• 30. rocznica odbudowy kościoła w Świelubiu

    Patrząc dziś na kościół w Świelubiu trudno sobie wyobrazić jaką był ruiną do roku 1989. Ta gotycka budowla z XV-XVI wieku do 1945 roku była wiejską świątynią ewangelicką. Po wojnie spłonęła z nieznanych przyczyn. Prawdopodobnie od uderzenia pioruna zniszczona została więźba dachowa nad całym kościołem , wieża oraz nawa główna z prezbiterium. 44 lata powojennej historii kościoła to postępująca dewastacja. Niezabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych ściany pękały , wietrzała zaprawa a bluszcz ,chwasty i krzaki powrastały w szczeliny murów i otoczenie. Odbudowa świątyni wiązała się z ogromem kosztów i problemów, których miejscowa społeczność nie była w stanie unieść. Przez długie lata mieszkańcy Świelubia uczęszczali na msze w Czerninie i Dygowie.

    W 1986 roku Urząd  Gminy w Dygowie zlecił wykonanie ekspertyzy technicznej ruin kościoła. We wnioskach  orzeczenia opracowanego przez inżyniera Ryszarda Stachowicza czytamy między innymi:

    Z uwagi na skalę zniszczeń ruiny poewangelickiego kościoła nie przedstawiają wartości materialnych, natomiast posiadają znaczne wartości zabytkowe i historyczne. Z tych też względów przywrócenie obiektu do pierwotnego stanu winno być podstawowym celem przyszłego użytkownika i władz administracyjnych(grudzień 1986).

    Starania o odbudowę świątyni czynił już proboszcz parafii Dygowo ks. Ludwik Chamski (1959-1985). Kolejny proboszcz ks. Stanisław Wojnar (1985-1988) zgromadził drewno na dach. Sprawy nabrały tempa gdy probostwo w Dygowie objął ks. Jan Nowak (1988-1989). Jeszcze w ruinach kościoła, pod gołym niebem odprawił w 1988 roku pasterkę a w lutym 1989 roku zainicjował prace budowlane. Ksiądz Nowak zmobilizował mieszkańców oraz zorganizował grupę budowlaną.

    Wspomnieniami z okresu półrocznej odbudowy podzieliła się z redakcją Pani Irena Puzewicz – mieszkanka Świelubia od 1958 roku - wieloletnia sołtyska i radna ,osoba , której na sercu leżało przywrócenie świątyni wiernym.

    To był cud żeśmy odbudowaliśmy ten kościół, bo myśmy zaczęli bez jednej złotówki i bez jednej cegły i daliśmy radę. To były jeszcze czasy komuny, my nie mogliśmy nigdzie nic kupić. Mężczyźni robili pustaki i zamienialiśmy je w Czerninie na cegłę z rozbiórki.

    Budowę komplikował wszechobecny brak materiałów. Po przydział blachy ksiądz Jan ,pani Irena i jej syn pojechali do kombinatu w Koszalinie. Sposobem na załatwienie materiału była sztuka przekonywania Pani Ireny o „słuszności sprawy”  oraz atrakcyjne w dobie kartek żywnościowych kurczaki-brojlery.

    Ksiądz Nowak każdą chwilę poza obowiązkami w probostwie pożytkował na pracę przy budowie.

    Pani Irena wspomina:  Gdy był gotowy sufit a nie było dachu, o drugiej w nocy wraz z klerykiem zabezpieczał dach.(…) Razem z ekipą pracował przy lasowaniu wapna i wylewaniu posadzki.(…) To był trud wszystkich mieszkańców. To były piękne czasy ,to były trudne, ale warto było. Ciężko było, były i łzy, ciężko było. Nie było żeby się ktoś się wymigał. Każdy ma swój udział w tym kościółku ,dlatego jest on dla nas taki ważny. To jest skromy kościółek ,bardzo skromny. Żyrandole to był pomysł księdza Nowaka - koło od kultywatora - mężczyźni wykonali i mamy żyrandole. Ten główny krzyż , ksiądz Jan sam wyrzeźbił tę figurkę .To jest jego dzieło.

    Było trudno , ale były i chwile wesołe. Pani Irena z uśmiechem wspomina kiedy budowę odwiedził biskup Ignacy Jeż, który przeciągając po ślązacku mówił: no wieta wszystko widziołem ale żeby na murach brzozy rosły tego nie widziołem.

    12 sierpnia 1989 roku nastąpiło uroczyste wyświęcenie kościoła w Świelubiu p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, kościoła, który powstał na nowo materialnie i duchowo. Utrwalona trudami  budowy lokalna wspólnota dała mocny fundament wiary kolejnym pokoleniom oraz przykład siły tkwiącej w jedności.

     Wyświęcenie kościoła nie oznaczało końca budowy. Nie było jeszcze podłogi , ławek i tabernakulum. We wrześniu, ks. Jan Nowak- współtwórca dzieła odbudowy został przeniesiony do parafii do pw. św. Pawła Apostoła w Drawsku Pomorskim. Prace wykończeniowe i wyposażanie były kontynuowane przez mieszkańców i kolejnego proboszcza – ks. Edwarda Skwirę.

    W niedzielę 11 sierpnia 2019 roku o godzinie 12.30 w  kościele w Świelubiu odbędzie się uroczysta Msza św. dziękczynna z okazji 30 rocznicy odbudowy i poświęcenia tego kościoła.

    Poniżej zdjęcia obrazujące stan kościoła w 1964 roku. Są to fotografie I. Springera wykonane dla Konserwatora Wojewódzkiego Zabytków Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, będące równocześnie załącznikiem orzeczenia –ekspertyzy technicznej z 1986 roku( archiwum Parafii Dygowo).

    Na zdjęciach widzimy kościół w Świelubiu sprzed 1945 roku, ruiny z 1988 roku , kościół w trakcie budowy oraz powitanie biskupa Ignacego Jeża przed uroczystościami poświęcenia kościoła w 1989 roku (archiwum Ireny Puzewicz).

  • Chór Harmonia wystąpił w Dygowie i Świelubiu

    Niedzielę Chrztu Pańskiego w Dygowie i Świelubiu swoją obecnością uświetnił Chór Męski Harmonia z Wejherowa. Zespół o ponad stuletniej tradycji powstał i działa w Wejherowie. Na przestrzeni wieku chór wielokrotnie zdobywał czołowe miejsca na festiwalach i przeglądach muzycznych.

  • Miało być pięknie

    Zielony skwer w Świelubiu wykonany w ubiegłym roku niestety nie wygląda zbyt dobrze. Krzewy żywopłotu w części wyschły  a pozostałe są w złej kondycji. Na klombie w centralnym miejscu również wysechł krzew iglasty. Trawa nie jest ozdobą tego miejsca.

    Warto zadbać o to miejsce , które w powinno być jego wizytówką miejscowości. Oby nie było tak jak  z rododendronami na Placu Wolności w Dygowie, które nasadzone przy rewitalizacji placu znikały powoli ale skutecznie.

  • Msza św. dziękczynna w 30 rocznicę poświęcenia kościoła w Świelubiu

    W kościele filialnym  w Świelubiu o godzinie 12.30 rozpoczęły się uroczystości z okazji 30-lecia odbudowy i poświęcenia tego kościoła. Mszę św. dziękczynną koncelebrowali ks. dziekan Piotr Niedźwiadek oraz ks. senior Tadeusza Gorla. Przed mszą ks. proboszcz poświęcił nowy wystrój ołtarza głównego i tabernakulum ,które ufundowała wspólnota kościoła w Świelubiu z okazji jubileuszu. Po mszy na terenie przykościelnym zostało posadzone drzewo pamięci. Jako pierwsza, symboliczną łopatą ziemi drzewko przysypała Pani Irena Puzewicz – jedna z osób które brały aktywnie udział w odbudowie świątyni.

     

  • Ogłoszenia duszpasterskie 11.08.2019

    1. W kalendarzu liturgicznym:

     -Msze św. w dni powszednie w sierpniu są sprawowane o godz. 8.30.

    - środa - wsp. św. Maksymiliana Marii Kolbe. Patrona naszej diecezji,

    - czwartek - Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Msze św. są odprawiane według porządku niedzielnego. W tym dniu z uwagi na uroczystość uczestniczymy we Mszy św. i powstrzymujemy się od prac niekoniecznych. W tym dniu obchodzimy odpust w kościele pomocniczym w Czerninie. Sumie odpustowej będzie przewodniczył ks. Tadeusz Gorla z Kołobrzegu. Obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów po Komunii św.

    - sobota - wsp. św. Jacka, prezbitera.

    2. Intencje mszalne. Są  wolne intencje w listopadzie  2019.

    3. Składam staropolskie „Bóg zapłać” za ofiary złożone na tacę. Dzisiaj przypada II niedziela miesiąca. Dziękuję ofiarodawcy za złożoną ofiarę na dzwony. Zgodnie z rozporządzeniem ks. biskupa diecezjalnego, taca z uroczystości 15 sierpnia, jest w całości odsyłana do kurii.

    4.Polecam prasę katolicką: „G N”.

    5.Spotkania w tym tygodniu: w piatek o godz. 18.00 nauka dla narzeczonych.

    6.  Dzisiaj w Świelubiu  obchodzimy 30 rocznicę odbudowy i poświęcenia kościoła pomocniczego pw. św. Jana Ewangelisty. Uroczysta Msza św. dziękczynna o godz. 12.30 w Świelubiu.

    7. W tym tygodniu, w środę,  Biuro Parafialne jest nieczynne.

    8.Wszystkim Parafianom i Gościom życzę udanego tygodnia. Jubilatom i solenizantom składam serdeczne życzenia. Rodziców wraz z małymi Jubilatami urodzonymi w sierpniu zapraszam na Mszę św. w ostatnią niedzielę miesiąca.

  • Przycinka na drodze do Świelubia. Jest widoczność i skrajnia drogi

    Zarząd Dróg Powiatowych Kołobrzeg rozpoczął przycinkę drzew na drodze do Świelubia od strony Bard. Bujnie rosnące lipy od kilku lat tworzyły swoisty zielony tunel ,który ograniczał widoczność i skrajnię na drodze. Na zdjęciach widać jak poprawiła się widoczność na newralgicznym zakręcie, na którym wcześniej kierowcy bardziej się domyślali czy coś jedzie niż widzieli. Zarządca drogi dosadził również nowe drzewa, także lipy.

  • Siłownia plenerowa w Świelubiu. Początek przygody z aktywnością fizyczną

    W Świelubiu ,sołtys wraz z rada sołecką zorganizowali mini piknik na placu zabaw. Okazją do spotkania było zrealizowanie ramach konkursowych grantów sołeckich Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, inwestycji w postaci siłowni zewnętrznej.

    Na spotkanie sołectwo zaprosiło wójta Gminy Dygowo ,Grzegorza Starczyka.

    Sołtys Zdzisław Mikulski w rozmowie z wójtem nie krył zadowolenia ,że w miejscowości powstało miejsce aktywnego wypoczynku. Co prawda ,podkreślił, że na razie więcej korzystają z urządzeń panie i młodzież. Panowie korzystają ze stałej wymówki, że wystarczająco ćwiczą mięśnie w czasie pracy.

    Wiadomo ,trwają żniwa, ale później warto rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną. Ćwicząc można zapomnieć o tych wszystkich problemach i dbać o zdrowie!

    silownia-swielubie-gmina-dygowo

    solectwo-swielubie

  • Uroczystość z okazji odbudowy i poświęcenia kościoła w Świelubiu

    W Świelubiu odbyły się uroczystości z okazji 30-lecia odbudowy i poświęcenia miejscowego kościoła. Organizatorem był Proboszcz Parafii Dygowo oraz Sołtys Świelubia wraz mieszkańcami. W ramach obchodów poświęcone zostało nowe tabernakulum ,proboszcz przedstawił rys historii i odbudowy kościoła, odprawiona została Msza św. dziękczynna, posadzono drzewko pamięci na terenie przykościelnym oraz przygotowano plenerowy poczęstunek dla uczestników uroczystości. Fotogaleria i relacja wideo dostępna jest na zakładce Parafii Dygowo. Zapraszam.

  • Wybrano sołtysa Świelubia

    W świetlicy wiejskiej w Świelubiu odbyły się wybory sołtysa oraz członków rady sołeckiej. Mieszkańcy miejscowości wybrali swojego lidera na kolejną pięcioletnią kadencję. Sołtysem ponownie został Zdzisław Mikulski, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od siedmiu lat, zdobywając zaufanie i poparcie lokalnej społeczności. W wyborach uczestniczyło 15 mieszkańców, którzy jednogłośnie poparli jedyną kandydaturę na sołtysa.

    Podczas tego samego spotkania wybrano również skład rady sołeckiej. Członkami rady zostali ponownie : Zdzisław Elmer, Katarzyna Piątek i Ewa Rulis. Ich zadaniem będzie wspieranie sołtysa w realizacji lokalnych inicjatyw oraz reprezentowanie interesów mieszkańców Świelubia.

  • Zebranie w Świelubiu. Temat nr 1: szybki internet

    W Świelubiu odbyło się zebranie mieszkańców dotyczące budowy linii światłowodowych na terenie  miejscowości. Przedstawiciele wykonawcy Telekom Optic Sp. z O. O. z Koszalina przedstawili zebranym zalety szerokopasmowego internetu oraz sposób prowadzenia prac i procedurę przyłączenia posesji do sieci. Prace na terenie Świelubia potrwają do końca czerwca i nie wykluczone ,że w lipcu mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych łączy. Oczywiście niezbędne będzie podpisanie umowy z wybranym przez siebie operatorem.

    Druga część zebrania już bez udziału przedstawicieli firmy poświęcona była  sprawom , które zgłaszali mieszkańcy. Istotne tematy to: ograniczenia zabudowy mieszkaniowej ze względu na strefy oddziaływania wiatraków, niepraktyczna organizacja ruchu wokół placu kościelnego, budowa chodnika wzdłuż drogi powiatowej przechodzącej przez miejscowość , problem z melioracją terenów KOWR-u w centrum miejscowości oraz wycinka starodrzewia zagrażającego bezpieczeństwu przy drodze powiatowej.

    Ze strony Gminy Dygowo obecni byli: wójt Grzegorz Starczyk, przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński, sekretarz gminy Dorota Gruchała oraz radny Janusz Rożek.

    Gospodarzem spotkania był sołtys Zdzisław Mikulski.

  • Zebranie wiejskie w Świelubiu. Wybrano radę sołecką

    12 lutego w Świelubiu, zapoczątkowany został cykl tegorocznych zebrań wiejskich. Corocznie na zebraniach omawiana jest sytuacja budżetu gminy, zamierzenia inwestycyjne na dany rok oraz sprawy bieżące sołectwa i gminy. W Świelubiu wybrano wczoraj nową Radę sołecką, w skład której weszli: Ewa Rulis, Katarzyna Piątek i Zdzisław Elmwer.