• Dygowskie Stowarzyszenie Ekologiczne (DSEKO) ma swoje logo

W świetlicy w Jazach odbyło się walne zebranie Dygowskiego Stowarzyszenia Ekologicznego. Sprawozdanie finansowe organizacji za rok 2019 przedstawił przewodniczący zebrania Jerzy Leszczyński. Niestety reaktywacja działalności stowarzyszenia po 15 –letniej przerwie zbiegła się  z pandemią i mimo ambitnych planów organizacja nie uzyskała przychodów ,a co za tym idzie ,również nie wydatkowała środków finansowych. Członkowie stowarzyszenia jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi.

Prezes DSEKO Robert Jaruzel zaprezentował oficjalnie logo stowarzyszenia , którego twórcami są Pani Halina Gławdzin oraz jej syn Dawid Gławdzin. Symbol organizacji będzie mił  swoje miejsce miedzy innymi na koszulkach, które otrzymają członkowie DSEKO.

Gościem zebrania był Wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk.

DSEKO-dygowo

dseko-dygowo

• Dygowskie Stowarzyszenie Ekologiczne znów działa

Jak ważne jest dla człowieka środowisko naturalne, miejsce w którym żyje na co dzień,  już dziś nie trzeba  nikogo o tym przekonywać. Trzeba jednak w dalszym ciągu uwrażliwiać każdego ,aby na co dzień utrzymywać i przywracać krajobrazy naszej najbliższej okolicy do ich optymalnego znaczenia estetycznego i ekologicznego.

Po 15 latach wraca do swoich statutowych zadań Dygowskie Stowarzyszenie Ekologiczne, które za cel bierze sobie właśnie ochronę i rewitalizację miejsc krajobrazu gminy Dygowo oraz promocję ekologii.

Pierwszym zadaniem  jakie postawiło przed sobą stowarzyszenie to uprządkowanie terenu zielonego przy dworcu kolejowym w Dygowie. W lutym tego roku wichura powaliła białą topolę , która do dnia dzisiejszego, połamana i częściowo oparta o sąsiednie drzewo czeka pocięcie a teren na uporządkowanie.

Zadanie nie jest proste gdyż działka należy do jednej ze spółek kolejowych. Wszelkie działanie na tej działce mogą odbywać się tylko za zgodą właściciela i na jego zlecenie.

W dniu dzisiejszym członkowie stowarzyszenia spotkali się z wójtem Gminy Dygowo, który przedstawił aktualną sytuację związaną z powalanym drzewem oraz aspektem praw własności gruntów w okolicy. Spółka PKP zleciła już pocięcie drzewa i ma to fizycznie nastąpić do końca października a wszelkie dalsze działania związane z tym terenem muszą być omawiane wyłącznie z właścicielem działki.

Nowy zarząd Stowarzyszenia podejmie rozmowy z PKP w sprawie zagospodarowania terenu jako miejsca wypoczynku i rekreacji.