Historia z tej Ziemi - Szaniec kościelny w Kołobrzegu

Mieszczące się w podziemiach kołobrzeskiego ratusza miejskiego Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis” wzbogaciło się o niezwykle cenne obrazy. Są nimi pochodzące z przełomu XVIII i XI wieku gwasze*. Malunki stanowią, jak się okazuje nieocenione źródło ikonograficzne przedstawiające elementy kołobrzeskiej architektury sprzed około dwustu lat. Okazuje się że muzeum kołobrzeskie z ratusza weszło w posiadanie najstarszych, spośród zachowanych do tej pory i znanych obrazów, ukazujących dawny Kołobrzeg. Film zrealizowany przez nasz portal na powyższą okoliczność powstał dzięki wsparciu naukowców i badaczy historii miasta nad Parsętą – dr. hab. Grzegorza Podrucznego, profesora UMK w Poznaniu oraz dr. Hieronima Kroczyńskiego. Więcej filmów z udziałem Muzeum Kołobrzeskiego „Patria Colbergiensis” można obejrzeć w cyklu „Historia z tej Ziemi”. Serdecznie polecamy wspólną wędrówkę meandrami historii Ziemi Kołobrzeskiej wraz z „Patrią” i portalem gminadygowo.pl.
*Gwasz – farba wodna z domieszką kredy lub biel ołowiowej lub cynkowej, nadającej jej właściwości kryjące, oraz gumy arabskiej będącej spoiwem. Znana w Europie od średniowiecza, stosowana głównie w XVII i XVIII wieku, choć jest ona popularna do dzisiaj. Mianem tym określa się technikę malowania gwaszami, a także same obrazy nimi namalowane. Żródło: Wikipedia