Pod Kołobrzegiem powstaje Miejsce Pamięci Narodowej

W Lesie Kołobrzeskim, na wyspie pośród bagien solnych powstaje wyjątkowy obelisk. Nieopodal reduty użytkowanej przez żołnierzy 1 pułku piechoty Legii Poznańskiej, dowodzonych przez księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego tworzy się miejsce pamięci narodowej. Muzeum „Patria Colbergiensis” z kołobrzeskiego ratusza, dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Kołobrzeg postanowiło poprzez posadowienie obelisku z napisem: „W 210. Rocznicę Obchodów Święta Konstytucji 3 Maja przez 1. Regiment Piechoty Legii Poznańskiej” przypomnieć, że w pod kołobrzeskim lesie odbyły pierwsze w okresie porozbiorowym na ziemiach północnych i zachodnich obchody święta Konstytucji 3 Maja. W 1807 roku uczcili to święto Polacy, próbujący u boku Wielkiej Armii Napoleona Bonapartego zdobyć Kołobrzeg. Uroczystości odsłonięcia pomnika odbędą się dnia 3 maja. Zapraszam na film obrazujący transport i posadowienie kamienia w Lesie Kołobrzeskim.