W Bardach miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Pracownicy Urzędu Gminy w Dygowie podjęli się nietypowego zadania – przetransportowania dużego głazu z inskrypcjami w języku niemieckim do miejscowego lapidarium. Artefakt ten został odnaleziony przez mieszkańców Bardów, a dzięki jednemu z członków Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo informacja o znalezisku trafiła do szerszego grona zainteresowanych.
Według relacji historycznych kamień mógł stanowić element dawnego pomnika, który przed 1945 rokiem oraz bezpośrednio po wojnie znajdował się w centralnej części Bardów. Znaleziono go kilkaset metrów od centrum miejscowości, przewróconego płaską powierzchnią do ziemi, prawdopodobnie skrywającą inskrypcje.
Dzięki zastosowaniu ciężkiego sprzętu udało się obrócić głaz i potwierdzić jego pochodzenie. Okazało się, że jest to fragment pomnika upamiętniającego mieszkańców Bardów poległych podczas I wojny światowej. Następnie został on przetransportowany do lapidarium, które powstało w 2006 roku na terenie dawnego cmentarza po północnej stronie wsi. Umieszczono go obok miejsca, gdzie we wrześniu 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej we Wrzosowie oraz Regionale Schule mit Grundschule w Cambs, wraz z Wójtem Gminy Dygowo, Grzegorzem Starczykiem, posadzili symboliczny Dąb Pamięci (zobacz).
Przeniesienie tego wyjątkowego świadka przeszłości do godnego miejsca stanowi istotny krok w kierunku lepszego poznania i zrozumienia historii.
Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo składa serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Dygowo, Grzegorzowi Starczykowi, za wsparcie i zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia. Wyrazy wdzięczności kierowane są również do pracowników technicznych urzędu, którzy przeprowadzili wymagające prace terenowe w Bardach.