• 500 tysięcy złotych dofinansowania na budowę świetlicy w Kłopotowie

    21 kwietnia 2021 roku Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podał do publicznej wiadomości listę obejmującą 35 wniosków ,które otrzymały pomoc finansową.

    Gminie Dygowo przyznano dofinansowanie w kwocie 500.000 zł  na realizację budowy świetlicy w Kłopotowie.

    Dofinansowanie pochodzi z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 na operacje typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne" w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” .

     Gabaryty i parametry świetlicy w Kłopotowie będą podobnie jak w Skoczowie i Włościborzu.

    klopotowo-swietlica-

  • Akcja saperów na moście w Kłopotowie

    W dniu wczorajszym ,późnym wieczorem patrol saperski zabezpieczył i zabrał skorodowany pocisk moździerzowy znajdujący się na betonowej konstrukcji mostu na Parsęcie w Kłopotowie. Kilka godzin wcześniej informację o niebezpiecznym znalezisku otrzymali policjanci z posterunku w Dygowie. Teren do czasu przyjazdu oddziału saperów zabezpieczali strażacy z OSP Piotrowice.

  • Badania dendrochronologiczne więźby drewnianej kościoła w Kłopotowie

    W kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Kłopotowie trwają badania umożliwiające określenie stanu obiektu do projektu architektoniczno-budowlanego oraz dokumentacji konserwatorskiej , na które parafia we Wrzosowie otrzymała dofinansowanie.  Sprawdzany jest stan murów  oraz więźby konstrukcji dachowej.

    7 września prof. Tomasz Ważny z mgr Anną Elzanowską z Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu prowadzili badania dendrochronologiczne drewnianej konstrukcji wewnątrz wieży. Pobrane zostały próbki drewna dębowego, które w warunkach laboratoryjnych zostaną poddane szczegółowym analizom. Na podstawie przyrostu rocznego słojów będzie można bardzo dokładnie określić datę ścięcia drewna, a tym samym powstanie obiektu. Badania dają wynik z dokładnością do jednego roku! Ciekawostką jest również to ,że można określić w jakim okresie roku drzewo zostało ścięte. Naturalnie badania pozwalają na identyfikację gatunku i pochodzenie drzewa. oraz jego aktualny stan. Badane drewno to taka biologiczna kapsuła czasu.

  • Budowa świetlicy w Kłopotowie. Trwają roboty fundamentowe

    W Kłopotowie realizowana jest inwestycja Gminy Dygowo- budowa świetlicy wiejskiej.  Będzie to już trzeci obiekt na terenie gminy o podobnej architekturze i funkcjonalności. W użytkowaniu są świetlice w Skoczowie i Włościborzu.

    Aktualnie na placu budowy trwają roboty fundamentowe.

    Czytaj także:

    https://www.gminadygowo.pl/index.php/informacje/ug-dygowo/4258-umowa-na-budowe-swietlicy-wiejskiej-w-klopotowie-podpisana

    https://www.gminadygowo.pl/index.php/informacje/ug-dygowo/4119-bedzie-swietlica-w-klopotowie-umowa-na-dofinansowanie-podpisana

    https://www.gminadygowo.pl/index.php/informacje/ug-dygowo/3922-500-tysiecy-zlotych-dofinansowania-na-budowe-swietlicy-w-klopotowie

  • Budowa świetlicy w Kłopotowie. Widać bryłę budynku

    Wykonawca na budowie świetlicy wiejskiej w Kłopotowie rozpoczął montaż konstrukcji dachowej.  Do budynku doprowadzona jest woda oraz linia napowietrzna zakończona skrzynką licznikową umieszczoną na słupie.

    Zobacz również:

    Budowa świetlicy w Kłopotowie. Trwają roboty fundamentowe

     

  • Festyn w Kłopotowie

    Mieszkańcy Kłopotowa w dniu wczorajszym uczestniczyli w letnim festynie zorganizowanym przez miejscowe sołectwo. Biesiada połączona z zabawą taneczną trwała od popołudnia  do pierwszej w nocy.  Tradycyjnie gościom serwowano specjały kulinarne sołeckiej kuchni – pierogi i hod dogi. Po raz pierwszy w historii letnich festynów w Kłopotowie odbyła się

  • Kasztanowce przydrożne w Kłopotowie są coraz słabsze

    Wiekowa aleja kasztanowców o każdej porze roku cieszy oczy każdego , kto przejeżdża drogą powiatową na odcinku Piotrowice –Kłopotowo. Szpaler efektownych drzew od kwitnienia po owocowanie , jesienią i zimą  tyczy drogę i dzieli pola uprawne. Niestety część drzew dokonuje żywota. Puste lub zmurszałe pnie, dziurawe po działalności szkodników są coraz słabsze.

  • Kiermasz w Kłopotowie

    W świetlicy w Kłopotowie miejscowe sołectwo zorganizowało kiermasz wyrobów cukierniczych i pierogów wykonanych przez mieszkańców. Uzyskane środki finansowe zasilą fundusz wymiany instalacji elektrycznej w kościele w Kłopotowie ,który należy do parafii Wrzosowo.kosciol-w-klopotowie-

     

  • Krajobrazy gminy Dygowo inspiracją artystów

    Grupa artystów , która od ośmiu lat odwiedza dwór w Kłopotowie tworzyła prace inspirowane krajobrazem gminy Dygowo oraz nadmorskim. Powstałe prace- obrazy oraz instalacje można było obejrzeć na wystawie poplenerowej we wnętrzach zabytkowego dworu. Natomiast w ogrodzie ,pod wiekowym drzewem można było zanurzyć się w kontemplacji spacerując w labiryncie wykonanym z 656 kamieni polnych. Wśród zaproszonych na wernisaż gości byli: wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk ,sołtys-radny Dariusz Olenowicz oraz mieszkańcy Kłopotowa.

  • Mieszkańcy sołectwa Kłopotowo wybrali nowego sołtysa

    W świetlicy wiejskiej w Kłopotowie mieszkańcy w rekordowej liczbie 62 osób wzięli udział w wyborach nowego sołtysa. Zgłoszono trzy kandydatury, na które oddano głosy w następujący sposób: Piotr Białas otrzymał 39 głosów, dotychczasowy sołtys Dariusz Olenowicz zdobył 8 głosów, a Damiana Czerniewskiego-Pęcaka poparło 16 głosujących.

    W skład nowej rady sołeckiej weszli: Damian Czerniewski-Pęcak, Katarzyna Piątkowska oraz Krzysztof Suchatczuk.

    Zebranie poprowadził wójt gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, w obecności przewodniczącego Rady Gminy Dygowo, Jerzego Leszczyńskiego, radnej Bożeny Czerniewskiej oraz sołtysa Dariusza Olenowicza. Funkcję sekretarza zebrania pełniła Małgorzata Lejkowska.

  • Nowa Rada Sołecka w Kłopotowie

    16 listopada w świetlicy w Kłopotowie odbyło się zebranie ,podczas którego wybrano nową radę sołecką. Na spotkaniu obecnych było 26 mieszkańców. Do nowej rady wybrano trzy osoby: Piotra Białasa , Bożenę Czarniewską  i Katarzynę Piątkowską. Wybory przeprowadzono w obecności wójta Gminy Dygowo –Grzegorza Starczyka, przewodniczącego Rady Gminy Dygowo- Jerzego Leszczyńskiego i sołtysa Dariusza Olenowicza.

     

  • Otwarcie ofert na budowę świetlicy w Kłopotowie

    W dniu dzisiejszym pięć podmiotów oferty złożyło  na budowę świetlicy wiejskiej w Kłopotowie. Gmina Dygowo zamierza przeznaczyć na to zadanie 970 000 złotych. Najniższą ofertę w kwocie 943 000 złotych złożyło konsorcjum firm z Kołobrzegu. Szczegóły tutaj.

    Kto ostatecznie wygrał przetarg dowiemy się po zakończeniu prac komisji przetargowej.

  • Pałac w Kłopotowie wpisany do rejestru zabytków

    Tematyka związana z pałacem w Kłopotowie gościła na łamach portalu gminadygowo.pl już nie raz. Tym razem okazja jest wyjątkowa, gdyż obiekt ten decyzją  Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie został uznany za zabytek.  Dokładnie od 11 marca 2021 roku Dwór w Kłopotowie figuruje w rejestrze zabytków województwa zachodniopomorskiego.

     W związku z tym krótka historię miejscowości oraz pałacu w Kłopotowie przygotował Robert Dziemba Zapraszam do obejrzenia materiału.

  • Siłownia plenerowa w Kłopotowie

    W Kłopotowie przy kompleksie rekreacyjnym powstała nowa siłownia zewnętrzna.  Inwestycję realizowano w ramach konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Granty sołeckie 2018”. Sołectwo Kłopotowo otrzymało dofinansowanie w kwocie 9.790 złotych. Całkowity koszt realizacji zadania to kwota 14 452,50 złotych. Różnicę wartości

  • Umowa na budowę świetlicy wiejskiej w Kłopotowie podpisana

    W dniu dzisiejszym, w  urzędzie gminy w Dygowie , wójt Grzegorz Starczyk podpisał umowę z konsorcjum firm: Media Technik Sp. z o.o. z Kołobrzegu i Przedsiębiorstwo Usługowo Budowlane Leszek Świniecki z Grzybowa ,na budowę świetlicy wiejskiej w Kłopotowie. Wykonawca zrealizuję inwestycję za kwotę brutto 943 000 złotych i udzieli  60 miesięcy gwarancji na wykonane prace. Termin wykonania zamówienia to 18 września 2022 roku (230 dni od podpisania umowy , w tym termin wykonania stanu surowego budynku i instalacji zewnętrznych 150 dni).

    Gmina uzyskała dofinansowanie w kwocie 500.000 zł z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na operacje typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”.

    Świetlica w Kłopotowie będzie bliźniacza z oddanymi już do użytkowania obiektami w Skoczowie i Włościborzu.

  • Uroczyste otwarcie nowo wybudowanej świetlicy w Kłopotowie

    Mieszkańcy Kłopotowa doczekali się własnej świetlicy. Obiekt z parkingiem usytuowany jest w centrum miejscowości przy kompleksie rekreacyjnym. Uroczyste otwarcie odbyło się w sobotę 22 października.  Na uroczystość przybyło bardzo liczne grono przedstawicieli samorządu gminnego, powiatowego, organizacji społecznych oraz mieszkańcy Kłopotowa.  Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: dzieci z Kłopotowa, członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego - Anna Bańkowska,  wójt Gminy Dygowo –Grzegorz Starczyk i sołtys-radny Rady Gminy Dygowo –Dariusz Olenowicz. Budynek poświecił proboszcz parafii Mierzyn i administrator parafii Wrzosowo ks. Grzegorz Jagodziński.

    W wydarzeniu udział wzięli:Senator RP -Janusz Gromek, Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego - Anna Bańkowska, Wicestarosta Powiatu Kołobrzeskiego- Jacek Kuś, Wiceprzewodniczący Rady powiatu Kołobrzeskiego –Artur Wasiewski,  Radny Powiatu Kołobrzeskiego- Robert Jaruzel, Przewodniczący Rady Gminy Dygowo –Jerzy Leszczyński wraz z radnymi Rady Gminy Dygowo, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Ludziom  Niepełnosprawnym i Potrzebującym Opieki ,,Senior’’ – Antoni Bernatowicz, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Piotrowic, przedstawicielka OSP Piotrowice.

    Pełna relacja wideo z oficjalnej części otwarcia świetlicy w Kłopotowie.

    Historia realizacji inwestycji:

    1 października 2021  roku Gmina Dygowo podpisała umowę z Województwem Zachodniopomorskim na dofinansowanie  na budowę świetlicy wiejskiej w Kłopotowie w kwocie 500 000 złotych. Projekt jest dofinansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na operacje typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”.

    31 stycznia 2022 roku Gmina Dygowo podpisała umowę z konsorcjum firm: Media Technik Sp. z o.o. z Kołobrzegu i Przedsiębiorstwo Usługowo Budowlane Leszek Świniecki z Grzybowa na budowę świetlicy wiejskiej w Kłopotowie. Wartość inwestycji 943 000 złotych brutto.

     4 marca 2022 r.. Budowa świetlicy w Kłopotowie. Trwają roboty fundamentowe

    21 kwietnia 2022 r.. Budowa świetlicy w Kłopotowie. Widać bryłę budynku

     

     

     

  • Zabytkowy kościół i pomnik przyrody w Kłopotowie

    29 czerwca 2023 roku Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia Pańskiego we Wrzosowie otrzymała dofinansowanie z na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego oraz dokumentacji konserwatorskiej kościoła filialnego p.w. św. Andrzeja Apostoła w Kłopotowie w kwocie 50.000,00 zł. Całkowita wartość opracowania dokumentacji wynosi 90.405 zł.

    Przy tej okazji zapraszam do obejrzenia migawki filmowej przedstawiającej kościół w Kłopotowie wraz z otoczeniem, w którym znajduje się piękny dąb Barnim.

    Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła wybudowany był  w XVI wieku w stylu gotyckim, przebudowany w XIX w., murowany z cegły i kamieni polnych, poświęcony 30.11.1975 r.. Obiekt wpisany do rejestru zabytków - nr rej.: 131 z 8.11.1956 r. (zobacz).

    Przy kościele rośnie 600-letni dąb szypułkowy Barnim, który został objęty ochroną jako pomnik przyrody Rozporządzeniem nr 2/99 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 30 marca 1999 r. Jest to potężne drzewo o obwodzie pnia 660 cm na wysokości 1,3 m. Osiąga wysokość 25 m, średnica korony wynosi 20 m. Okaz ten ma ponad 600 lat. Nazwa Barnim ma podwójne znaczenie dla tego pomnika przyrody. Upamiętnia ona księcia Barnima I zwanego Dobrym (ok. 1210 - 1278 r.), który zasłużył się dla rozwoju Pomorza Zachodniego. Imię to zaś nadano z okazji 5. rocznicy współpracy partnerskiej powiatu kołobrzeskiego i niemieckiego powiatu o nazwie Barnim.

  • Zebranie wiejskie w Kłopotowie. Dariusz Olenowiecz jednogłośnie wybrany sołtysem

    Jak co roku we wnętrzu zabytkowego pałacu w Kłopotowie odbyło się zebranie wiejskie mieszkańców.  Wójt przedstawił pakiet spraw: finanse gminy po utracie wpływów z podatków od wiatraków i podwyżkach energii elektrycznej,  gospodarkę odpadami oraz zmianę przepisów związaną z przekształcaniem gruntów pod zabudowę.  Następnie w związku z kończąca się kadencją sołtysa przeprowadzono wybory. Mieszkańcy jednogłośnie wybrali pełniącego do tej pory tę funkcję – Dariusza Olenowicza. W skład nowej rady sołeckiej weszli: Marek Matczak, Krzysztof Sucharczuk i Paweł Matczak.