• Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Dygowo

    Gmina Dygowo obchodziła 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniając 106. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Program obchodów rozpoczęto na cmentarzu komunalnym we Wrzosowie, gdzie oddano hołd dawnym żołnierzom 1 Armii Wojska Polskiego. Na sześciu grobach weteranów pojawiły się tabliczki z napisem: "GRÓB WETERANA walk o wolność i niepodległość Polski; Instytut Pamięci Narodowej." Była to inicjatywa zrealizowana dzięki zaangażowaniu lokalnego mieszkańca Jerzego Piotrowskiego oraz rodzin weteranów.

    Następnie na placu przykościelnym we Wrzosowie przy tablicy poświęconej pierwszym osadnikom ziemi kołobrzeskiej przedstawiciele władz gminy, członkowie Stowarzyszenia Senior z Piotrowic oraz Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo złożyli kwiaty.

    W Dygowie przy ulicy Kołobrzeskiej, przy tablicy upamiętniającej pierwszych powojennych osadników, również oddano hołd poprzez złożenie kwiatów przez przedstawicieli władz Gminy Dygowo i Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo.

    O godzinie 12:30 w kościele we Wrzosowie rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę, którą koncelebrowali ksiądz dziekan Piotr Niedźwiadek oraz proboszcz parafii we Wrzosowie, ksiądz Grzegorz Jagodziński. Podczas nabożeństwa poczty sztandarowe wystawiły szkoły z Czernina, Dygowa i Wrzosowa, a także lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

    Po mszy, pochód prowadzony przez poczet flagowy, poczty sztandarowe oraz samorządowców przemaszerował na Plac Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości. Wciągnięto na maszt flagę państwową, a następnie odśpiewano hymn Polski. Przy pomniku poświęconym pierwszym osadnikom wiązanki kwiatów złożyli samorządowcy Gminy Dygowo, księża, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu,  Stowarzyszenia Senior w Piotrowicach, Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo, Zarządu Gminnego Związku OSP oraz Szkoły Podstawowej we Wrzosowie. Harcerze zapalili znicze.

    Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, zabrał głos, wyrażając dumę i wdzięczność, że mieszkańcy gminy z taką troską pielęgnują pamięć o Polsce i wspólnie celebrują Święto Niepodległości. Podkreślił, jak ważne jest, aby w sercach wszystkich była żywa miłość do Ojczyzny. Po przemówieniu uczestnicy wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcie, a następnie rozpoczęły się przygotowania do Biegu Niepodległości.

    Bieg miał symboliczny dystans 1918 metrów nawiązujący do roku odzyskania niepodległości przez Polskę. Wójt wręczył nagrody w konkursie plastycznym o tematyce patriotycznej, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury, a także rozdawał biało-czerwone chorągiewki, które dzierżyli uczestnicy biegu. Wśród nich licznie zebrali się młodzi zawodnicy szkółki piłkarskiej KS Perła Dygowo. Atmosfera była radosna, a bieg miał charakter rekreacyjny, sprzyjając wspólnemu świętowaniu. Na mecie czekały słodycze i pamiątkowe plakietki wręczane przez przewodniczącego rady gminy, Jerzego Leszczyńskiego oraz pracowników GOK-u.

    Po biegu uczestnicy mogli posilić się tradycyjną wojskową grochówką serwowaną z kuchni polowej przez strażaków z OSP we Wrzosowie.

  • GRH „Granica” z Kołobrzegu i OSP Wrzosowo we wspólnym hołdzie dla Niepodległości

    W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości do Wrzosowa zawitała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Granica” z Kołobrzegu. Ich obecność ze sztandarem, który od września bieżącego roku stał się oficjalnym symbolem grupy, nadała wyjątkowego charakteru uroczystościom w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego. Obecność rekonstruktorów przypominała zgromadzonym o znaczeniu granic państwowych i ich ochrony – wartościach, które nabierają szczególnego wymiaru w kontekście obchodów Święta Niepodległości.

    Razem z rekonstruktorami sztandar wystawili strażacy  z Ochotniczej Straży Pożarnej we Wrzosowie , wzmacniając symboliczne znaczenie uroczystości i wyrażając swoje przywiązanie do idei patriotyzmu oraz służby lokalnej społeczności.

    Mszę Świętą celebrował ksiądz proboszcz Grzegorz Jagodziński, który zaprosił członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Granica” oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej we Wrzosowie. W kościele jako rekwizyt postawiono słup graniczny – element, który wprowadził wiernych w klimat historyczny i przypominał, jak ważne w dziejach Polski były i są granice, zarówno te rzeczywiste, jak i symboliczne.

    Obecność grupy rekonstrukcyjnej w kościele była nie tylko wizualną ozdobą, ale przede wszystkim szczególnym symbolem. GRH „Granica” zajmuje się odtwarzaniem historii i umundurowania służb granicznych II Rzeczypospolitej Polskiej , co nadaje ich działalności dodatkowy wymiar patriotyczny.

    Przesłanie płynące z obecności grupy rekonstrukcyjnej w dniu poprzedzającym Święto Niepodległości to refleksja nad wartością granic – zarówno tych terytorialnych, jak i tych, które wyznaczają naszą tożsamość i niepodległość. W dobie globalizacji i przemian geopolitycznych granice wciąż stanowią symbol autonomii i suwerenności.

    SHORTS -Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Granica” z Kołobrzegu

  • Obchody Dnia Niepodległości w Dygowie

    W Dygowie odbyły się gminne obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. za Ojczyznę w kościele parafialnym ,podczas której Izabela Sokołowska-Kot wykonała pieśń patriotyczną pt. „Uwierz Polsko!”, przygotowaną pod kierunkiem Roberta Jaruzela. Po mszy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców gminy z 10-metrową Flagą Polski  na Plac Wolności. Na placu zebrani zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a poczet flagowy Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Dygowo wciągnął na maszt flagę państwową. Po hymnie kwiaty przy pomniku  Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej składali m.in. Wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Leszczyński, ks. proboszcz Grzegorz Jagodziński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kołobrzeskiego Artur Wasiewski, radny Rady Powiatu Kołobrzeskiego  Robert Jaruzel oraz harcerze.  Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt Grzegorz Starczyk. Zakończeniem obchodów  był symboliczny Bieg Niepodległości na dystansie 1918 m ulicą Ogrodową. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli również skosztować ciepłej grochówki serwowanej przez sołtysa z Dygowa.

    Gmina Dygowo dziękuje mieszkańcom i gościom za udział  w obchodach Narodowego Dnia Niepodległości.

     

  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Dygowie

    Gmina Dygowo uczciła 103 rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości. O godzinie 12.15 poczet flagowy OSP Gminy Dygowo wciągnął na masz flagę państwową ,a zebrani na Placu Wolności w Dygowie zaśpiewali hymn. Następnie złożono wiązanki kwiatów przy pomniku  Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. O godzinie 12.30 rozpoczęła się Msza św. w intencji ojczyzny.

  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Dygowie

    Gmina Dygowo uczciła 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęła Msz św. w kościele parafialnym w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. Tadeusz Ceynowa. Szkoły gminne i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wystawiły poczty sztandarowe. Po mszy uroczystość kontynuowana była na Placu Wolności. Poczet flagowy ,który wystawiła jednostka OSP Dygowo wciągnął na masz flagę państwową ,a zebrani na zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku  Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. Przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk. Po oficjalnej części odbył się tradycyjny Bieg Niepodległości na dystansie 1918 metrów. Strażacy z OSP Wrzosowo serwowali wszystkim uczestnikom obchodów grochówkę z kuchni polowej.

  • Przedszkolaki z Dygowa punktualnie o 11.11 śpiewały hymn

    W tym roku Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy w sobotę, w związku z tym szkołach i przedszkolach świętowano w piątek 10 listopada. Punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie i przedszkolaki w całym kraju odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a wśród nich wszystkie grupy przedszkolaków z Dygowa. Hymn Polski rozbrzmiał w sali głównej Gminnego Ośrodka Kultury w Dygowie.

  • Szkoła we Wrzosowie patriotycznie

    Z okazji  Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej we Wrzosowie odbyła się uroczysta akademia. Wystąpienie patriotyczne uczniów przypomniało czasy, kiedy Polska nie istniała na mapie Europy przez 123 lata oraz dzień odzyskania wolności 11 listopada  1918 roku. Podczas uroczystości obecny był wójt Grzegorz Starczyk i dyrektor szkoły Ewa Baran.

  • Widowisko patriotyczne w szkole we Wrzosowie

    Z okazji Narodowego Dnia Niepodległości uczniowie klasy VII szkoły podstawowej we Wrzosowie wystawili przedstawienie patriotyczne  dla mieszkańców.  Premiera tego widowiska miała miejsce wcześniej przed społecznością szkolną.