• Drogi łączą, drogi integrują. Blisko milion dofinansowania na remont drogi w Dygowie

W Urzędzie Gminy Kołobrzeg przedstawiciele gmin Powiatu Kołobrzeskiego podpisali z Województwem Zachodniopomorskim umowy na dofinansowanie lokalnych inwestycji drogowych z Funduszu Dróg Samorządowych. Województwo Zachodniopomorskie reprezentował Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz. Gminę Dygowo reprezentowali: wójt Grzegorz Starczyk i skarbnik  Sytwia Kot. Dofinansowanie w kwocie 949 520,08 złotych Gmina Dygowo przeznaczy na przebudowę ulicy Diamentowej w Dygowie.

Województwo Zachodniopomorskie otrzymało w roku  2019 z funduszu rekordową kwotę 238 mln w  na remonty i przebudowy dróg lokalnych. Z tych środków zrealizowanych będzie 138 inwestycji w województwie.

Obecny na wydarzeniu europoseł Czesław Hoc podkreślił: Drogi są apolityczne, apartyjne  (…) rozwijamy nasze małe ojczyzny, rozwijamy gminy powiaty. Drogi łączą, drogi integrują i drogi jak są bardzo bezpieczne, szybkie , no to naszych rozwijają.

Fundusz Dróg Samorządowch

Ustawą z 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych  (Dz. U. poz. 2161, z późn. zm.) powołany został nowy mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych. Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

Źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/fundusz-drog-samorzadowych

• Dwie oferty na przebudowę ulicy Diamentowej w Dygowie

W urzędzie gminy zostały otwarte oferty na wykonanie przebudowy ulicy Diamentowej w Dygowie. Dwie firmy, z Białogardu i Redlina zaoferowały kwoty wyższe niż wysokość środków przeznaczonych na to zadanie przez Gminę Dygowo tj. 2.000.000 złotych. Przedsiębiorstwo z Redlina złożyło ofertę na kwotę 2.588.377,03 złotych i 60 miesięcy gwarancji a z Białogardu 2.109.450,00 złotych i 84 miesiące gwarancji.

Komisja przetargowa sprawdzi oferty pod względem formalnym a następnie są dwie możliwości - wybór oferty i zwiększenie finansowania lub unieważnienie przetargu.

Gmina Dygowo otrzymała dofinansowanie na to zadanie w kwocie 949 520,08 złotych.

• Kolejne odcinki dróg gminnych z płyt betonowych

Na odcinkach dróg gminnych w Dygowie na ulicy Ogrodowej i w Pyszce ułożone zostały płyty betonowe. To już kolejne miejsca na mapie dróg w zarządzie gminy Dygowo, gdzie mieszkańcy korzystają z tych nawierzchni.

Pierwsze nawierzchnie z płyt betonowych pojawiły się w gminie Dygowo w maju 2018 roku. Ułożone zostały wówczas odcinki na ulicy Bukowej ,Miodowej i Słonecznej  w Dygowie  i Łykowie. W tym roku oddano do użytku odcinki w Jazach i Wrzosowie. Natomiast największa inwestycja związana z przebudową drogi gminnej gruntowej na nawierzchnię z płyt betonowych będzie na odcinku Czernin-Bardy (990m). Gmina Dygowo otrzymała na to zadanie dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Poniżej materiał z 2018 roku ukazujący budowę pierwszego odcinka z płyt betonowych na ulicy Miodowej w Dygowie.

• Nowa inwestycja w Gminie Dygowo

22 kwietnia 2024 roku, w Urzędzie Gminy w Dygowie, miało miejsce podpisanie umów na realizację inwestycji o nazwie „Budowa dróg gminnych na terenie gminy Dygowo". Inwestycja będzie prowadzona w formule  zaprojektuj i wybuduj. Z ramienia gminy umowę podpisał wójt Grzegorz Starczyk.

W ramach tej inwestycji, której celem jest poprawa stanu dróg gminnych, przewidziano realizację dwóch głównych zadań:

Pierwszym z nich jest kompleksowa przebudowa dróg, zakładająca wykonanie nawierzchni z płyt betonowych. Za realizację tego zadania odpowiedzialny będzie Zakład Robót Inżynieryjnych i Wodno-Melioracyjnych Andrzej Zakrzewski z Kołobrzegu. Kwota umowy na ten cel wynosi 2.393.580,00 zł.

Drugie zadanie obejmuje budowę nowego oświetlenia ulicznego. Do realizacji tego elementu inwestycji wybrano Zakład Oświetlenia Dróg Ryszarda Tomczyka z Karlina, który podpisał umowę na kwotę 1.086.005,13 zł.

Dodatkowym wsparciem dla gminy w realizacji przedsięwzięcia jest dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 3.305.605,00 zł. To znacząca suma, która pomoże zrealizować cele inwestycji przy minimalnym obciążeniu budżetu lokalnego.

• Ruszają roboty drogowe na drodze gminnej Czernin -Bardy

5 października Gmina Dygowo podpisała umowę na zadanie inwestycyjne pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 887504Z Czernin- Bardy Etap I- odcinek 0,00 km - 0,830 km” Zakres opracowania obejmuje wykonanie projektu konstrukcji drogi o szerokości 3,75 m z płyt drogowych żelbetowych wraz z istniejącymi zjazdami i poboczem gruntowym.  Długość przebudowywanej drogi , począwszy od cmentarza komunalnego w Czerninie wynosi 830 m. Wartość zadania to kwota 1.116.000,00 zł brutto. Wykonawcą zadania jest Zakład Usług Drogowo- Mostowo- Transportowych  Jan Kruszewski z Redlina koło Białogardu. Roboty potrwają do 29 listopada 2022 roku.

Na realizację tej inwestycji gmina pozyskała dofinansowanie z Funduszu Ochrony gruntów rolnych w wysokości 53,85% kosztów inwestycji.