• Dożynki 2021 w Dygowie (foto, wideo)

    Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Gmina Dygowo zorganizowała dożynki gminne, które  odbyły się 11 września Dygowie. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna w intencji rolników i ich rodzin z podziękowaniem za żniwa, którą koncelebrowali proboszcz parafii Dygowo-ks. Piotr Niedźwiadek oraz proboszcz parafii Wrzosowo – ks. Kazimierz Koszykowski . Podczas mszy poświęcone zostały chleby i wieńce dożynkowe wystawione przez sołectwa: Dębogard, Dygowo, Pustary, Stojkowo i Wrzosowo. Po mszy wyruszył z kościoła na stadion przy ulicy Kolejowej korowód dożynkowy  ze starostami na czele - panią Sandrą Madejsza ze Stojkowa i panem Karolem Lesiakiem z Jażdże. Na scenie plenerowej starostowie przekazali wójtowi Grzegorzowi Starczykowi i przewodniczącemu rady gminy Jerzemu Leszczyńskiemu bochen chleba z tegorocznych zbóż. Obecni w czasie ceremoniału: Senator RP Janusz Gromek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, Starosta Powiatu Kołobrzeg Tomasz Tamborski, złożyli rolnikom życzenia.  Następnie rolnicy wraz z wójtem dzieli chlebem zebranych na stadionie mieszkańców gminy.

    W programie artystycznym wystąpili: zespoły ludowe „Dygowianie”, „Dąbrówka” z Dębogardu, „Podlotki” z Gościna oraz duet skrzypcowy Ewa i Irmina.

    Klub Kolarski Ziemia Kołobrzeska zorganizował wyścigi rowerowe o Puchar Wójta Gminy Dygowo  dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. W wyścigach brały również udział dzieci z zaprzyjaźnionych klubów kolarskich z Darłowa i Nowogardu. Nad przebiegiem wyścigów czuwali Agnieszka i Jakub Braun. Nagrody zwycięzcom w poszczególnych wyścigach wręczył wójt Grzegorz Starczyk.

    Gmina Dygowo tradycyjnie zorganizowała turniej rekreacyjny sołectw. Do rywalizacji stanęły sołectwa: Bardy, Dębogard, Dygowo, Jazy, Miechęcino, Pustary i Stojkowo. Pierwsze miejsce zajęła drużyna sołectwa Dygowo, drugie miejsce przypadło ekipie ze Stojkowa , a trzecie sołectwu z Miechęcina.

    Po raz pierwszy gmina zorganizowała również konkurs dla gości: cięcie kłody drewna piłą poprzeczną typu „moja-twoja”. Zapomniana metoda cięcia drewna okazała się nie lada wyzwaniem dla rywalizujących par. Bezkonkurencyjni byli tu radni powiatowi Robert Jaruzel i Artur Wasiewski. W czasie gdy ich konkurenci walczyli z pierwszym cięciem , oni zdążyli uciąć dwa klocki i jeszcze pomogli trzymać stojak parze: marszałek Stanisław Wziątek i wicestarosta Jacek Kuś. Doskonale radziła sobie również para: nadleśniczy Robert Fijałkowski i Janusz Fijałkowski.

    W konkursie na najładniejszy wieniec wygrało sołectwo Dygowo i zdobyło nagrodę o łącznej wartości 3000 złotych. Drugie miejsce zajęło sołectwo Dębogard i otrzymało nagrodę łączną 2000 złotych, a trzecie miejsce i łącznie 1400 złotych przypadło sołectwu Wrzosowo.

    W czasie imprezy w godzinach od 14  do 18 czynny był mobilny punkt szczepień. Z udogodnienia skorzystało osiem osób.

  • Dożynki gminne 11 września! Dąbrówki wiją wieniec dożynkowy

    W Dębogardzie członkinie zespołu ludowego Dąbrówka rozpoczęły na dobre prace przy tworzeniu wieńca dożynkowego na tegoroczne Święto Plonów w Gminie Dygowo. Przygotowywany już od maja susz kwiatów i zbóż pleciony jest w małe bukieciki , które niebawem znajdą swoje miejsce  na stelażu okazałego wieńca dożynkowego. Panie z zespołu śpiewaczego reprezentują godnie sołectwo Dębogard nie tylko śpiewem , ale i rękodziełem.


    wieniec-dozynkowy-

    Debogard

    Debogard

  • Dożynki w Dygowie. Tradycja i zabawa przy pięknej pogodzie

    Największą niewiadomą organizatora Dożynek Gminnych 2023 w Dygowie była pogoda, która tego lata jest wyjątkowo kapryśna. Aura była jednak łaskawa. Od południa pięknie świeciło słońce i było bardzo ciepło.  

    Dożynki w Dygowie tradycyjnie rozpoczęła Msza św. dziękczynna w kościele parafialnym. Cztery sołectwa: z Dębogardu ,Dygowa, Piotrowic i Wrzosowa złożyły przed ołtarzem  wieńce –korony  dożynkowe , a starostowie Państwo Natalia i Łukasz Lesiak bochny chleba z tegorocznych zbóż. Symbole te poświęcił proboszcz ks. dziekan Piotr Niedźwiadek, który sprawował mszę.

    Po mszy barwny korowód dożynkowy wyruszył  ulicami Dygowa na stadion sportowy, gdzie przygotowano scenę ,stoiska i atrakcje dla dzieci i dorosłych. Ceremoniał dożynkowy kontynuowali starostowie przekazując gospodarzom -Wójtowi Gminy Dygowo  ,Grzegorzowi Starczykowi i Przewodniczącemu Rady Gminy Dygowo ,Jerzemu Leszczyńskiemu -poświęcony chleb. Gospodarze wraz z rolnikami zaproszonymi przez wójta podzielili chleby i częstowali zgromadzonych na placu gości i mieszkańców gminy.  Ta czynność symbolizuje sprawiedliwy podział i dzielenie się z bliźnim.

     Po zakończonym ceremoniale głos zabrali:

    Marek Hok- Poseł RP

    Artur Wasiewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kołobrzeg, który również odczytał list od Stanisława Wziątka-  Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego

    Helena Rudzis-Gruchała

    Przedstawicielka Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siemyślu, która odczytała list Haliny Szymańskiej - Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

    Część oficjalna na tym został zakończona. Prace rozpoczęła komisja oceniająca wieńce dożynkowe zgłoszone do konkursu , przeprowadzono turniej sportowo-rekreacyjny sołectw , konkurs kulinarny z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich z Dębogardu , Piotrowic i Wrzosowa oraz zabawy z animatorkami. W między czasie występowały zespoły Dygowianie , Dąbrówka i wokalistka Izabela Sokołowska-Kot.

    O godzinie 17.30 ogłoszone zostały wyniki rywalizacji sportowej , z której zwycięsko wyszła ekipa z Kłopotowa, a w konkursie kulinarnym najlepsze danie przygotowało KGW z Dębogardu. Jeśli chodzi o wynik konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy to Gmina Dygowo odnotowała precedens. Komisja konkursowa ze względu na wysoki poziom wykonanych dzieł , nie wyłoniła jednego zwycięzcy. Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły cztery korony z Dębogardu ,Dygowa, Piotrowic i Wrzosowa! Nagrody pieniężne również podzielono równo, po 2000 zł dla każdego sołectwa. Taki wynik konkursu  zespoły oraz publiczność przyjęły gromkimi oklaskami.

    Po ogłoszeniu wyników na scenie wystąpiły skrzypaczki Ewa i Irmina.

    Starostowie dożynek 2023: Państwo Natalia i Łukasz Lesiak  prowadzą gospodarstwo rolne w Miechęcinie, które Pan Łukasz częściowo przejął po swoich rodzicach. Stawiają na rozwój i  nieustannie powiększają swój areał. Obecna powierzchnia gospodarstwa to ponad 50 ha, ukierunkowana głównie na produkcję roślinną. Pani Natalia pracuje zawodowo, a rolnictwo to jej dodatkowe zajęcie. Są małżeństwem od 10 lat, mają dwoje dzieci: syna Wojciecha i córkę Alicję. Ich wspólną pasją są podróże.

    Gmina Dygowo kieruje serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację Dożynek Gminnych 2023 w Dygowie.

    Bank Spółdzielczy Białogard

    Firma Enertrag - wytwórca  prądu i ciepła ze źródeł odnawialnych

    Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gościno

    Koło Łowieckie ŚWIT

    Grupa Mojsiuk - Mercedes-Benz  Stare Bielice k/Koszalina

    Gminne Jednostki OSP

    Sołectwa Gminy Dygowo

    KGW Ale Babki z Wrzosowa

    KGW Piotrowiczanki z Piotrowic

    KGW Dąbrówki z Dębogardu

  • Gromada sołectwa Skoczów wije wieniec dożynkowy

    Nowa, niedawno oddana do użytku świetlica w Skoczowie jest miejscem w którym panie z sołectwa wiją wieniec dożynkowy. Na głównej sali nieduża , ale dobrze zorganizowana grupa przygotowuje dzieło na tegoroczny konkurs , który będzie rozstrzygnięty w czasie dożynek gminnych.

    Panie wspominały z uśmiechem pierwszy wieniec ,który sołectwo Skoczów wystawiło na dożynkach dziewięć lat wstecz. Było to dzieło w kształcie beczki. Forma ładna , ludzie nawet zdjęcia przy niej robili ,ale niestety komisja uznała ,że nie na temat.

    Dziś gromada wie ,że regulamin konkursu to rzecz najważniejsza i trzeba trzymać się reguł w nim zawartych.

  • Sołectwo Dębogard zajęło I miejsce w konkursie wieńca dożynkowego w Barzkowicach!

    W Barzkowicach w ostatnim dniu 34. Tragów Rolnych AGRO POMERANIA 2022  odbyły się dożynki rolnicze. W programie wydarzenia zorganizowano tradycyjny konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy do którego stanęło 32 wystawców rękodzieła. Gminę Dygowo reprezentowało sołectwo Dębogard z wieńcem , które na dożynkach gminnych uplasował się na trzecim miejscu.

    Tym razem komisja konkursowa oceniła dzieło z Dębogardu najwyżej, pierwsze miejsce! Gratulujemy!

    Wieniec z Dębogardu będzie wystawiony jeszcze na Dożynkach Wojewódzkich Pomorza Zachodniego, które odbędą się w dniach 24-25 września 2022 r. w Przelewicach.

     

  • Sołectwo Dygowo przygotowuje wieniec dożynkowy

    Jest już tradycją ,że wieńce dożynkowe wykonane przez panie  z Dygowa za każdym razem zdobione są jakąś nowinką rękodzieła jak również tworzywa. Nie inaczej jest i w tym roku. Kunsztowne zdobienia wieńca pozostaną jednak tajemnicą aż do prezentacji  w dniu dożynek. Z całą pewnością mogę powiedzieć ,że połączenie tradycyjnych form z tegorocznym akcentem zdobniczym robi wrażenie.

  • Sołectwo Jazy kultywuje tradycję wieńca dożynkowego

    Sołectwo Jazy co roku wystawia w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy swoje dzieło. Można powiedzieć ,że jest w tym również utytułowane.  W roku 2014 wieniec z Jazów zajął drugie miejsce ,w roku następnym w konkursie gminnym pierwsze miejsce i drugie w odbywających się wówczas dożynkach powiatowych. Lata 2016 i 2017 to również podium.

    Na tegoroczny konkurs Sołectwo Jazy ma aspiracje nie mniejsze niż w latach minionych. Ziarna i bukiety zbóż są w tym roku wyjątkowo dorodne , co podkreślają wszystkie gromady, więc prace idą doskonale . Do tego jak zwykle w Jazach świetna atmosfera okraszona domowymi wypiekami  kreuje dobre pomysły i postęp robótek wieńcowych.

  • Sołectwo Pustary wyplata wieniec dożynkowy

    Tradycja wicia wieńca dożynkowego w Pustarach nie ma długiej tradycji. Pierwszy wieniec sołectwo zaprezentowało na dożynkach gminnych w 2016 roku. Do czasu transformacji ustrojowej pola wokół miejscowości były użytkowane przez państwowe gospodarstwa , toteż nie było gospodarskiej inicjatywy tworzenia tego symbolu pracy rolników.

    Sołtys Krzysztof Siuciak nie odpuszcza wyplatania wieńca i wraz małą grupą pań przygotowuje dzieło na tegoroczny konkurs najładniejszych wieńców.

  • Sołectwo z Czernina wystawi wieniec dożynkowy

    Sołectwo w Czerninie przygotowuje wieniec na dożynki gminne. Panie pracujące przy zdobieniu wieńca z uśmiechem mówią: w tamtym roku miał być ostatni raz. Jest jednak jakaś siła , która mobilizuje grupę mieszkańców aby wieniec reprezentował gromadę na dożynkach co roku.  Pracy jest dużo.  Przez trzy tygodnie po kilka przedwieczornych godzin trzeba poświęcić na wykonanie bukiecików i mocowanie do konstrukcji , nie licząc wcześniej poświęconego czasu na zbieranie zbóż , ziół i kwiatów. W tym roku nowością w wieńcu z Czernina będzie zwieńczenie w postaci hostii.

  • Sztuka słomkarska po raz pierwszy w wieńcu dożynkowym z Dygowa

    Dożynki w Gminie Dygowo odbędą się w sobotę 7 września. Jedenaście sołectw z gminy weźmie udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Jak co roku podglądam żmudne i kunsztowne rękodzieło w sołectwach  , które przygotowują symbole wieńczące żniwa. Tradycyjnie jako pierwsze odwiedziłem sołectwo Dygowo. Tu wieniec jest praktycznie gotowy. Trwa dopracowywanie szczegółów. Nowością w wieńcu będą pracochłonne elementy sztuki  słomkarskiej , której Panie  uczyły się na warsztatach specjalistycznych.

    Na zdjęciach widzimy fragmenty tegorocznych zdobień wieńca dożynkowego oraz Panią Barbarę Grygonis- autorkę wielu pomysłów wykorzystanych przy tworzeniu wieńców dożynkowych.

  • Wieniec dożynkowy sołectwa Wrzosowo jak zwykle efektowny

    Panie z Wrzosowa rozpoczęły ostatni etap zdobienia wieńca na tegoroczne dożynki.  Rękodzieło wykonane z tradycyjnych materiałów roślinnych prezentuje się bardzo efektownie.  Z całą pewnością dzieło z Wrzosowa będzie godną ozdobą Święta Plonów  w Dygowie, jak również poważnym konkurentem tegorocznej edycji konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

  • Wieniec dożynkowy z Wrzosowa misternie zdobiony kwiatami

    Przed Sołectwem Wrzosowo nie lada wyzwanie. W czasie ubiegłorocznych dożynek gminnych zajęli ex aequo z sołectwem Dębogard i Dygowo pierwsze miejsce  w konkursie wieńca dożynkowego a to zobowiązuje. Grupa Pań z sołtysową Małgorzatą Kamińską dokłada starań aby tegoroczne dzieło było równie piękne co poprzednie.

    Bukiety zbóż wieńca dożynkowego 2019 będą bogato zdobione suszonym kwieciem zatrwianu – rośliny bardzo dekoracyjnej w kolorach białym  ,fioletowym  i żółtym. Kwiat ponadto ma jeszcze te zaletę , jest trwały. Sołtysowa , z myślą o wieńcu dożynkowym wysiewa ten kwiat już w kwietniu.