• Dzień Kobiet w Gąskowie

    Panie z Gąskowa świętowały Dzień kobiet. Sołtyska Marzena Bociańska wraz radą sołecką i radym Jarosławem Grzelą zorganizowali w świetlicy wieczorek z poczęstunkiem  i seansem filmowym komedii romantycznej.  Rolę gospodarzy  w pełni pełnili panowie, którzy na początku spotkania  złożyli Paniom życzenia. Następnie zaproszony na

  • Gąskowo. Pożar sadzy w kominie. Kwarantanna domowników utrudniała akcję

    W dniu wczorajszym ,po godzinie19-tej jednostka OSP Dygowo została zadysponowana do pożaru sadzy kominowej w Gąskowie. Podczas dojazdu strażacy otrzymali informację, że domownicy posesji ,na której doszło do zdarzenia objęci są kwarantanną. W związku z tym ratownicy zmuszeni byli prowadzić działania w kombinezonach ochronnych oraz aparatach ochrony dróg oddechowych.

    Akcja prowadzona była z użyciem podnośnika z zestawem kominowym. Strażacy wybrali z pieca palące się drewno, następnie usuwali spadają do wyczystki kominowej sadzę. Palącą sadzę ugaszono gaśnicą proszkową.

    Właściciel domu nie posiadał wymaganej dokumentacji przeglądu przewodu kominowego, Otrzymał zakaz użytkowania do czasu przeprowadzenia niezbędnych czynności sprawdzających przez kominiarza.

    W działaniach brały udział  dwa zastępy OSP Dygowo oraz podnośnik JRG z Kołobrzegu.

    Strażacy apelują o dokonywanie regularnych przeglądów kominiarskich! Nieczyszczony regularnie komin to zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich mieszkańców domu. Jest ponadto obowiązek prawny!

    Fot. OSP Dygowo

  • Gminna inwestycja drogowa w Gąskowie zakończona i oddana do użytkowania

    Mieszkańcy osiedla domów wielorodzinnych w Gąskowie wraz z wójtem Gminy Dygowo, przewodniczącym Rady Gminy Dygowo, radnymi i sołtyską przecięli symboliczną wstęgę , która otworzyła oficjalnie wyremontowaną drogę gminną.

    Zakres budowy obejmował  wykonanie ponad 200 metrów drogi wraz ze zjazdami i odnogami. Nawierzchnia drogi, chodnika i miejsc parkingowych oraz utwardzeń miejsc pod śmietniki wykonano z kostki betonowej. W ramach prac instalacyjnych wykonano  oświetlenie drogowe, kanały technologiczne pod kable oraz kanalizację deszczową.

    Całkowita wartość inwestycji wyniosła 1 696 519,00 złotych , a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 848 259,00 złotych.

    Zobacz także:

    Kolejna inwestycja w gminie Dygowo- budowa drogi gminnej w Gąskowie - Gminadygowo.pl - portal mieszkańców gminy Dygowo

  • Kolejna inwestycja w gminie Dygowo- budowa drogi gminnej w Gąskowie

    29 maja w urzędzie gminy w Dygowie wójt Grzegorz Starczyk podpisał z wykonawcą umowę na budowę drogi gminnej na osiedlu domów wielorodzinnych w Gąskowie. Wykonawcą robót jest Firma  Usługowo- Handlowa SMAD-KOP Dariusz Szczygieł z Ząbrowa w powiecie świdwińskim. Wartość umowy to kwota 1.678.930,00 zł. Termin wykonania inwestycji to100 dni od daty podpisania umowy (do 06 września 2023 roku).

    Przy podpisaniu umowy obecny był radny Gminy Dygowo Jarosław Grzela.

    Gmina Dygowo podpisała również umowę na dofinansowanie środkami pochodzącymi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 50 %.

    Zakres budowy obejmuje nawierzchnię drogi o długości 223,8 m wraz ze zjazdami i odnogami. Nawierzchnia drogi, chodnika i miejsc parkingowych oraz utwardzeń– miejsc pod śmietniki zostanie wykonana z kostki betonowej. Początek budowy drogi znajduje się przy nawierzchni bitumicznej drogi powiatowej nr 3328Z, koniec usytuowany jest za blokami mieszkalnymi. Na końcu budowanej drogi zostanie wykonany plac do zawracania pojazdów o wymiarach 12,5 x 12,5 m. Od początku drogi, przy nawierzchni drogi wykonany zostanie chodnik jednostronny. Wzdłuż budynków wielorodzinnych po lewej stronie drogi zaprojektowano miejsca parkingowe z parkowaniem prostopadłym do drogi o wymiarach 2,5x5m (10+7+7 razem 24 miejsc) plus 3 miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych o wymiarach 3,6x5m. Przy drodze powstaną zjazdy i miejsca parkingowe oraz docelowe oznakowanie. W ramach prac instalacyjnych powstanie oświetlenie drogowe, kanał technologiczny- kablowy oraz kanalizacja deszczowa służąca odwodnieniu drogi.

    Istniejąca nawierzchnia drogi z płyt drogowych zostanie rozebrana- materiały z rozbiórki nadające się do ponownego wbudowania powinny zostać przewiezione do bazy w Dygowie – w miejsce wskazane przez Inwestora.

     

  • Mieszkańcy Gąskowa wybrali nową sołtyskę

    W świetlicy wiejskiej w Gąskowie pobito kolejny rekord frekwencji. Na wybory sołtysa przybyło aż 68 mieszkańców sołectwa. O funkcję walczyły dwie zgłoszone kandydatki: pełniąca dotychczas obowiązki sołtysa Beata Sobczak oraz Marzena Bociańska, która była sołtyską przez 6 lat do lutego 2019 roku.

    Zdecydowaną większością głosów nową sołtyską została wybrana Marzena Bociańska. Jej powrót na stanowisko został entuzjastycznie przyjęty przez społeczność lokalną, która liczy na jej doświadczenie i zaangażowanie w rozwój Gąskowa.

    W skład rady sołeckiej mieszkańcy wybrali: Jacka Bociańskiego, Katarzynę Pieniądz i Monikę Zawadzką.

    Zebranie poprowadził wójt gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, w obecności przewodniczącego Rady Gminy Dygowo, Jerzego Leszczyńskiego, radnego Jarosława Grzeli oraz przewodniczącego Rady Powiatu Kołobrzeg, Artura Wasiewskiego. Funkcję sekretarza zebrania pełniła Małgorzata Lejkowska.

    Spotkanie przebiegło w atmosferze aktywnej dyskusji i zaangażowania. Mieszkańcy mieli okazję do wyrażenia swoich oczekiwań i pomysłów dotyczących przyszłości wsi.

  • Piknik w Gąskowie

    W sobotę 13 lipca w Gąskowie odbył się letni piknik dla mieszkańców miejscowości. Tradycyjnie już głównym punktem imprezy był mecz siatkówki o Puchar Sołtysa Gąskowa. Gospodarze  stanęli do pojedynku z drużyną z Dygowa w skład której weszli: wójt Grzegorz Starczyk , radny powiatowy Artur Wasiewski i strażacy z OSP Dygowo. W tej towarzyskiej rywalizacji lepsza była drużyna z Dygowa. Obu drużynom kibicowali przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński i radny powiatowy Robert Jaruzel. Sołtyska Marzena Bociańska wręczył puchar wójtowi - kapitanowi drużyny, który z kolei przekazał go strażakom.

  • Pikniki Sołeckie w Gminie Dygowo: w Gąskowie powrót do tradycji

    Pikniki sołeckie od lat były istotnym elementem życia społecznego w gminie Dygowo. Te plenerowe imprezy stanowiły doskonałą okazję do integracji mieszkańców, wspólnej zabawy, oraz celebrowania lokalnych tradycji. Organizowane przez sołtysów i rady sołeckie, pikniki przyciągały zarówno mieszkańców, jak i gości z okolicznych miejscowości, oferując bogaty program rozrywkowy i możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

    W ostatnich latach entuzjazm wokół tych wydarzeń nieco przygasł, a wiele sołectw ograniczyło ich organizację lub całkowicie zrezygnowało z tego rodzaju zabaw. Jednak tegoroczne czerwcowe wybory sołtysów i rad sołeckich przyniosły nową energię i odnowiły chęć do organizowania letnich imprez.

    Przykładem tego odrodzenia był piknik sołecki, który odbył się 10 sierpnia w Gąskowie. Wydarzenie zorganizowała sołtyska Marzena Bociańska przy wsparciu rady sołeckiej, radnego Jarosława Grzeli oraz zaangażowanych mieszkańców. Impreza miała miejsce na placu za świetlicą wiejską i przyciągnęła liczne grono uczestników.

    Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk , otwierając imprezę, wyraził uznanie dla organizatorów, nazywając ich „zgraną ekipą z Gąskowa”. Podkreślił, że organizacja takiego wydarzenia to nie tylko świetna zabawa, ale również duże wyzwanie, wymagające wielu wyrzeczeń i odpowiedzialności za każdy aspekt wydarzenia – od przygotowania atrakcji, poprzez zapewnienie dobrej zabawy, aż po posprzątanie po zakończeniu imprezy.

    Piknik w Gąskowie przyniósł mieszkańcom radość i możliwość integracji. Pokazał, że lokalne społeczności są gotowe do działania i pielęgnowania tradycji, które od lat tworzą tożsamość gminy Dygowo. Nowo wybrani sołtysi i rady sołeckie zapowiadają kolejne letnie zabawy, które mają na celu dalsze wzmacnianie więzi wśród mieszkańców i kontynuację tradycji pikników sołeckich.

    Zobacz również wspomnienia: Piknik w Gąskowie z 13 lipca 2019 r..

  • Pożar balotów słomy w Gąskowie

    Na terenie gospodarstwa rolnego w Gąskowie doszło do pożaru stogu około 150 balotów słomy. Działania czterech zastępów strażaków polegały na zabezpieczeniu zabudowań i sprzętu gospodarstwa przed potężnymi płomieniami. Podawane były prądy wody i uruchomiono zraszacze. Ekipa energetyków odłączyła zasilanie linii napowietrznej przechodzącej nad płonącymi balotami.

    Po stłumieniu ognia strażacy przy pomocy sprzętu gospodarskiego, który rozgarniał resztki słomy ,przelali teren wodą. W akcji brały udział jednostki OSP z Czernina , Dygowa i Stojkowa oraz zastęp PSP z Kołobrzegu.

  • Pożar stodoły w Gąskowie

    W dniu dzisiejszym o godzinie 00.15 jednostki OSP z gminy Dygowo została zadysponowane do miejscowości Gąskowo do palącej się stodoły. Po dojeździe na miejsce okazało się ,że  cały obiekt objęty jest ogniem. Pierwsze działania polegały na podaniu prądów wody w obronie aby zapobiec rozprzestrzenienia się pożaru na budynek mieszkalny. Ze względu na duże zapotrzebowanie w wodę strażacy uzupełniali ją z sieci hydrantowej w Dygowie (niskie ciśnienie w sieci hydrantowej w Gąskowie). Spaleniu uległ ciągnik oraz inny sprzęt gospodarczy znajdujący się w stodole oraz nagromadzone inne materiały. W działaniach brały udział: 2 zastępy OSP Dygowo,1 zastęp OSP Wrzosowo,1 zastęp OSP Czernin,1 zastęp OSP Stojkowo,1 zastęp OSP Ustronie Morskie,3 zastępy JRG Kołobrzeg.

  • Pożar w starej hydroforni w Gąskowie

    W sobotę około godziny 22.30 strażacy z OSP Dygowo po raz kolejny wzywani byli do pożaru w Gaskowie. Tym razem gaszono pożar starej hydroforni za świetlicą i boiskiem sportowym. Płonęły nagromadzone w budynku śmieci. Obiekt należący do miejskich wodociągów jest wyłączony z eksploatacji i stanowi pustostan. Na miejsce zdarzenia wezwana była policja.

  • Siłownia plenerowa w Gąskowie – dla zdrowia i na dobry humor

    Mieszkańcy Gąskowa, korzystając z znakomitej pogody, spotkali się spotkali się w miejscu wypoczynku w centrum miejscowości na kameralnym  pikniku. Ukończona niedawno inwestycja gminna – siłownia zewnętrzna-zrealizowana ramach konkursowych grantów sołeckich Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego wzbogaciła możliwości mieszkańców w kwestii dbałości o kondycję fizyczną , a co za tym idzie , również o zdrowie. Wiadomym jest ,że ćwiczenie poza pomieszczeniami zamkniętymi lepiej wpływa na organizm i ogólne samopoczucie trenujących. Co więcej ,tego typu miejsca aktywizują również osoby starsze.

    Pani sołtys  Beata Sobczak i radny Jarosław Grzela podziękowali wójtowi Gminy Dygowo Grzegorzowi Starczykowi za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

    silownia-gaskowo

    silownia-gaskowo

    silowania-gaskowo

  • Świąteczny kiermasz charytatywny w Dygowie

    W Dygowie na Placu Wolności odbył się kiermasz świąteczny ,który w całości miał charakter charytatywny. Organizacje – Drużyna Harcerska Globina  z Dygowa, Klub Seniora „Sercem Młodzi”, sołectwa Dygowo i Gąskowo oraz Zespół Parafialny „Caritas” kwestowały na rzecz potrzebującej mieszkanki Gąskowa.  Stoiska z palmami ,świątecznymi
  • Wybrano nową sołtyskę Gąskowa

    W Gąskowie odbyły się przedterminowe wybory sołtysa. Dotychczasowa sołtyska , Marzena Bociańska złożyła rezygnację. Od lutego 2019 roku było to jej druga kadencja. Mieszkańcy zaproponowali na nową sołtyskę jedną kandydatkę -Beatę Sobczak, która  w głosowaniu zdobyła zdecydowane poparcie. W Gąskowie uprawnionych do głosowania było 261 osób, obecnych było 40 i tyleż brało udział w głosowaniu. Dodatkowo uzupełniono skład rady sołeckiej o Izabelę Zawadę.

  • Zebranie wiejskie w Gąskowie. Marzena Bociańska wybrana sołtyską na drugą kadencję

    W świetlicy w Gąskowie odbyło się zebranie wiejskie mieszkańców. To ostatnie-siedemnaste z cyklu spotkań mieszkańców z Wójtem  Gminy Dygowo w 2019 roku. W związku z zakończoną czteroletnią kadencją sołtysa przeprowadzono wybory. Mieszkańcy Gąskowa zgłosili jedną kandydatkę – pełniącą dotychczas te funkcję, Marzenę Bociańską, która  44 głosami na 46 głosujących została wybrana na kolejną kadencję. W skład rady sołeckiej weszli: Beata Sobczak, Marzena Siciak i Anna Minkiewicz. Podobnie jak na zebraniach w innych sołectwach, wójt informował mieszkańców o sytuacji finansowej gminy, konieczności podniesienia opłat za odbiór odpadów, a także o zmianie przepisów odnośnie możliwości budowy na terenach będących w oddziaływaniu elektrowni wiatrowych.