• „Bazylika Mariacka w Kołobrzegu”- wieczór autorski Roberta Dziemby

    11 grudnia w Bazylice Kołobrzeskiej odbyło się spotkanie z doktorem Robertem Dziembą, autorem książki pt. "Bazylika Mariacka w Kołobrzegu. Świadek ośmiu wieków historii miasta". Patronat nad projektem sprawował Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski. Zarząd Powiatu Kołobrzeskiego zdecydował o zakupie puli egzemplarzy książki ,które zostały rozdane bezpłatnie mieszkańcom miasta podczas wieczoru autorskiego.

    Zapowiadając ukazanie się publikacji ,tak o książce pisał sam autor :

    Książka „Bazylika Mariacka w Kołobrzegu. Świadek ośmiu wieków historii miasta”, nie jest jedynie rozwinięciem znanych i nieznanych faktów z dziejów kościoła mariackiego. Porządkuje sprawy do tej pory omawiane, ale także te pomijane, ze względu na zbytnią szczegółowość. 700 lat temu miała być tam odprawiona pierwsza msza święta, jednakże źródła, na które powołuje się część historyków, jak się okazało po ich fachowym tłumaczeniu, tego nie potwierdzają. Jednakże 700 lat temu zakończono pierwszą fazę budowy. Tak zaczęła się trwająca dwa wieki budowlana historia. A potem, rozpoczęła się nowa, związana z utrzymaniem dobrej kondycji technicznej budowli. Po okresie wojen przyszedł czas odbudowy, a po kolejnej, II wojnie, odbudowa doszczętnie zniszczonego kościoła trwała wiele lat. Ale kołobrzeska bazylika to także dzieła sztuki i rody je fundujące. To historia ludzi z tą świątynią związanych. I właśnie o tym także jest ta książka. Kościół to ludzie i miasto w którym wznieśli swoją świątynię. Stała się ona jego symbolem i ich dumą. I tak jest już od siedmiu stuleci.

    Wieczór autorski Roberta Dziemby.

    Fotografia 1 ks.dr Andrzej Pawłowski - Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu

    Fotografia 2 Tomasz Tamborski - Starosta Kołobrzeski

    Fotografie 3-9 dr Robert Dziemba

  • Mieszkańcy Kołobrzegu interesują się historią swojego miasta

    W Pałacu Braunschweigów w Kołobrzegu miał miejsce wieczór autorski Roberta Dziemby ,który prezentował swoją najnowszą książkę pt. "Historia Kołobrzegu po 1945 roku". Spotkanie autora z sympatykami, miłośnikami historii miasta cieszyło się dużym zainteresowaniem. Sala pałacowa na której odbywało się spotkanie oraz sąsiadujące pomieszczenie wypełnione były do ostatniego miejsca. Po zakończonej prezentacji ,książki do ostatniej sztuki zostały rozdane zebranym.

    Nieodpłatne przekazanie książek ,mogło mieć miejsce dzięki dofinansowaniu z budżetu Powiatu Kołobrzeskiego projektu realizowanego przez Fundację Historia Kołobrzegu.

    Na spotkaniu obecni byli między innymi: prezydent Anna Mieczkowska, starosta Tomasz Tamborski, senator Janusz Gromek, radni miasta i powiatu.

  • Nasz świat skurczył się do wielkości ekranu komputera

    Czas pandemii stał się inspiracją do powstania książki , literackiej pamiątki epidemii i kwarantanny, którą napisali uczniowie klasy V i VI Szkoły  Podstawowej w Dygowie, pod kierunkiem Iwony Jaruzel - nauczycielki języka polskiego . Niniejszy materiał jest zapowiedzią wydawniczą z fragmentami tekstów zawartych w książce oraz wyrazem emocji jakie towarzyszą uczniom w trudnym czasie.