• Akcja gaszenia sadzy kominowej w Miechęcinie.

  6 sierpnia po godzinie 21-ej OSP z Dygowa została wezwana  do pożaru przewodu kominowego w miejscowości Miechęcino. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia widoczny był  język ognia wydobywający się z komina. Mieszkańcy posesji wybrali opał z paleniska. Strażacy zastosowali środek z gaśnicy proszkowej i prowadzili działania na dachu  z  zestawem kominowym (szczotka z kulą na łańcuchu). Działania były prowadzone w aparatach oddechowych. Z otworu wyczystki wybrana została spadająca z komina  sadza. Ze względu na drewnianą konstrukcję domu ratownicy zabezpieczali poddasze linią gaśniczą. Do gaszenia palącej się sadzy zużyto 6 gaśnic oraz  piach.  Akcja trwała około dwóch godzin. Właściciel otrzymał nakaz dokonania przeglądu kominiarskiego i dozorowanie miejsca zdarzenia. Cały dom został sprowadzony detektorem na obecność tlenku węgla oraz kamerą termowizyjną pod kątem zarzewia ognia. W akcji brały udział dwa zastępy z Dygowa , JRG i podnośnik PSP z Kołobrzegu.

   

   

 • Do gaszenia sadzy niezbędny był podnośnik koszowy

  W dniu dzisiejszym ,dwa zastępy OSP Dygowo zostały zadysponowane zostały do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego w Dygowie. Działania strażaków polegały na wybraniu opału z paleniska, następnie  wygaszeniu palącej się sadzy gaśnicą proszkową.

  W związku z brakiem możliwości wejścia na dach oraz oblodzenie zadysponowano do akcji podnośnik PSP z Kołobrzegu.

  Fot. OSP Dygowo

 • Dygowo: Pożar sadzy w kominie

  Foto: Bogdan Żołnierowicz

  W dniu dzisiejszym zastęp OSP Dygowo został zadysponowany w centrum Dygowa do palących się sadzy nagromadzonych w kominie. Działania strażaków polegały na przeczyszczeniu komina przy pomocy szczotki kominowej. Dom został sprawdzony pod kątem stężenia tlenku węgla. Stwierdzono niskie stężenie. Na miejscu działały również: JRG ,podnośnik oraz ciężki wóz bojowy z PSP w Kołobrzegu.

 • Dygowo. Pożar sadzy w kominie

  W godzinach popołudniowych Ochotnicza Straż Pożarna z Dygowa interweniowała w zdarzeniu w centrum Dygowa. W kominie  budynku mieszkalnego zapaliły się sadze. Działania dwóch zastępów strażaków polegały na wygaszeniu paleniska i palących się sadzy w przewodzie kominowym. Właściciele budynku otrzymali zakaz użytkowania instalacji grzewczych do czasu wykonania przeglądu kominiarskiego. Mieszkania zostały sprawdzone również detektorem wielogazowym na stężenie tlenku węgla.

  Informacja i zdjęcia OSP Dygowo

 • Gąskowo. Pożar sadzy w kominie. Kwarantanna domowników utrudniała akcję

  W dniu wczorajszym ,po godzinie19-tej jednostka OSP Dygowo została zadysponowana do pożaru sadzy kominowej w Gąskowie. Podczas dojazdu strażacy otrzymali informację, że domownicy posesji ,na której doszło do zdarzenia objęci są kwarantanną. W związku z tym ratownicy zmuszeni byli prowadzić działania w kombinezonach ochronnych oraz aparatach ochrony dróg oddechowych.

  Akcja prowadzona była z użyciem podnośnika z zestawem kominowym. Strażacy wybrali z pieca palące się drewno, następnie usuwali spadają do wyczystki kominowej sadzę. Palącą sadzę ugaszono gaśnicą proszkową.

  Właściciel domu nie posiadał wymaganej dokumentacji przeglądu przewodu kominowego, Otrzymał zakaz użytkowania do czasu przeprowadzenia niezbędnych czynności sprawdzających przez kominiarza.

  W działaniach brały udział  dwa zastępy OSP Dygowo oraz podnośnik JRG z Kołobrzegu.

  Strażacy apelują o dokonywanie regularnych przeglądów kominiarskich! Nieczyszczony regularnie komin to zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich mieszkańców domu. Jest ponadto obowiązek prawny!

  Fot. OSP Dygowo

 • Kamera termowizyjna przydatna w akcji gaszenia sadzy

  We Włościborzu w budynku mieszkalnym zapaliły się sadze w kominie. Interweniowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie. Akcja polegała na wybraniu opału z paleniska , następnie oczyszczeniu komina i ugaszeniu sadzy. Pomieszczenia sprawdzono na obecność tlenku węgla. Przy rozpoznaniu uzyta została kamera termowizyjna, którą OSP Dygowo otrzymała w tym roku na wyposażenie.

  W akcji brał udział podnośnik koszowy PSP z Kołobrzegu.

 • Kolejny pożar sadzy w przewodzie kominowym

  Zastęp JRG z PSP z Kołobrzegu,  zastęp OSP Dygowo oraz podnośnik koszowy brały udział w akcji gaszenia pożaru sadzy kominowej w budynku mieszkalnym w Stramniczce.

 • Pierwsza w 2019 roku interwencja strażaków z Dygowa

  OSP Dygowo po raz pierwszy w tym roku brała udział w akcji. O godzinie18.jednostka została zadysponowana na do palącej się sadzy w przewodzie kominowym w budynku przy ulicy Łukowej w Dygowie. Po przybyciu na miejsce okazało się że niezbędne jest użycie podnośnika aby dotrzeć do komina w celu użycia

 • Pożar sadzy kominowej w Dygowie

  W dniu wczorajszym po godzinie 21.00 OSP Dygowo została zadysponowana do pożaru sadzy w kominie na posesji Dygowie. Przewód kominowy był gaszony przy użyciu gaśnicy proszkowej oraz udrożniony przy użyciu zestawu kominowego. Budynek został sprawdzony pod kątem występowania tlenku węgla.  Pierwszy pomiar wykazywał obecność gazu , ale po przewietrzeniu obiekt był już bezpieczny. O całym zdarzeniu straż powiadomił sąsiad ,który zauważył wydobywające się iskry z komina. Czujność sąsiedzka pozwoliła na szybką reakcję.

  W akcji brały udział zastępy OSP Dygowo ,zastęp JRG Kołobrzeg oraz samochód z drabiną.

  Informacja i fotografie: OSP Dygowo

   

 • Pożar sadzy w kominie. Interweniowali strażacy z Dygowa

  W dniu wczorajszym po godzinie 21.00 OSP z Dygowa  została zadysponowana  do pożaru sadzy w przewodzie kominowym  budynku mieszkalnego w Dygowie. Działania polegały na wybraniu opału z paleniska pieca. Do ugaszenia użyto gaśnicy proszkowej. W akcji wykorzystano podnośnik. Strażacy używali aparatów ochrony dróg oddechowych.

  Dom został sprawdzony miernikiem pod kątem ewentualnego występowania tlenu węgla -nie wykryto. Właściciel otrzymał zakaz użytkownika przewodu spalinowego do czasu wykonania przeglądu kominiarskiego. W działaniach brały udziały jednostki OSP Dygowo i JRG Kołobrzeg.

  Informacja i fot.: OSP Dygowo

 • Ruszyła akcja informacyjna straży pożarnej na terenie Gminy Dygowo

  Państwowa Straż  Pożarna z Kołobrzegu oraz struktury Ochotniczej Staży Pożarnej Gminy Dygowo prowadzą akcje informacyjną, która ma zwiększyć świadomość mieszkańców gminy na temat zagrożenia pożarem oraz zatrucia tlenkiem węgla w okresie jesienno-zimowym. W dniu wczorajszym pierwsze spotkanie odbyło się w  świetlicy wiejskiej w