• Ewentualny strajk nauczycieli wyzwaniem dla rodziców

Większość nauczycieli w szkołach podstawowych gminy Dygowo opowiedziała się w referendach za strajkiem. Jeżeli centrale związkowe ZNP, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" nie osiągną porozumienia z rządem to 8 kwietnia rozpocznie się strajk. Dyrektorzy szkół w Czerninie , Dygowie i Wrzosowie nie maja gotowego scenariusza na tę ewentualność. Aktualnie  na stronach internetowych i tablicach informacyjnych szkół  zamieszczone są informacje dla rodziców ( Czernin, Dygowo, Wrzosowo) w których dyrektorzy oświadczają ,że nie są w stanie zapewnić bezpiecznych warunków pobytu dzieci w szkole i przedszkolu w przypadku strajku. Ponadto jest informacja ,że w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkoły lub przedszkola, gdy nie ma możliwości zapewnienia opieki dziecka, rodzice mogą zająć się nim sami i wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego z ZUS-u. Rodzice otrzymają również informacje od dyrektorów w czasie planowanych zebrań.

• Rozpoczął się strajk nauczycieli w placówkach oświatowych gminy Dygowo

We wszystkich placówkach oświatowych gminy Dygowo rozpoczęły się akcje strajkowe. Strajkuje zdecydowana większość nauczycieli i pracowników administracji. Szkoły w Czerninie , Dygowie i Wrzosowie opustoszały. Od godziny ósmej rozmawiałem z dyrektorami placówek. Ilu nauczycieli strajkuje? Czy szkoły maja pod opieką dzieci? Czy odbędą się egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów. Pytałem o reakcje rodziców na akcję strajkową.

• Spotkanie wójta z dyrektorami placówek oświatowych gminy Dygowo

Wójt Grzegorz Starczyk w dniu dzisiejszym spotkał się z dyrektorami szkół gminnych: Jadwigą Puton z Czernina ,Magdaleną Skonieczka z Dygowa i Waldemarem Pankiewiczem z Wrzosowa. Temat rozmów to funkcjonowanie placówek oświatowych w perspektywie strajku nauczycieli i egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów.

• Strajk nauczycieli w gminie Dygowo. Dzień 2.

W drugim dniu strajku we wszystkich  placówkach oświatowych na terenie gminy Dygowo wrócili do pracy pracownicy obsługi.  Ich protest był z założenia jednodniowy. Strajkują tylko nauczyciele: w Czerninie 13-stu , w Dygowie 22-ch i w Wrzosowie 18-stu. Procentowy udział strajkujących  z uwzględnieniem wszystkich zatrudnionych w placówce przedstawia się następująco: w Czerninie 65%, w Dygowie 47% i Wrzosowie 70%. Pod opieką nie strajkujących nauczycieli jest ośmiu przedszkolaków w Dygowie i jeden we Wrzosowie.

• Strajk nauczycieli w gminie Dygowo. Dzień 3.

Trwa strajk nauczycieli w placówkach oświatowych gminy Dygowo. W szkole w Czerninie i Wrzosowie nie zmieniła się liczba protestujących, natomiast są zmiany w szkole w Dygowie. Do strajku w dniu dzisiejszym przystąpiło tylko 10-ciu nauczycieli co stanowi już tylko 22 procent ogólnej liczby zatrudnionych.

• Strajk nauczycieli w gminie Dygowo. W poniedziałek egzaminy ósmoklasistów

Minął 5. dzień protestu nauczycieli. W szkołach w Dygowie i Wrzosowie w ciągu trzech dni bez przeszkód przeprowadzono egzaminy gimnazjalne. W dniu dzisiejszym gimnazjaliści mierzyli się z językiem obcym. Wyniki egzaminów znane będą 14 czerwca.

W poniedziałek 15 kwietnia przed dyrektorami tym razem już trzech szkół gminnych kolejne wyzwanie – egzamin ósmoklasistów. Wiadomo ,że  strajk nauczycieli będzie kontynuowany, ale według zapewnień dyrektorów szkół w Czerninie, Dygowie i Wrzosowie egzaminy odbędą planowo. Egzaminy potrwają trzy dni.

• Strajk nauczycieli. Tylko w Dygowie odbędą się wszystkie planowe zajęcia

Strajk nauczycieli trwa. W dniu jutrzejszym w szkole podstawowej w Dygowie zajęcia dydaktyczne prowadzone będą zgodnie z planem nauczania. W szkole w Czerninie zajęcia dydaktyczne planowe będą tylko w klasach I-III i w oddziale przedszkolnym. Pozostałym uczniom zapewnione będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Autobus szkolny będzie zabierał i odwoził dzieci. W szkole we Wrzosowie nie będzie zajęć dydaktycznych przewidzianych planem. Dla dzieci ,które przyjdą do szkoły będą zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.