• 102. rocznica odzyskania niepodległości. Obchody w Dygowie z pandemią w tle

  Święto Dnia Niepodległości w Dygowie , ze względu na pandemię koronawirusa ,miło  charakter symboliczny. Punktualnie o godzinie dwunastej ,na Placu Wolności wciągnięto na maszt flagę państwową,  odśpiewano dwie zwrotki hymnu i złożono wiązankę kwiatów przy pomniku  Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej.

  W uroczystości udział brali: Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, Przewodniczący Rady Gminy Dygowo, Jerzy Leszczyński, proboszcz Parafii Dygowo, ks. Piotr Niedźwiadek oraz druhowie asysty honorowej z OSP Dygowo.

  Na zakończenie skromnej uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Dygowo.

 • Czas pandemii. Przedszkole w Dygowie po nowemu

  W dniu dzisiejszym placówki przedszkolne w Dygowie i Wrzosowie rozpoczęły funkcjonowanie w czasie pandemii po nowemu. Wytyczne sanepidu i MEN dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego stanowią priorytet przyjmowania dzieci do placówek i prowadzenia zajęć.

  W ubiegłym tygodniu dyrektorzy szkół zebrali od rodziców deklaracje korzystania z opieki przedszkolnej dla swoich dzieci. W Dygowie placówka została przygotowana na przyjęcie 16-tu przedszkolaków a we Wrzosowie na dwoje deklarowanych i więcej. Rzeczywistość okazała się zgoła odmienna. W Dygowie z zajęć skorzystało ośmioro dzieci we Wrzosowie ani jedno. Dyrektor placówki we Wrzosowie zapewnił na kolejne dni dyżury obsługi , gdyby sytuacja się zmieniła.

  Zasadnicze elementy bezpieczeństwa wdrożone w placówce w Dygowie przedstawiają się następująco.

  Rodzice wchodząc do szkoły muszą dezynfekować ręce i mogą przebywać tyko w wyznaczonym obszarze. Dzieci przy wejściu mają tylko mierzoną temperaturę bezdotykowo. Następnie za pośrednictwem pań z obsługi ,które na stałe są przydzielone do danej grupy ,dziecko przekazywane jest nauczycielowi. Każda grupa ma przydzielonych trzech nauczycieli, który się nie wymieniają. Rodzice mają kontakt z nauczycielem wyłącznie telefoniczny. Nauczyciele w kontakcie z dziećmi nie mają obowiązku korzystania z maseczek ochronnych, natomiast z obsługą już tak.

  W salach są płyny do dezynfekcji. Dzieci wyłącznie myją ręce mydłem! Toalety oraz wszystkie elementy dotykowe – klamki, poręcze itp.- dezynfekowane są co godzinę.

 • Czułam się lepiej kiedy byli wszyscy, niż teraz ,w tej pustej szkole

  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dygowie, Magdalena Skonieczka, omówiła jak przebiega nauczanie zdalne w placówce oświatowej za którą jest odpowiedzialna.

 • Gmina Dygowo przekaże wszystkim mieszkańcom maseczki ochronne

  Gmina Dygowo zakupi około  pięciu tysięcy maseczek ochronnych. Ilość ta wystarczy dla wszystkich mieszkańców gminy. W inicjatywę włączyła się lokalna firma , która maseczki uszyje. Maseczka to towar deficytowy w całym kraju. Wiadomo jednak ,że warto z niej korzystać. Ochrona układu oddechowego i twarzy poprzez noszenie maseczki w połączniu z higieną rąk na pewno pomaga w ograniczeniu ryzyka zakażenia. Maseczki będą rozdysponowane bezpośrednio do mieszkańców na podstawie deklaracji odpadów komunalnych. Dystrybucja będzie przebiegać z zachowaniem zasad unikania bezpośredniego kontaktu Szczegóły w materiale poniżej.

 • Gmina Dygowo: zapalenie wirusowe budżetu gminy 2020 (wideo)

  Skutki gospodarcze wywołane pandemią koronawirua są już widoczne w finansach Gminy Dygowo. Miesiąc kwiecień zakończył ujemy bilans – około 250 tysięcy złotych. Maj i kolejne miesiące mogą przynieść również ujemne wartości. Samorząd szuka rozwiązań mogących spiąć budżet gminny. Oszczędności w funkcjonowaniu gminy i podległych jednostek i organizacji stawią  jednak niewielki udział w łataniu dziury budżetowej. Potrzebne są rozwiązania systemowe na szczeblu Państwa.

  Wójt Grzegorz Starczyk: Bez wsparcia ze strony Państwa będzie bardzo trudno spiąć budżet naszemu samorządowi. (…) jeśli nie dostaniemy wsparcia ze strony budżetu państwa to będziemy musieli radzić sobie w inny sposób ( …) będzie konieczne zaciągniecie kolejnych zobowiązań na bieżące funkcjonowanie(…) obligacje czy też  kredyty są jedną z opcji.

 • Koronawirus dziurawi budżet Gminy Dygowo

  W dniu dzisiejszym odbyły się posiedzenia komisji Rady Gminy Dygowo.  Przedmiotem obrad był przede wszystkim stan finansów gminnych uszczuplanych na skutek zmniejszonych wpływów spowodowanych oddziaływaniem pandemii koronawirusa na gospodarkę. Obszernego komentarza do tej sprawy udzielili: przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński i przewodniczący komisji finansów Piotr Krysztofiak.

 • Nasz świat skurczył się do wielkości ekranu komputera

  Czas pandemii stał się inspiracją do powstania książki , literackiej pamiątki epidemii i kwarantanny, którą napisali uczniowie klasy V i VI Szkoły  Podstawowej w Dygowie, pod kierunkiem Iwony Jaruzel - nauczycielki języka polskiego . Niniejszy materiał jest zapowiedzią wydawniczą z fragmentami tekstów zawartych w książce oraz wyrazem emocji jakie towarzyszą uczniom w trudnym czasie.

 • Pandemia koronawirusa. Aktualna sytuacja w gminie Dygowo

  Po pięciu miesiącach przerwy, ponowne rozpoczynamy informowanie mieszkańców o sytuacji epidemicznej na terenie gminy Dygowo. Informacje przekazuje Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk .

 • Pandemia koronawirusa. Aktualna sytuacja w gminie Dygowo (03.12.2020)

  Bieżące informacje związane z pandemią koronawirusa na terenie gminy Dygowo przedstawia Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk.

 • Pandemia koronawirusa. Aktualna sytuacja w gminie Dygowo (04.11.2020)

  Bieżące informacje związane z pandemią koronawirusa na terenie gminy Dygowo przedstawia Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk.

  Według danych sanepidu w Szczecinie na dzień 04.11.2020 r. w powiecie kołobrzeskim na koronawirusa zachorowało 662 osób, zmarło 9, a wyzdrowiało 335.

 • Pandemia koronawirusa. Aktualna sytuacja w gminie Dygowo (12.11.2020)

  Bieżące informacje związane z pandemią koronawirusa na terenie gminy Dygowo przedstawia Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk.

  Według danych sanepidu w Szczecinie na dzień 12.11.2020 r. w powiecie kołobrzeskim na koronawirusa zachorowało 1026 osób, zmarło 17, a wyzdrowiało 542.

 • Pandemia koronawirusa. Aktualna sytuacja w gminie Dygowo (18.11.2020)

  Bieżące informacje związane z pandemią koronawirusa na terenie gminy Dygowo przedstawia Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk.

  Według danych sanepidu w Szczecinie na dzień 18.11.2020 r. w powiecie kołobrzeskim na koronawirusa zachorowało 1248 osób, zmarło 22, a wyzdrowiało 638.

 • Pandemia koronawirusa. Aktualna sytuacja w gminie Dygowo (25.11.2020)

  Bieżące informacje związane z pandemią koronawirusa na terenie gminy Dygowo przedstawia Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk.

 • Pandemia koronawirusa. Aktualna sytuacja w gminie Dygowo (29.10.2020)

  Bieżące informacje związane z pandemią koronawirusa na terenie gminy Dygowo przedstawia Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk.

  Według danych sanepidu w powiecie kołobrzeskim na koronawirusa zachorowało 480 osób, zmarło 8, a wyzdrowiało 237.

 • Pandemia koronowirusa. Aktualna sytuacja w Gminie Dygowo

  Wójt Gminy Dygowo w związku ze stanem epidemii koronawirusa przedstawia sytuację epidemiologiczną na terenie gminy na dzień 12 maja 2020 r..

 • Pandemia koronowirusa. Aktualna sytuacja w Gminie Dygowo

  Wójt Gminy Dygowo w związku ze stanem epidemii koronawirusa przedstawia aktualną sytuację epidemiologiczną oraz gospodarczą na terenie gminy.