• Dawna gospoda-dom kultury w Dygowie skreślona z rejestru zabytków

    Generalny Konserwator Zabytów decyzją z 9 września 2021 roku wykreślił z rejestru zabytków budynek dawnej gospody przy ulicy Kołobrzeskiej 31/ Głównej 14. Obiekt figurował w rejestrze od 7 lipca 2010 roku.  

    Kiedy rozpocznie się sprzątanie gruzowiska po zabytku? O tym w materiale wideo.

  • Gruzowisko w centrum Dygowa to nadal zabytek

    Pożar zabytkowego obiektu w Dygowie , który miał miejsce 3 lipca nad ranem w konsekwencji sprawił ,że w centrum miejscowości pozostało tylko ogromne gruzowisko. Na miejscu zdarzenia przeprowadzone zostały przez straż pożarną i policję niezbędne czynności dochodzeniowe. Niestety rumowiska uprzątnąć nie można. Obiekt , a w zasadzie to co po nim pozostało w dalszym ciągu objęte jest ochroną konserwatora zabytków. Do czasu kiedy konserwator zabytków określi swoje stanowisko co do dalszych losów ruiny,  nie można nic usunąć z zabezpieczonego ogrodzeniem terenu.

    Więcej w materiale wideo.

    Dawna gospoda z początku XX wieku wpisana została do rejestru zabytków 7 lipca 2010 roku na wniosek Gminy Dygowo. Obiekt miał zostać wyremontowany i zaadaptowany na Gminny Dom Kultury. W tym samym roku gmina wystąpiła o dofinansowanie do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wniosek Gminy Dygowo przeszedł etap kwalifikacyjny , niestety zabrakło funduszy na realizację tego projektu.

  • Gruzowisko w centrum Dygowa. Co nowego?

    Mieszkańcy Dygowa przyzwyczajają się do widoku sterty cegieł w centrum miejscowości pozostałych po dawnym domu kultury. Dwa miesiące po pożarze obiektu  nie ma decyzji ministerialnej dającej zielone światło do wykreślenia nieistniejącego obiektu z ewidencji zabytków. Więcej szczegółów przedstawi wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk.

  • Koniec zabytkowego pustostanu w Dygowie (foto i wideo)

    Budynek przy ulicy Kołobrzeskiej 31 w Dygowie od wielu lat był wyłączony z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny. W dniu dzisiejszym około czwartej nad ranem obiekt stanął w ogniu. Żywioł błyskawicznie strawił konstrukcję dachową , która się zapadła na niższą kondygnację.  Po zdławieniu ognia kierujący akcją zdecydował ,że niestabilne ściany trzeba rozebrać gdyż grożą zawaleniem i uniemożliwiają strażakom przeszukanie wnętrza budynku. Obecny na miejscu zdarzenia wójt Gminy Dygowo oraz pracownicy urzędu zorganizowali do akcji rozbiórkowej ciężki sprzęt firmy specjalistycznej.  Sprowadzona koparka gąsienicowa w ciągu kilku godzin wyburzyła ściany i stropy , które na bieżąco dogaszali strażacy.  Przed godziną 14.00  przywrócono do ruchu skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej . Teren zdarzenia zabezpieczono ogrodzeniem. W akcji gaszenia pożaru brały udział cztery jednostki PSP z Kołobrzegu ,gminne jednostki OSP z Czernina , Dygowa, Stojkowa i Wrzosowa oraz dwa zastępy OSP z Ustronia Morskiego.

  • Pałac w Kłopotowie wpisany do rejestru zabytków

    Tematyka związana z pałacem w Kłopotowie gościła na łamach portalu gminadygowo.pl już nie raz. Tym razem okazja jest wyjątkowa, gdyż obiekt ten decyzją  Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie został uznany za zabytek.  Dokładnie od 11 marca 2021 roku Dwór w Kłopotowie figuruje w rejestrze zabytków województwa zachodniopomorskiego.

     W związku z tym krótka historię miejscowości oraz pałacu w Kłopotowie przygotował Robert Dziemba Zapraszam do obejrzenia materiału.

  • Strefa bezpieczeństwa wokół zabytku w Dygowie zwiększyła się

    Gmina Dygowo podjęła decyzję o przesunięciu o kolejne metry ogrodzenia okalającego dawny dom kultury przy skrzyżowaniu ulicy Kołobrzeskiej i Głównej. Tym samym zwiększyła się powierzchnia strefy bezpieczeństwa wokół obiektu. Prace wykonano ze względu na to ,że stan techniczny budynku pogarsza się i grozi zawaleniem. Od 2010 roku budowla jest zabytkiem wpisanym w rejestr Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koszalinie i póki co tak pozostaje.  Budynku nie można rozebrać.

    Działania Gminy Dygowo od 2015 roku zmierzające do wykreślenia obiektu z rejestru WKZ nie przyniosły efektu. Wojewódzkiego konserwatora nie przekonały nawet argumenty związane z planowaną budową ronda Dygowie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 163. Trzykrotnie decyzję odmowną konserwatora  podtrzymał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

    Wcześniejsze artykuły:

    Dawna gospoda w Dygowie pozostaje zabytkiem

    Wójt i radni Gminy Dygowo debatowali nad przyszłością zabytku i...

  • Zakończył się etap prac remontowo-konserwatorskich w kościele w Kłopotowie. Pierwszy krok do ratowania zabytku

    Dzięki pozyskanym środkom z rządowego programu Polski Ład, a także zaangażowaniu samorządu i społeczności parafii Wrzosowo  wykonano niezbędne prace zabezpieczające fundamenty oraz wymieniono posadzkę wewnątrz świątyni w Kłopotowie. To ważny krok w stronę przywrócenia świetności jednemu z najstarszych obiektów sakralnych gminy Dygowo.

    W podsumowaniu zakończonego etapu uczestniczyli przedstawiciele Gminy Dygowo, projektant, wykonawca oraz proboszcz parafii we Wrzosowie.

    Wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk:

    Bardzo się cieszę, że Gminie Dygowo udało się pozyskać środki właśnie z funduszu Polski Ład, który był przeznaczony i dedykowany dla zabytków. I właśnie w ramach tych funduszy udało się wykonać pierwszy etap, bardzo ważny etap prac, które dotyczą kościoła tutaj w Kłopotowie. Ten etap w dniu dzisiejszym został zakończony, wszystkie odbiory są właśnie dokonane. No i życzyłbym, żebyśmy kolejne etapy mogli również realizować w najbliższej przyszłości.

    Jaki był zakres prac? Skąd pochodziły środki finansowe?

    Zastępczyni Wójta Gminy Dygowo Izabela Płomińska: Tutaj w kościele w Kłopotowie były realizowane dwa zadania inwestycyjne. Dotyczyły głównie fundamentów i posadzki wewnątrz kościoła. Głównym zakresem prac było zabezpieczenie fundamentów, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i również prace przy posadzce. Inwestycja wynosiła przy pierwszym zadaniu około 500 tysięcy, przy drugim 150 tysięcy. Środki te pochodziły z funduszu Polski Ład, na które gmina pozyskała dotację w wysokości 98% wszystkich kosztów. Natomiast 2% środków z tych dwóch zadań pochodzi z wkładu parafii Wrzosowo.

    Czy są szanse na dalsze etapy renowacji tego zabytku?

    Jeżeli pojawią się nabory na zabytki, to szanse pewnie by były, ponieważ parafia tutaj również przed realizacją tego zadania pozyskała dotację na opracowanie kompleksowej dokumentacji. Są wszelkie zgody, pozwolenie konserwatora, pozwolenie na budowę, więc parafia jest w pełni gotowa do realizacji poszczególnych zadań. Jest cała dokumentacja przygotowana i czeka na uzyskanie dofinansowania. W chwili obecnej żadnych naborów nie ma, aczkolwiek mam nadzieję, że w nowej perspektywie może pojawi się jakiś nabór poświęcony właśnie zabytkom.

    Inspektor nadzoru inwestorskiego i autor projektu – Zbigniew Kocur:

    Proszę przedstawić zakres prac, które zostały wykonane w ramach zakończonego etapu renowacji.

    Na tym pierwszym etapie remontu tego kościoła zostały wykonane, praktycznie biorąc, trzy zakresy prac. Pierwszym zakresem prac są izolacje pionowe ścian fundamentowych na części, praktycznie biorąc, 90% długości ścian. Drugim elementem remontu były posadzki w nawie i w zakrystii. Trzecim była konstrukcja więźby dachowej i konstrukcja drewniana wewnętrzna w wieży.

    Jak ocenia Pan ogólny stan techniczny kościoła? Czy istnieją pilne potrzeby konserwatorskie, które nie zostały ujęte w obecnym etapie?

    Generalnie został przygotowany projekt remontu kompleksowego całego kościoła i, praktycznie biorąc, cały kościół wymaga pilnego remontu – począwszy od ścian, skończywszy na pokryciu dachowym.

    Jakie materiały i techniki zostały zastosowane w renowacji, aby zachować zabytkowy charakter obiektu?

    Przede wszystkim zostały zachowane i zastosowane stare techniki budowlane, czyli izolacja pionowa ścian fundamentowych wykonana finalnie z gliny, plus zaprawy, które wypełniały spoiny – zaprawy wapienne na bazie wapna. Natomiast wewnątrz, w nawie i w zakrystii, została ułożona posadzka z cegły rozbiórkowej położonej na płasko – tak jak standardowo w tym czasie w obiektach zabytkowych były układane te posadzki.

    Czy podczas realizacji napotkano jakieś nieprzewidziane trudności lub konieczność zmiany założeń projektowych?

    Nie. Cały zakres tego remontu został wykonany zgodnie z projektem, zgodnie z założeniami.

    Proboszcz Parafii Wrzosowo, ks. Grzegorz Jagodziński:

    Przede wszystkim wielkie podziękowania. Jesteśmy po dwóch bardzo ważnych etapach prac w kościele w Kłopotowie. Pierwszym był całkowity projekt sfinansowany z kilku źródeł, przede wszystkim zbiórki parafian, Urzędu Gminy Dygowo, powiatu Kołobrzeg oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

    I po skończonym tym pierwszym etapie dokumentacyjnym przystąpiliśmy do drugiego etapu, który właśnie dziś kończymy dokumentacyjnie, a jeszcze zostały płatności – czyli zabezpieczenie fundamentów zarówno kościoła, jak i wieży kościoła w Kłopotowie.

    Przy całej inwestycji najbardziej widowiskową okazała się podłoga w kościele w Kłopotowie. W tym miejscu bardzo dziękuję zarówno Panu Wójtowi, jak i Pani Izie za tę część finansową, dokumentacyjną. Wykonawcy – za bardzo szybkie wykonanie. Mamy czerwiec, a koniec był przewidziany na grudzień, także jesteśmy bardzo przed czasem.

    Wszystkim, którzy czuwali – no i proszę o modlitwę, abyśmy mogli kolejne etapy, zwłaszcza dach i całą więźbę, wymienić, zabezpieczyć budynek, a potem już te mniejsze rzeczy – to już wiadomo, że są bardziej w naszym zakresie. Tutaj prosimy Boga o czuwanie, o dobrą opiekę i o dobrych ludzi, których nam przyśle.

    Zakończony etap to dopiero początek kompleksowej renowacji kościoła w Kłopotowie. Gotowa dokumentacja projektowa oraz uzyskane pozwolenia dają nadzieję na kontynuację prac – przede wszystkim wymianę więźby dachowej i dalsze zabezpieczenie konstrukcji budynku. Władze gminy oraz parafia deklarują pełną gotowość do działania, gdy tylko pojawią się nowe możliwości finansowania. Z kolei parafianie z nadzieją patrzą w przyszłość, licząc na kolejnych sprzymierzeńców w dziele ratowania zabytku i miejsca kultu.

    Wykonawcą prac remontowo- konserwatorskich była Firma Usługowo-Budowlana, Piotr Kmieć ze Stawna koło Złocieńca.