Największą niewiadomą organizatora Dożynek Gminnych 2023 w Dygowie była pogoda, która tego lata jest wyjątkowo kapryśna. Aura była jednak łaskawa. Od południa pięknie świeciło słońce i było bardzo ciepło.
Dożynki w Dygowie tradycyjnie rozpoczęła Msza św. dziękczynna w kościele parafialnym. Cztery sołectwa: z Dębogardu ,Dygowa, Piotrowic i Wrzosowa złożyły przed ołtarzem wieńce –korony dożynkowe , a starostowie Państwo Natalia i Łukasz Lesiak bochny chleba z tegorocznych zbóż. Symbole te poświęcił proboszcz ks. dziekan Piotr Niedźwiadek, który sprawował mszę.
Po mszy barwny korowód dożynkowy wyruszył ulicami Dygowa na stadion sportowy, gdzie przygotowano scenę ,stoiska i atrakcje dla dzieci i dorosłych. Ceremoniał dożynkowy kontynuowali starostowie przekazując gospodarzom -Wójtowi Gminy Dygowo ,Grzegorzowi Starczykowi i Przewodniczącemu Rady Gminy Dygowo ,Jerzemu Leszczyńskiemu -poświęcony chleb. Gospodarze wraz z rolnikami zaproszonymi przez wójta podzielili chleby i częstowali zgromadzonych na placu gości i mieszkańców gminy. Ta czynność symbolizuje sprawiedliwy podział i dzielenie się z bliźnim.
Po zakończonym ceremoniale głos zabrali:
Marek Hok- Poseł RP
Artur Wasiewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kołobrzeg, który również odczytał list od Stanisława Wziątka- Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego
Helena Rudzis-Gruchała
Przedstawicielka Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siemyślu, która odczytała list Haliny Szymańskiej - Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Część oficjalna na tym został zakończona. Prace rozpoczęła komisja oceniająca wieńce dożynkowe zgłoszone do konkursu , przeprowadzono turniej sportowo-rekreacyjny sołectw , konkurs kulinarny z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich z Dębogardu , Piotrowic i Wrzosowa oraz zabawy z animatorkami. W między czasie występowały zespoły Dygowianie , Dąbrówka i wokalistka Izabela Sokołowska-Kot.
O godzinie 17.30 ogłoszone zostały wyniki rywalizacji sportowej , z której zwycięsko wyszła ekipa z Kłopotowa, a w konkursie kulinarnym najlepsze danie przygotowało KGW z Dębogardu. Jeśli chodzi o wynik konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy to Gmina Dygowo odnotowała precedens. Komisja konkursowa ze względu na wysoki poziom wykonanych dzieł , nie wyłoniła jednego zwycięzcy. Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły cztery korony z Dębogardu ,Dygowa, Piotrowic i Wrzosowa! Nagrody pieniężne również podzielono równo, po 2000 zł dla każdego sołectwa. Taki wynik konkursu zespoły oraz publiczność przyjęły gromkimi oklaskami.
Po ogłoszeniu wyników na scenie wystąpiły skrzypaczki Ewa i Irmina.
Starostowie dożynek 2023: Państwo Natalia i Łukasz Lesiak prowadzą gospodarstwo rolne w Miechęcinie, które Pan Łukasz częściowo przejął po swoich rodzicach. Stawiają na rozwój i nieustannie powiększają swój areał. Obecna powierzchnia gospodarstwa to ponad 50 ha, ukierunkowana głównie na produkcję roślinną. Pani Natalia pracuje zawodowo, a rolnictwo to jej dodatkowe zajęcie. Są małżeństwem od 10 lat, mają dwoje dzieci: syna Wojciecha i córkę Alicję. Ich wspólną pasją są podróże.
Gmina Dygowo kieruje serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację Dożynek Gminnych 2023 w Dygowie.
Bank Spółdzielczy Białogard
Firma Enertrag - wytwórca prądu i ciepła ze źródeł odnawialnych
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gościno
Koło Łowieckie ŚWIT
Grupa Mojsiuk - Mercedes-Benz Stare Bielice k/Koszalina
Gminne Jednostki OSP
Sołectwa Gminy Dygowo
KGW Ale Babki z Wrzosowa
KGW Piotrowiczanki z Piotrowic
KGW Dąbrówki z Dębogardu