Dodał, że dzięki inicjatywie Jerzego Piotrowskiego oraz wsparciu rodzin zmarłych bohaterów, ich groby zyskały szczególną opiekę.

    Wśród upamiętnionych weteranów znaleźli się:

    ·         Mikołaj Bondarczuk – pierwszy sołtys sołectwa Wrzosowo, który pełnił tę funkcję przez 51 lat, Honorowy Obywatel Gminy Dygowo.

    ·         Mikołaj Steć

    ·         Marian Rypina

    ·         Feliks Hebda

    ·         Michał Pluta

    ·         Stanisław Seretny

    Wójt zaznaczył, że choć w Wrzosowie spoczywają także inni weterani, ich groby nadal czekają na pełne wpisanie do ewidencji IPN.

    Następnie głos zabrał Jerzy Piotrowski, inicjator akcji upamiętnienia weteranów, który opowiedział o swoim szczególnym związku z każdym z bohaterów. Wspominał, że znał i rozmawiał z nimi wszystkimi, i że ich historie wojenne są mu znane. Dzielił się m.in. wspomnieniami o tym, jak żołnierze ci podczas wojny przybyli do Wrzosowa w ramach prac kwatermistrzowskich i pokochali tę miejscowość, do której powrócili po zdobyciu Berlina. Podkreślił, że jego marzeniem było, aby obchody Święta Niepodległości oraz inne wydarzenia  patriotyczne nie ograniczały się tylko do uroczystości w dużych miastach, lecz by mogły się również odbywać w małych miejscowościach, gdzie bohaterowie także zostawili swój ślad.

    Piotrowski wyraził nadzieję, że przed wejściem na cmentarz stanie kiedyś tablica informacyjna, przypominająca o weteranach, którzy tu spoczywają i walczyli o wolność Polski. Po jego wystąpieniu zebrani przeszli do grobów weteranów, na których rodziny symbolicznie umieściły tabliczki z IPN.

    Na zakończenie uroczystości wójt Grzegorz Starczyk ponownie wyraził uznanie dla patriotycznej inicjatywy Jerzego Piotrowskiego, podkreślając jej niezwykłe znaczenie dla zachowania pamięci o lokalnych bohaterach , których czyny i poświęcenie stanowią fundament wolnej i niepodległej Polski.

    Organizatorem wydarzenia był Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo.

    Uzupełnienie:

    Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Senior z Piotrowic Robert Jaruzel i Dariusz Wojciechowski.

  • Współczesne nekropolie gminy Dygowo (wideo, dron)

    Zapraszam do obejrzenia filmu , który z lotu ptaka pokazuje współczesne  cmentarze na terenie gminy Dygowo: w Czerninie, Dygowie , Łykowie i Wrzosowie. Film ponadto przedstawia krajobrazy gminy Dygowo w barwach złotej polskiej jesieni.

    Poniżej artykuły z lat poprzednich o starych nekropoliach gminy Dygowo.

    Miejsca pamięci w Gminie Dygowo

    Ocalić od zapomnienia

  • Wszystkich Świętych. Nigdy tak nie było

    Przed południem odwiedziłem gminne cmentarze:  w Czerninie, Dygowie, Łykowie i Wrzosowie. Trudno wyobrazić sobie widok pustych nekropoli, zamkniętych furt i pustych parkingów. Nigdy takiej sytuacji nie było. Kamera uwieczniła tę scenerię.