W sobotę Wielkie Sprzątanie Parsęty

 Już po raz dwunasty  firma Troton, najstarsza polska organizacja ekologiczna Klub Gaja i Porozumienie dla Parsęty, zapraszają na Wielkie Sprzątanie Parsęty. W tym roku spotykamy się w sobotę 13 maja o godzinie 11, jak zwykle na parkingu za mostem w Ząbrowie. W programie imprezy m.in.  konkursy  o tematyce ekologicznej, występy  dziecięcych grup wokalnych działających przy OPP w Kołobrzegu, zespołu ludowego „Podlotki” z Gościna oraz zespołu wokalno-instrumentalnego „Nastrojeni”. Gościem specjalnym imprezy będzie znany podróżnik Romuald Koperski, który w tym roku samotnie, na pokładzie swojej łodzi wiosłowej, pokonał Atlantyk. Do tego grochówka, grill a dla spragnionych napoje. Już w sobW tym roku, po raz kolejny, organizatorzy wręczą statuetki „Przyjaciela Parsęty”. Otrzymają je osoby oraz instytucje, które wspierają  akcję oraz przyczyniają  się do zachowania dobrostanu jednej z najpiękniejszych polskich rzek – Parsęty. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
 Porozumienie dla Parsęty w 2005 roku „zaadoptowało” Parsętę. Program Zaadoptuj rzekę jest organizowany przez Klub  „Gaja”. Jego adresatem są szkoły, samorządy i instytucje w całej Polsce.Obejmuje takie działania jak  sprzątanie rzeki i jej brzegów, zajęcia terenowe i wycieczki, poznawanie historii i geografii rzeki, nadawanie nazw bezimiennym potokom, organizowanie konkursów plastycznych czy literackich. Do tej pory dzięki zaangażowaniu 196 000 osób zaadoptowano 772 rzek i akwenów w 1540 miejscach w Polsce
 W 2008 roku The Green Spider Network, sieć instytucji i organizacji powołanych i wspieranych przez Komisję Europejską i DG Environment uznał akcję „Zaadoptuj rzekę” za jeden z pięciu najlepszych projektów ekologicznych w Europie. Firma TROTON uczestniczy w akcji adopcji Parsęty od 2005 roku jako członek założyciel Porozumienia dla Parsęty -  pierwszego w Polsce projektu łączącego lokalne instytucje samorządowe, szkoły oraz partnerów biznesowych  w akcji ochrony rzek. Więcej informacji znajdą Państwo na stronach :www.klubgaja.pli www.troton.com.pl