• 36.Sesja Rady Gminy Dygowo. Będą wyższe stawki opłat za odpady komunalne

    27 października 2022 roku w świetlicy wiejskiej w Dygowie przy ulicy Ogrodowej 14, odbyły się  obrady XXXVI Sesji Rady Gminy Dygowo. Podjęto uchwały w sprawach:

    1) zmian w budżecie gminy na 2022 rok,

    2) zmiany wieloletniej prognozy finansowej,

    3) uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dygowo,

    4) zmiany Uchwały Nr XVII/127/20 Rady Gminy Dygowo z dnia 3 lipca 2020 roku w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty,

    5) rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czerninie,

    6) ustanowienia święta gminnego pn. „Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej”.

  • Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej

    3 maja 2023 roku obchodzimy po raz pierwszy Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej, który ustanowiony został świętem gminnym przez Radę Gminy Dygowo 27 października 2022 roku.

    Upamiętnienie  pierwszych powojennych osadników przybywających na ziemię dygowską od 1945 roku jest wyrazem  pamięci o tych , którzy układali tu życie po dramacie wojny i okupacji,  budowali tu Polskę.  Pierwsi mieszkańcy tej ziemi po gehennie przesiedleń stawiali czoło wszechobecnym trudnościom bytowym, zagrożeniom i niepewności dnia jutrzejszego. Życie w swoistej mozaice ludności z różnych miejsc II Rzeczypospolitej i pozostałych tu Niemców było wyzwaniem, które dziś jest trudno sobie wyobrazić. Trzeba o tym pamiętać. Jesteśmy winni szacunek , pamięć i hołd Pierwszym Osadnikom Ziemi Dygowskiej.

    Z tamtego okresu zachowały się wspomnienia pierwszego proboszcza parafii Dygowo - ks. Świerkowskiego ,publikowane w piśmie urzędowym Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej „Prezbiterium” nr 7-8, 1984.

    (…) W październiku 1945 roku zostałem administratorem parafii w Dygowie, która swym zasięgiem obejmowała prawie połowę ówczesnego powiatu kołobrzeskiego – prawe dorzecze Parsęty. Ludność pochodziła z różnych stron, różniła się obyczajami i kulturą, lecz wszystkich łączyła jedna wiara i patriotyzm, co miało bardzo ważne znaczenie w procesie zespalania parafian. Ze wzruszeniem wspominam tamte czasy, tamtych ludzi – a szczególnie chwile, gdy rezultaty mojej pracy duszpasterskiej niosły z sobą radość chrześcijańską im i mnie, na chwałę Bogu i Ojczyźnie.

    Życie normalizowało się, warunki bytowe stawały się stopniowo znośne. Małe Dygowo miało wtedy dwie restauracje, zaś środkiem płatniczym najczęściej był alkohol, wyciekający znanymi tylko jemu strużkami z wielu gorzelni, których nie brakowało w powiecie. Takie to były czasy.

    (…)W 1946 roku Dzień Zesłania Ducha Świętego przypadł 9 czerwca. Przypominam sobie, że tego dnia na stację w Dygowie wjechały trzy wagony towarowe wypełnione repatriantami z Syberii. Nawet jak na czasy wojenne byli to ludzie niezmiernie biedni. Miejscowa ludność, pochodząca przecież z różnych stron, a już częściowo zintegrowana, przyjęła przybyszów z chrześcijańską i iście polską serdecznością. Zbiorowy obiad, na który przynoszono co kto mógł, był wzruszający i jednocześnie stał się pierwszym dniem, od którego odbywało się przez jakiś czas dożywianie tych biedaków – tyle, że w dniach następnych już przy wydatnej pomocy gorzowskiego „Caritasu” oraz powiatowych władz administracyjnych.

    Swoistą wymowę posiada fakt, że niektórzy z wcześniej tu osiadłych gospodarzy, wnosili skargi do Gminy w Dygowie, iż Sybiracy nie chcą u nich pracować, ponieważ żywieni są przez parafialny „Caritas”. Organizacja ta im się też nie podobała! Ci oburzeni gospodarze zatrudniali dotąd u siebie miejscowych Niemców jedynie za utrzymanie, a że ta siła najemna stopniowo zmniejszała się na skutek ich wyjazdów na stałe, zaczęto odczuwać brak rąk do pracy. Natomiast Sybiracy nie mieli zamiaru być tak opłacaną i naiwną siłą roboczą tylko dlatego, że u niektórych osadników ukształtował się w krótkim czasie dziwny stereotyp społeczny.(…)

     Ks. Henryk Świerkowski pracował w Dygowie do 1949 roku.

     

     

  • Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej – święto pamięci, wdzięczności i tożsamości

    3 maja 2023 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej – święto ustanowione uchwałą Rady Gminy Dygowo z dnia 27 października 2022 roku. W tym roku kolejny raz możemy uczcić to wydarzenie , który ma wymiar szczególny. Jest nie tylko upamiętnieniem pierwszych mieszkańców, którzy po II wojnie światowej tworzyli tu nowe życie, ale także dniem refleksji nad naszymi korzeniami, historią rodzin i dziedzictwem, którego jesteśmy spadkobiercami.

    Z okazji tego święta Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo pragnie zaakcentować wagę tego dnia – jako okazji do wspomnień o rodzicach, dziadkach i pradziadkach, którzy przybyli na tę ziemię z nadzieją, ale i z ciężarem wojennych doświadczeń. To wyraz pamięci o tych, którzy po dramacie wojny układali tu życie od nowa i budowali polskość na tej ziemi.

    Dla pierwszych osadników Ziemie Odzyskane nie były jedynie nowym miejscem zamieszkania. Były wielką niewiadomą. Przybywali tu po gehennie wysiedleń, często zmuszeni decyzjami historii do opuszczenia rodzinnych stron. Zostawiali za sobą domy, groby przodków, znany świat. Na północy i zachodzie Polski zastawali obcą przestrzeń – domy po dawnych mieszkańcach, ślady niedawnej wojny, pustkę i niepewność.

    Towarzyszył im lęk: czy granice są trwałe? Czy Niemcy nie wrócą? Czy uda się tu zapuścić korzenie? W tej rzeczywistości codziennością były trudności bytowe, niedostatek, zagrożenia i niepewność jutra. A jednak mimo tych przeciwności pierwsi osadnicy mieli odwagę budować nowe życie.

    Tworzyli wspólnotę w niezwykłej mozaice ludzi przybyłych z różnych stron II Rzeczypospolitej – z Kresów, centralnej Polski, Wielkopolski, Małopolski – a także w sąsiedztwie pozostających jeszcze tu Niemców. Wymagało to hartu ducha, wzajemnego zrozumienia i wielkiej pracy. To oni zakładali gospodarstwa, odbudowywali wsie, organizowali szkoły, parafie i życie społeczne. To oni budowali tu Polskę.

    Dziś, po dziesięcioleciach, łatwo zapomnieć, jak wielkim wyzwaniem było wtedy zwyczajne codzienne życie. Tym bardziej należy oddać hołd tym, którzy podjęli decyzję – lub zostali do niej przymuszeni przez bieg historii – by właśnie tutaj rozpocząć wszystko od nowa.

    My, współcześni mieszkańcy Ziemi Dygowskiej, jesteśmy spadkobiercami ich wyborów, ich odwagi i ich poświęcenia. Dziedziczymy nie tylko ziemię i domy, ale także pamięć, tożsamość i moralny obowiązek zachowania historii pierwszych osadników dla kolejnych pokoleń.

    Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej jest więc czymś więcej niż rocznicą. To święto wdzięczności. To dzień, w którym pochylamy się nad losem tych, którzy dali początek naszej wspólnocie. To także przypomnienie, że nasza lokalna tożsamość wyrasta z doświadczenia ludzi, którzy pośród ruin potrafili budować nadzieję.

    Niech to święto stanie się trwałym elementem pamięci zbiorowej gminy Dygowo – żywym hołdem dla pionierów tej ziemi oraz lekcją dla młodszych pokoleń, że historia naszych rodzin jest częścią historii Polski.

    Pamiętamy, bo jesteśmy ich dziedzictwem

    Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

     

    Początek formularzaDół formularza

  • Na skwerze w Dygowie ustawiono tablicę informacyjną o historii miejsca pamięci

    Z okazji Dnia Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo złożyło biało-czerwone wiązanki kwiatów oraz zapaliło znicze w miejscach pamięci w Dygowie i Wrzosowie. W Dygowie, na skwerze przy ulicy Kołobrzeskiej, gdzie znajduje się kamień upamiętniający Osadników II Wojny Światowej, stowarzyszenie ustawiło tablicę informacyjną z historią powstania i odsłonięcia tablicy. Obiekt ten został opracowany i ufundowany w całości przez Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo.

    Informacje i zdjęcia umieszczone na tablicy są przypomnieniem dla części mieszkańców Dygowa wydarzeń z 2002 roku. Jednakże dla większości społeczności, zwłaszcza młodego pokolenia, jest to nowe spojrzenie na historię lokalną. Można powiedzieć, że miejsce pamięci przy ulicy Kołobrzeskiej zyskało teraz kontekst historyczny.

  • Obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Pierwszych Osadników w Gminie Dygowo

    3 maja 2025 roku w gminie Dygowo odbyły się uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie połączono z uczczeniem Dnia Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. Uroczystości miały miejsce w Dygowie i Wrzosowie, gromadząc mieszkańców, przedstawicieli samorządu, instytucji i organizacji społecznych.

    Główne obchody rozpoczęły się o godzinie 12:30 mszą świętą za Ojczyznę w kościele w Dygowie. Eucharystię koncelebrowali ks. dziekan Piotr Niedźwiadek oraz ks. Grzegorz Jagodziński, proboszcz parafii we Wrzosowie i Mierzynie. Po mszy świętej uformowano uroczysty pochód z udziałem pocztów sztandarowych gminnych jednostek OSP oraz szkół. Przemarsz zakończył się na Placu Wolności.

    Tam, po odśpiewaniu hymnu państwowego, delegacje samorządu, szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Stowarzyszenia Senior złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej pierwszych osadników. Głos zabrał wójt gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, który podziękował mieszkańcom za obecność i patriotyczną postawę. Cytując słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”, podkreślił znaczenie pamięci historycznej dla współczesności.

    Kolejnym punktem było złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej przy ulicy Kołobrzeskiej, poświęconej Osadnikom II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele gminy oraz Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo”. Obecny był również były wójt Stefan Lange, za którego kadencji powstała ta tablica.

    O godzinie 15:00 rozpoczęła się uroczystość na placu przy cmentarzu komunalnym, podczas której odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą weteranom walk o wolność i niepodległość Polski. Tablica upamiętnia osoby, których groby zostały wpisane do ewidencji Instytutu Pamięci Narodowej, co zapewnia im formalną ochronę i trwałe miejsce w narodowej pamięci. Została ufundowana przez Gminę Dygowo, a jej autorem jest artysta Romuald Wiśniewski. Patronat nad wydarzeniem objął wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk.

    W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Wrzosowa i gminy, rodziny weteranów, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń, a także poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkoły z Wrzosowa, podkreślając rangę i symboliczny wymiar wydarzenia.

    W swoim przemówieniu wójt podkreślił znaczenie lokalnego patriotyzmu i szacunku dla bohaterów, dziękując szczególnie Jerzemu Piotrowskiemu – mieszkańcowi Wrzosowa, który od lat dokumentuje losy żołnierzy spoczywających na miejscowym cmentarzu, utrwalając o nich pamięć.

    Zbigniew Drewniak, wiceprezes Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo”, powiedział:
    „Jeszcze nie tak dawno byli wśród nas. Ich obecność była żywą lekcją historii. Dziś już ich z nami nie ma. Dlatego każda inicjatywa służąca utrwalaniu pamięci o nich ma nieocenioną wartość.”

    Jerzy Piotrowski przybliżył poruszające losy żołnierzy, których nazwiska znalazły się na tablicy – szczególnie tych, którzy przeszli szlak bojowy od Lenino, przez Warszawę i Kołobrzeg, aż po Berlin, walcząc w 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Wspomniał także o ich trudnym powojennym życiu weteranów.  Podkreślił wkład wójta w realizację tego miejsca pamięci.

    Kulminacyjnym momentem uroczystości było symboliczne odsłonięcie tablicy przez wójta, Jerzego Piotrowskiego – inicjatora akcji upamiętnienia weteranów – oraz wnuczkę jednego z bohaterów, Stanisława Seretnego. Tablicę poświęcili księża: ks. dziekan Piotr Niedźwiadek, proboszcz parafii w Dygowie, oraz ks. Grzegorz Jagodziński, proboszcz parafii we Wrzosowie i Mierzynie.

    Wydarzenie stanowiło nie tylko hołd dla przeszłości, ale również ważną lekcję historii i wspólnotowego szacunku dla tych, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności i niepodległości.

  • Pierwszym Osadnikom utwór „Na czasu fali”

    Z okazji pierwszych obchodów Dnia Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej powstał utwór muzyczny poświęcony osadnikom. Muzykę do wiersza „Na czasu fali” autorstwa Danuty Kozak napisał Robert Jaruzel.  Utwór zaśpiewali Izabela Sokołowska-Kot i Robert Jaruzel.

    Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo serdecznie dziękuje autorom i wykonawcom za uświetnienie pierwszych obchodów Dnia Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. Dziękujemy za poświęcony czas i powstałe dzieło.

  • Uczczenie Weteranów – Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej we Wrzosowie

    3 maja 2025 roku na placu przy cmentarzu komunalnym we Wrzosowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą weteranom walk o wolność i niepodległość Polski. Mogiły tych bohaterów, znajdujące się na miejscowym cmentarzu, zostały oznaczone i wpisane do ewidencji Instytutu Pamięci Narodowej. Tym samym objęto je ochroną prawną Państwa Polskiego.

    Inicjatorem upamiętnienia byłych żołnierzy, którzy przeszli szlak bojowy od Lenino, przez Warszawę i Kołobrzeg, aż po Berlin, walcząc w 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, był Jerzy Piotrowski, wspierany przez rodziny weteranów. Dzięki ich zaangażowaniu, podczas obchodów Dnia Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej, możliwe było uczczenie pamięci byłych żołnierzy i przekazanie tej wartości kolejnym pokoleniom.

    Inicjatywa została objęta patronatem Samorządu Gminy Dygowo, który sfinansował wykonanie tablicy pamiątkowej. Jej autorem jest artysta, Romuald Wiśniewski. Dzięki temu powstało miejsce, które na trwałe wpisze się w lokalną pamięć i historię.

    Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: wójt Gminy Dygowo – Grzegorz Starczyk, inicjator akcji – Jerzy Piotrowski, oraz wnuczka jednego z uhonorowanych weteranów – Stanisława Seretnego. Tablicę poświęcili księża: ks. dziekan Piotr Niedźwiadek, proboszcz parafii w Dygowie, oraz ks. Grzegorz Jagodziński, proboszcz parafii we Wrzosowie i Mierzynie.

     

  • Uroczystości Trzeciomajowe w Gminie Dygowo

    Gmina Dygowo swietowała233. Rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja oraz Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. Uroczystości rozpoczęły się we Wrzosowie, gdzie na terenie przykościelnym przy tablicy pamiątkowej poświęconej Pierwszym Osadnikom złożono wiązanki kwiatów. Następnie w kościele parafialnym w Dygowie odprawiona została Msza święta , którą koncelebrowali , ks. dziekan Piotr Niedźwiadek i proboszcz parafii Wrzosowo ks. Grzegorz Jagodziński. Po mszy poczty sztandarowe gminnych jednostek OSP , szkół oraz mieszkańcy przeszli na Plac Wolności gdzie wciągnięto na maszt flagę państwową i zaśpiewano hymn. Następnie delegacje samorządu gminnego ,parafii, stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo, stowarzyszenia Senior , zarządu gminnego OSP i szkoły we Wrzosowie złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej.  Delegacje złożyły również kwiaty przy tablicy pamiątkowej na skwerze przy ulicy Kołobrzeskiej poświęconej Osadnikom II Wojny Światowej. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości strażacy z OSP Wrzosowo serwowali na Placu Wolności grochówkę z kuchni polowej.

  • Ustanowiono święto gminne -Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej

    Rada Gminy Dygowo poparła wniosek Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo o ustanowienie święta gminnego pn. „Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej”, które obchodzone będzie corocznie 3 maja.  27 października 2022 r. na posiedzeniu rady, jednogłośnie przyjęto uchwałę wprowadzającą do kalendarza gminnego to święto.  

    Upamiętnienie  pierwszych powojennych Osadników przybywających na Ziemię Dygowską od 1945 roku jest wyrazem  pamięci o tych , którzy układali tu życie po dramacie wojny i okupacji,  budowali polską wiarę, kulturę i życie społeczne.  Pierwsi polscy mieszkańcy tej ziemi po gehennie wojennej stawiali na nowej ziemi czoło wszechobecnym trudnościom bytowym, zagrożeniom i niepewności dnia jutrzejszego. Zdaniem stowarzyszenia jesteśmy winni szacunek , pamięć i hołd Pierwszym Osadnikom Ziemi Dygowskiej.

    Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej będzie świętem Gminy Dygowo obchodzonym 3 maja każdego roku w Święto Narodowe Trzeciego Maja..

    Warto dodać, że 3 maja nie jest datą przypadkową. Tego dnia  w 2002 roku pierwsi osadnicy zrzeszeni  w kole Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Dygowie zorganizowali uroczystości upamiętniające pierwszych mieszkańców Ziemi Dygowskiej. Na skwerze przy ulicy Kołobrzeskiej w Dygowie odsłonięto wówczas tablicę pamiątkową o treści: PAMIĘCI OSADNIKÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ MIESZKAŃCY GMINY DYGOWO, 3 MAJA 2002. 

    Ponadto rejestrację pierwszych osadników na Ziemi Dygowskiej w Księgach Kontroli Ruchu Ludności, dostępnych w Archiwum Państwowym w Koszalinie,  odnotowano na przełomie kwietnia i maja 1945 roku. Tak więc 3 maja doskonale wpisuje się w ten okres.

    dzien-pierwszych-osadnikow-ziemi-dygowskiej-

  • Utwór „Na fali czasu” w wykonaniu Zespołu VIBE z GOK w Dygowie

    3 maja w Gminie Dygowo obchodzony jest Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej – wydarzenie  to upamiętnia mieszkańców, którzy po II wojnie światowej przybyli na te tereny i tworzyli lokalną społeczność od podstaw. Jednym z elementów tegorocznych obchodów jest premiera nowej aranżacji utworu „Na fali czasu” autorstwa Danuty Kozak –związanej z gminą.

    Muzyczną wersję tekstu przygotował Adam Herbowski , opiekun zespołu VIBE, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dygowie wraz jego członkami. Wiersz został opracowany w dynamicznej formie z nowoczesnym podejściem do rytmu, kompozycji i wykonania. W aranżacji wykorzystano wokal i gitarowy podkład, nagrany przez członków zespołu.

    Utwór ma premierę wyłącznie na kanale YouTube Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo, które jest pomysłodawcą projektu. Stowarzyszenie i zespół VIBE z założenia nastawiło się stworzenie formy przekazu dostępnej i atrakcyjnej, szczególnie dla młodszych odbiorców.

    Wideo zrealizowano w kilku charakterystycznych lokalizacjach Dygowa – na Placu Pokoleń, przy ulicy Głównej, Placu Wolności oraz na terenie zielonym Szkoły Podstawowej w Dygowie.

    Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo dziękuje Gminnemu Ośrodkowi Kultury ,zespołowi VIBE za zaangażowanie i włączenie się w projekt za wspólnie działanie na rzecz upamiętniania historii gminy.

  • W Gminie Dygowo uczczono 235. rocznicę Konstytucji 3 Maja i Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej

    Mieszkańcy Gminy Dygowo uroczyście świętowali Trzeciego Maja – 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. Tegoroczne obchody zgromadziły licznych mieszkańców, przedstawicieli samorządu oraz lokalnych organizacji.

    Uroczystości rozpoczęły się we Wrzosowie, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców gminy. Po nabożeństwie uczestnicy udali się na plac przy cmentarzu komunalnym. Tam delegacje samorządu gminy, sołectwa oraz organizacji społecznych złożyły kwiaty przy kamieniu z tablicą pamiątkową poświęconą Weteranom II Wojny Światowej, którzy byli jednocześnie pierwszymi powojennymi osadnikami we Wrzosowie.

    Kolejnym punktem obchodów było złożenie wiązanek kwiatów przy tablicy pamiątkowej przy ulicy Kołobrzeskiej w Dygowie. Hołd osadnikom złożyli samorządowcy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo.

    Główne uroczystości odbyły się na Placu Wolności w Dygowie. Po mszy świętej uczestnicy wzięli udział w uroczystym przemarszu pocztów sztandarowych gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół oraz mieszkańców, którzy nieśli flagę narodową. Na miejscu wspólnie odśpiewano hymn Polski, a następnie złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, nadleśnictwa, szkół  oraz organizacji społecznych, harcerzy i zespołów ludowych.

    Po części oficjalnej wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników, a także wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „Osadnicy Ziemi Dygowskiej”.

    Zwieńczeniem uroczystości był wspólny poczęstunek. Na uczestników czekała tradycyjna grochówka z kuchni polowej, przygotowana przez druhów z OSP Wrzosowo.

    Podczas obchodów zarówno we Wrzosowie, jak i w Dygowie głos zabrał wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, który podkreślił znaczenie patriotyzmu, pamięci historycznej oraz wspólnoty lokalnej w budowaniu przyszłości gminy.

  • Życzenia Wójta Gminy Dygowo

    Z okazji Dnia Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej, wójt Gminy Dygowo , Grzegorz Starczyk złożył życzenia pierwszym osadnikom, którzy przybyli na ziemię dygowską po 1945 roku oraz tym ,którzy urodzili się na niej w pierwszych latach powojennych.