• Akcja krwiodawstwa w Dygowie

Kolejny raz na Placu Wolności w Dygowie zaparkował autobus  Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie  przeprowadzona została akcja oddawania krwi. Tradycyjnie wsparcia udzieliła Gmina Dygowo , która udostępniła teren i zaplecze sanitarne.

Krew-najcenniejszy lek ,oddało 21 osób.

Akcji krwiodawca towarzyszyła inicjatywa pozyskania w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej najmłodszych miłośników straży pożarnej. Chętnych nie brakowało.

Wydarzenie odbyło się podczas wyjątkowo chłodnej aury ,na którą strażacy znaleźli sposób: ognisko w metalowym stelażu, gorąca grochówka , kawa ,herbata i najważniejsze -dobry humor!

• Blisko 8 litrów krwi oddano w mobilnym punkcie na Placu Wolności w Dygowie

Na Placu Wolności w Dygowie miała miejsce akcja honorowego oddawania krwi. Zgłosiło się 31 osób, a zakwalifikowanych zostało 17. Łącznie oddano7650 ml krwi. Krwiodawcy mogli się regenerować korzystając z przygotowanego poczęstunku- grochówka, wędzony pstrąg  ,ciasto kawa, herbata.

Wszyscy krwiodawcy otrzymali upominki.  Rozlosowane zostały  również nagrody pozyskane  od sponsorów akcji.

Uczestników akcji krwiodawstwa odwiedzili: poseł Czesław Hoc ,radny województwa Henryk Carewicz, przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński, oraz wójt Grzegorz Starczyk , który po raz kolejny oddał krew.

Prezes Zarządu OSP Gminy Dygowo Marcin Tekiel dziękuje.

W imieniu własnym chciałbym podziękować Wszystkim Druhnom i Druhom z OSP Dygowo i innych jednostek oraz ich rodzinom ,którzy wsparli akcję.

Podziękowania dla darczyńców i sponsorów:

Adam i Sylwester Połuch Gospodarstwo rybne

Sebastian Kurz

Grzegorz Orzechowski Usługi kominiarskie

Salon fryzjerski Ilona Idczak

Zofia Wypych-Jączkowska

Aisko-Kidde- bezpieczni w domu

Czesław Hoc

Grzegorz Starczyk

Sołectwo Dygowo

Jeżeli o kimś zapomniałem to przepraszam.

Pozytywny odzew napawa optymizmem i mobilizuje do organizacji kolejnych akcji.

DZIĘKUJĘ BARDZO!

• Ponad 12 litrów krwi oddano w punkcie mobilnym w Dygowie

Autobus  Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie (RCKiK ) zaparkował w niedzielne przedpołudniem na Placu Wolności w Dygowie. Popularny krwiobus  umożliwia przeprowadzenie akcji krwiodawstwa w miejscowościach leżących daleko od regionalnych centrów krwiodawstwa i ich oddziałów.

Inicjatorem i organizatorem akcji poboru krwi w mobilnym punkcie był  zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie. Współorganizatorem była Gmina Dygowo , która udostępniła teren i zaplecze sanitarne.

Prezes Zarządu Gminnego OSP Gminy Dygowo – Marcin Tekiel w rozmowie nie krył zadowolenia:

Akcję przeprowadziliśmy pierwszy raz, oddano ponad 12 litrów krwi, to bardzo dobry wynik. Wydaliśmy 50 kart zgłoszeniowych, ale po zweryfikowaniu przez lekarza do oddania zostało dopuszczonych  27 osób. Byli to nie tylko mieszkańcy gminy Dygowo, lecz również  strażacy OSP z Czernina ,Piotrowic,  Stojkowa , Ustronia Morskiego i Wrzosowa oraz motocykliści , członkowie klubu Voyager. Większość  osób oddających krew robiła to po raz pierwszy. Akcja na pewno będzie powtórzona, może uda się aby krwiobus odwiedzał Dygowo już w lipcu lub wrześniu. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękuję.

• Solidarni z Małgosią. Zebrano ponad 16 l krwi i 65 próbek potencjalnych Dawców szpiku

Plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dygowie był dziś wypełniony pojazdami strażackimi, które przybyły z gminnych jednostek oraz jednostek powiatu kołobrzeskiego i białogardzkiego. Obecność strażaków ochotników oraz z jednostek Państwowej Straży Pożarnej była wynikiem akcji solidarności z druhną Małgorzatą, która niestety zachorowała na ostrą białaczkę szpikową.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie zorganizował mobilny punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, natomiast wolontariusze Fundacji DKMS przygotowali stanowisko do poboru próbek w celu zarejestrowania potencjalnych Dawców szpiku. Całość wsparła Gmina Dygowo. W trakcie akcji zarejestrowano i pobrano ponad 65 próbek od potencjalnych Dawców szpiku.

Chociaż 48 osób wyraziło chęć oddania krwi, ostatecznie udało się zrealizować 37 donacji, co równa się łącznej ilości 16,650 ml cennego daru życia.

Zarząd OSP Dygowo serdecznie dziękuje Wszystkim, którzy wsparli akcję krwiodawstwa oraz DKMS: Gminnym Jednostkom OSP ,OSP Ustronie Morskie, OSP Kukinia, OSP Tychowo, PSP Kołobrzeg, Klub Motocyklowy Voyager, Urząd Gminy Dygowo, Gminny Ośrodek Kultury, Sołectwo Dygowo, Rodzice dzieci z przedszkola grupa delfinki za wykonanie na tą okazję magnesów, Koło Gospodyń Wiejskich Stojkowo, Mieszkańcy Gąskowa i Dygowa oraz inne nie wymienione tu osoby ,które się zaangażowały w tą akcję.

Serdecznie Dziękujemy!