Image

5 października 2024 roku w Mięchecinie miało miejsce uroczyste otwarcie nowo wybudowanej świetlicy, która stanie się sercem życia społecznego w tej niewielkiej miejscowości. To już czwarta bliźniacza placówka gminna, wcześniej tego typu obiekty oddano do użytku w Skoczowie, Włościborzu i Kłopotowie. Budowa świetlicy w Mięchecinie rozpoczęła się 19 grudnia 2023 roku, kiedy to podpisano umowę z wykonawcą.

Dla mieszkańców Mięchecina otwarcie świetlicy to wydarzenie o historycznym znaczeniu, co podkreślali wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, oraz sołtys Rafał Kisiel. Sołectwo, liczące ponad 100 mieszkańców, przez lata borykało się z brakiem miejsca na organizację lokalnych wydarzeń, takich jak zebrania sołeckie czy wybory. W efekcie, wszelkie tego typu inicjatywy musiały być przeprowadzane w sąsiednich miejscowościach. Pokolenia mieszkańców postulowały o budowę świetlicy, jednak główną przeszkodą były zawsze ograniczone środki finansowe.

Na szczęście, realizacja inwestycji stała się możliwa dzięki wsparciu zewnętrznemu, które pokryło w całości koszty budowy. Gmina Dygowo poniosła jedynie wydatki związane z nadzorem inwestycji oraz wyposażeniem nowej placówki.

Budowa świetlicy została w pełni sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury”. Dodatkowo, inwestycja otrzymała wsparcie z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Nowa świetlica otwiera przed mieszkańcami Mięchecina szereg możliwości. Będzie to nie tylko miejsce spotkań i zebrań, ale także przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych, warsztatów oraz innych inicjatyw wspólnotowych. Dzięki tej inwestycji, życie społeczne w Mięchecinie zyska nowy impuls do rozwoju, a lokalna społeczność będzie mogła aktywniej uczestniczyć w życiu kulturalnym i społecznym swojej wsi.

Budynek Użyteczności Publicznej w Dygowie

Samorządowa instytucja kultury - Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dygowie rozpoczęła działalność 01.01.2023 r.

Dyrektor GOKiB w Dygowie -Katarzyna Iwanejko

27.02.2023 r. otwarte zostały 3 oddziały przedszkolne