Z wielką przyjemnością zapraszamy na spotkanie z najlepszymi muzykami jazzowymi w Polsce. Wszystkie koncerty za darmo. Muzyka dla każdego i w wielu miejscach Kołobrzegu.
Zaczynamy XIII RCK PRO JAZZ Festiwal. 5-7 sierpnia (piątek-niedziela), RCK Kołobrzeg.
Piątek 5.08. godz.19.00 scena plenerowa RCK:
TPQ TOMASZ PRUCHNICKI QUARTET
Tomasz Pruchnicki Quartet jest grupą o nietypowym składzie, gdzie synergiczna reakcja fortepianu i organów Hammonda scala bieguny saksofonu i perkusji. Repertuar złożony z kompozycji Tomasza Pruchnickiego staje się kanwą dla indywidualnej i kolektywnej improwizacji wszystkich muzyków. W witalnej muzyce TPQ znajdziemy taniec czterech żywiołów, europejską muzykę jazzową, reminiscencje muzyki ludowej i live electronics.
Grupa w składzie:
Tomasz Pruchnicki – saksofony, kompozycje
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Kajetan Galas – organy Hammonda
Przemysław Jarosz – perkusja
Tomasz Pruchnicki – saksofony, kompozycje
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Kajetan Galas – organy Hammonda
Przemysław Jarosz – perkusja
-----------------
URSZULA DUDZIAK w specjalnym koncercie AKUSTYCZNIE z gościnnym udziałem córki Miki Urbaniak i Victora Davisa oraz muzyka Tomka Torresa.
Urszula Dudziak to polska wokalistka i kompozytorka jazzowa. Uznana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych na świecie. Występowała i nagrywała wspólnie z takimi muzykami jak: Krzysztof Komeda, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Nina Simone, Sting i wielu innych.
Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.
Można by było wyliczać jej niespotykaną skalę głosu, perfekcyjną intonację oraz unikalną technikę wokalną, ale muzyka, to tylko cześć Urszuli Dudziak. Kobiety, która posiada w sobie niezmierzone pokłady optymizmu, którym obdarza wszystkich dokoła. Może w przypadku kogoś innego zabrzmiałoby to jak frazes, ale wystarczy znaleźć się na chwilę w jej obecności, żeby zrozumieć, że ta energia to prawdziwa supermoc. Urszula Dudziak zagrzewa inne kobiety do działania – bez względu na wiek. Pokazuje jak czerpać z życia pełnymi garściami i chwytać każdą chwilę. Gra w tenisa, prowadzi traktor, buduje dom, koncertuje, robi spotkania „Power Speech", napisała 2 książki ( „ yśpiewam Wam Wszystko" i „ Wyśpiewam Wam Wiecej") oraz jest youtuberką, która aktywnie prowadzi swojego Vloga.
Ma do dyspozycji wiele kanałów, na każdym nich inną grupę docelową.
Urszula Dudziak -wokal
Mika Urbaniak – wokal
Victor Davis - gitara
Tomek Torres - cajon
Po koncercie Jazz Jam Session - Kurtyna Coffee (RCK) /Solna 1
Sobota 6.08.2022
godz.11.00 Jazz na ulicach JAKUB OLEJNIK TRIO– BINDAŻ
godz.14.00 Jazz na ulicach JAKUB OLEJNIK TRIO– – MBP ul. Frankowskiego (Bulwar nad Parsętą)
godz. 16.00 Jazz na ulicach SKAJP – Ratusz
godz.19.00 scena plenerowa
MICHAŁ SOŁTAN QUARTET „MALOGRANIE" Muzyka z albumu „MaloGranie"
Michał Sołtan - wokal, gitary
Mateusz Gramburg - fortepian
Łukasz Makowski - kontrabas
Gniewomir Tomczyk - perkusja
Michał Sołtan urodził się w Warszawie w 1985 roku. Artystycznie związany również z Sopotem. Gitarzysta, wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent i wydawca. Działa społecznie na rzecz polskiej muzyki w Polskiej Radzie Muzycznej, oraz Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym. Koncertował jako lider zespołu Imagination Quartet w Chinach, Niemczech, Danii, Polsce. Uczestnik Must Be The Music 9. Wydał 4 autorskie płyty, w tym ostatnią solową jako Michał Sołtan pt. MaloGranie. Wszystkie historie opowiedziane na płycie to historie prawdziwe, inspirowane malarstwem Magdaleny Maleny Jankowskiej, życiem, twórczością, wspólnymi „MaloGraniami" zarówno w zaciszu domowym, jak i publicznie. Materiał to wynik miłości ogromnej, która zaowocowała tekstami, melodiami i... obrazami.
Michał Sołtan - wokal, gitary
Mateusz Gramburg - fortepian
Łukasz Makowski - kontrabas
Gniewomir Tomczyk - perkusja
LISTY NORWIDA – KASIA PIETRZKO TRIO / MACIEJ KĄDZIELA / ANDRZEJ CHYRA
Kasia Pietrzko Trio
Maciej Kądziela
Andrzej Chyra
„NORWID”
NORWID to projekt, którego koncepcja opiera się na autorskiej, jazzowej interpretacji wybranych utworów czwartego wieszcza, czytanych przez znakomitego aktora, Andrzeja Chyrę. Świat improwizacji występuje w nim w intrygującej relacji z wyborem tekstów Norwida, będących dla muzyków impulsem do stworzenia indywidualnego i niepowtarzalnego komentarza
WYKONAWCY:
Kasia Pietrzko - fortepian, kompozycje, wybór tekstów
Maciej Kądziela - saksofon altowy i sopranowy, kompozycje, wybór tekstów
Andrzej Święs - kontrabas
Piotr Budniak - perkusja
Andrzej Chyra – recytacje
Trio Kasi Pietrzko od kilku lat prężnie prowadzi swoją działalność zarówno koncertową, jak i fonograficzną. Dzięki wyróżniającej się artystycznej aktywności zespół ten stał się niezwykle spójny brzmieniowo, co niewątpliwie wpłynęło na dynamiczny rozwój jego kariery. Liderka trio to laureatka m.in. „Mateusza” – nagrody muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za album „Forthright Stories” (2018) oraz nagrody Grand Prix „Jazz Melomani” w kategorii Nadzieja Melomanów (2018). Miesięcznik „Jazz Forum” przyznał jej tytuł Nowej Nadziei 2019 roku, była również nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2018 w kategorii Debiut Roku.
W „Norwidzie” do trio dołączył saksofonista Maciej Kądziela, z którym Kasia Pietrzko po raz pierwszy współpracowała w USA podczas nagrania płyty „Jammin with KC” w Make Believe Studios w Kansas City. Redaktor Programu Drugiego Polskiego Radia Andrzej Zieliński w artykule opisującym występ „Jazz Forum Talents” na festiwalu Jazz nad Odrą napisał: Mnie szczególnie przypadł do gustu zaśpiew saksofonu Maćka Kądzieli, brzmiący miejscami jak lamentująca trąbka Stańki. Być może jest to jeden z powodów współpracy pianistki i saksofonisty – wszakże Kasia Pietrzko koncertowała z Tomaszem Stańko tuż przed jego śmiercią.
Andrzej Chyra to jeden z najbardziej cenionych aktorów filmowych i teatralnych – nieustannie poszukujący nowych form wyrazu oraz nieoczywistych, artystycznych konfrontacji. Współpracował i współpracuje z najważniejszymi reżyserami: m.in. Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Krauze, Krzysztofem Zanussim, Feliksem Falkiem, Markiem Koterskim, Jackiem Borcuchem czy Małgorzatą Szumowską. W teatrze występował w spektaklach m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Agnieszki Glińskiej i Grzegorza Jarzyny. W 2001 roku zagrał Dionizosa w Bachantkach Eurypidesa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Od tej pory stale występuje w teatrze Krzysztofa Warlikowskiego.
Ważną częścią pracy artystycznej Andrzeja Chyry jest reżyseria operowa. Zadebiutował w tej roli w 2013 roku inscenizacją „Graczy” na podstawie libretta Nikołaja Gogola, z muzyką Dymitra Szostakowicza w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta podjął się także inscenizacji „Czarodziejskiej góry” z muzyką Pawła Mykietyna do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz ze scenografią Mirosława Bałki. Jako reżyser współpracuje też z Teatrem Wielkim Operą Narodową - w 2019 roku miała miejsce premiera wyreżyserowanej przez niego „Carmen”, inspirowanej m.in. kinem meksykańskiego arthouse'u, Carlosa Reygadasa.
Kasia Pietrzko – fortepian, kompozycje, wybór tekstów
Maciej Kądziela – saksofon altowy, kompozycje, wybór tekstów
Andrzej Święs – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja
Andrzej Chyra – recytacje
Po koncercie Jazz Jam Session - Kurtyna Coffee (RCK) /Solna 1
Niedziela 7.08.2022
godz.11.00 Jazz na ulicach SKAJP – Bindaż
Zespół SKAJP powstał w pandemicznej atmosferze 2021 roku we Wrocławiu z inicjatywy zaprzyjaźnionych studentów Akademii Muzycznej. Pewnego dnia w jednej sali spotkali się ludzie z całej Polski – od Szczecina po Rzeszów. Spotkanie to zaowocowało rozmowami na temat twórczości polskich - czasami zapomnianych przez media – muzyków jazzowych.
Nazwa „Stowarzyszenie Kompletnych Amatorów Jazzu Polskiego” obrazuje, że pomimo zdobytego doświadczenia, członkowie zespołu nadal podchodzą do sztuki wykonawstwa muzyki jazzowej z respektem.
Początkowo zespół skupiał się na własnych interpretacjach polskich standardów jazzowych. Z upływem czasu w repertuarze zespołu pojawiły się autorskie kompozycję muzyków. Aktualnie zespół koncentruje się głównie na autorskich kompozycjach. Twórczość oparta na jazzie, groovie, drum&bass oraz rytmach latynoamerykańskich podczas każdego wykonania jest pewnego rodzaju laboratorium w którym mieszają się rytmy, skale oraz emocje.
Zespół wykonujący autorską muzykę opartą na jazzie, drum&bass oraz rytmach latynoamerykańskich. Ponadto zespół prezentuje perełki polskiej muzyki jazzowej zapisane ponad 30 lat temu na czarnym krążku.
Skład zespołu:
Michał Chadam - saksofon/flet
Daniel Gilarski - trąbka
Mateusz Serafin - gitara
Michał Olejnik - piano
Mikołaj Główczyński - bas/kontrabas
Piotr Harazin - perkusja
godz.17.00 Jazz Jam Session - Kurtyna Coffee (RCK)
godz.19.00 scena plenerowa RCK
The 5th Season i Krzesimir Dębski: „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego na jazzowo!
KRZESIMIR DĘBSKI
Wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy, a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Poruszający się równie swobodnie w świecie jazzu, jak i muzyki klasycznej. Pracował niemal we wszystkich dziedzinach świata muzyki. Znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowej. Sam artysta przekonuje, że muzyka klasyczna jest jego właściwą domeną. Prof. dr hab. Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
The 5TH SEASON
Zespół tworzy pięciu muzyków. Pięć wyraźnych osobowości artystycznych, dojrzałych, doświadczonych i z imponującym dorobkiem artystycznym. Każdy z nich jest czynnym, cenionym pedagogiem, co sprawia że tworząc muzyczne arranżacje, nie ograniczają się jedynie do realizacji partii swoich instrumentów w wykonywanym utworze, które są oczywiście bazą, ale kreatywnym tworzeniem muzycznej aury i dramaturgii koncertu. To wreszcie pięć różnych charakterów i temperamentów, które idealnie łączy muzyka. Muzyka w szerokim spectrum, bez ram i ograniczeń, tam oczywiście gdzie może ich nie być. Nazwa zespołu The 5th season, jakkolwiek wiąże się z pierwszym zrealizowanym przez zespół twórczym opracowaniem koncertu Antonio Vivaldiego „ Cztery pory roku” to zdaniem muzyków, kryje w sobie głębszą symbolikę. The 5th season, to piąty wymiar muzycznej przestrzeni, ekspresji i dynamiki. Skupionej wokół muzycznego jądra dla zachowania właściwej grawitacji, jednocześnie wolnej i nieograniczonej. Jak świetnie działa to połączenie muzycznych osobowości, najlepiej widać na koncertach. Nie ma dwóch koncertów identycznych. Wykonywane przez zespół dzieła wciąż ewoluują, dzięki temu głównie, że artyści mając absolutne zaufanie do siebie nie obawiają się w emocjach działać spontanicznie, co może czasem być ryzykowne. Poza koncertem „ Cztery pory roku” zespół The 5th season, zrealizował projekty „Muzyka Filmowa” i „Najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne świata”
Krzesimir Dębski - skrzypce
Janusz Nykiel – skrzypce
Jacek Szreniawa - gitary
Łukasz Perek - instrumenty klawiszowe
Jakub Olejnik - kontrabas, gitara basowa
Zbigniew Lewandowski - perkusja, instrumenty perkusyjne
-------------------
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny
Więcej na naszej stronie: https://rck.kolobrzeg.eu/.../2022.../305-xiii-rck-pro-jazz
Dyrektor Festiwalu : Tadeusz Kielar
Dyrektor Artystyczny: Monika Dziedzic
Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego
www.wzp.pl #pomorzezachodnie Pomorze Zachodnie