To co było marzeniem stało się rzeczywistością. Otwarcie remizy OSP w Dygowie

Historia dzieje się na naszych oczach. To, co jeszcze niedawno wydawało się nie realne członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie, stało się faktem. Nowa remiza, okazały charakterystyczny budynek, został uroczyście przekazany społeczności strażackiej Dygowa 16 marca 2024 roku. Przez ostatnie tygodnie druhowie przygotowywali budynek i jego otoczenie do uroczystości otwarcia. Obserwując ich zaangażowanie i entuzjazm, miało się nieodparte wrażenie, że przygotowują się do otwarcia nie tylko remizy, ale czegoś więcej - domu – Domu Strażaka. Nowa siedziba OSP w Dygowie to nie tylko miejsce na sprzęt i wozy bojowe, lecz również miejsce spotkań druhów, szkolenia młodych adeptów pożarnictwa oraz miejsce, gdzie gromadzone są pamiątki blisko 80-letniej tradycji jednostki. Wielki szacunek należy się strażakom z Dygowa, że nieustępliwie od dekad działali na rzecz powstania dzieła - godnej siedziby jednostki, którą możemy teraz podziwiać przy ulicy Kołobrzeskiej. Jak we wszystkim, trzeba również mieć szczęście, aby znaleźli się ludzie i okoliczności, które umożliwiły realizację inwestycji. Tu równie wielki ukłon w stronę samorządu gminnego z wójtem Gminy Dygowo Grzegorzem Starczykiem i przewodniczącym Rady Gminy Dygowo Jerzym Leszczyńskim na czele, jak i  Posła RP Czesława Hoca, który pomógł uzyskać bezzwrotne dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład.

Aby taka inwestycja mogła powstać, musiał się zaangażować sztab ludzi, którzy od projektu, budowę i nadzór doprowadzili dzieło do szczęśliwego końca. Muszę przyznać, że po raz pierwszy udało się zaprosić wszystkie osoby zaangażowane w proces inwestycyjny do wspólnej fotografii. Oto i oni: od lewej: Aneta Mandes-Woźniak – architekt, Paulina Gałyga – wydział budownictwa Urzędu Gminy Dygowo, Małgorzata Wawrzyniak – asystentka Mandes Architektura, Przemysław Łacko – Firma Transportowo-Handlowa Karolina Szymeta, Izabela Płomińska – kierownik wydziału budownictwa Urzędu Gminy Dygowo, Tomasz Tatarski – inspektor nadzoru inwestycyjnego, Artur Koziołko – kierownik budowy oraz Sebastian Iwicki - URB Sebastian Iwicki.

Przybyłych na uroczystość gości przywitał prezes OSP w Dygowie dh Marcin Tekiel, który przedstawił zebranym historię jednostki OSP w Dygowie oraz najważniejsze daty związane z powstaniem nowej remizy.

Najważniejszą częścią wydarzenia było przecięcie wstęgi, która symbolicznie otworzyła obiekt. Wstęgę przecinali: dh seniorka Antonina Kropielnicka, byli prezesi OSP Dygowo dh Marian Łomański i dh Jerzy Dymecki, przedstawiciel MDP Dygowo, Wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk, przewodniczący Rady Gminy Dygowo dh Jerzy Leszczyński. Remizę poświęcił dh ks. dziekan Piotr Niedźwiadek – kapelan ZOSP RP Powiatu Kołobrzeg. Podczas uroczystości wręczone zostały medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa", które otrzymali: złoty medal dh Elżbieta Madejska i dh Józef Karczewski, srebrny medal dh Marcin Dziuba i dh Marcin Andrusieczko, brązowy medal dh Piotr Galek.

Relacja z wydarzenia , w tym wystąpienia gości dostępna jest w materiale wideo.