Miejsca pamięci w Gminie Dygowo

Zbliżający się listopad , Wszystkich Świętych i Zaduszki to dobry czas aby przypomnieć ,że na terenie gminy Dygowo znajdują się stare nekropolie poewangelickie. W tym roku odwiedziłem dawne cmentarze w Gąskowie ,Połominie i Stramniczce. Zapomniane ,usytuowane  na uboczu miejscowości miejsca pochówku przedstawiają obraz postępującej degradacji. Resztki zdewastowanych nagrobków , porośnięte niekontrolowaną zielenią powoli znikają z pamięci i miejsc o które ktokolwiek dba.  Cmentarz w Połominie mimo ,że znajduje się przy drodze polnej trudno zauważyć. Tak na marginesie, wspomniana miejscowość to jeszcze po wojnie osada posiadająca 38 numerów mieszkalnych, dziś jeden. Piękną pamiątką po Pierwszych Osadnikach Połomina  jest stary , stojący ostatkiem sił przydrożny krzyż. Myślę , że jest wart jest zachowania. Tradycyjnie w jesiennej zadumie wypada się zastanowić , czy stare nekropolie utrzymywać i konserwować, czy pozostawić na łasce upływającego czasu. Zapraszam na krótki film obrazujący aktualny stan nekropoli.