• „Razem na Święta” - akcja społeczności szkolnej Czernina dla mieszkańców DPS we Włościborzu

    Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czerninie zorganizowała akcję „Razem na Święta” , której celem było przygotowanie paczek świątecznych dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu . Wydarzenie  ogłoszone na szkolnym Facebooku ,odbiło się szerokim echem nie tylko wśród społeczności szkolnej. Do akcji włączyli się również dobrzy ludzie z Kołobrzegu i nie tylko.

    W dniu dzisiejszym wszystkie paczki podpisane imieniem i nazwiskiem dotarły do mieszkańców DPS.

    Jako dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czerninie ,chciałam z całego serca podziękować wszystkim ,którzy przyczynili się do spełnienia życzeń pensjonariuszy i sprawili że ich święta będą też radosne.

    Wszystkim Państwu, życzę w tym trudnym czasie spokojnych i radosnych Świąt. Bądźmy dla siebie życzliwi i serdeczni. Szanujmy się wzajemnie ,bez względu na nasze przekonania cały rok ,a nie tylko od święta.

    Zdrowych i Wesołych Świąt życzy

     Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czerninie

    Jadwiga Puton

  • 50 lat DPS-u we Włościborzu. Początek historii

    We wrześniu tego roku Dom Pomocy Społecznej we Włościborzu obchodzi 50-lecie swojej działalności.  Idea powstania domu narodziła się pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ówczesna władza  postanowiła wybudować Dom Zbowidowca (ZBoWiD)*– ośrodek opieki dla byłych żołnierzy walczących w okresie II wojny światowej ,więźniów obozów hitlerowskich i  członków różnych ugrupowań komunistycznych oraz ich rodzin. Poszukiwano odpowiedniego obiektu. Bydgoskie Przedsiębiorstwo Fotochemiczne , które posiadało  w pałacu we Włościborzu ośrodek kolonijny wykorzystywany tylko dwa miesiące w roku, zgłosiło akces przekazania kompleksu na ten szczytny cel.

    Budowa rozpoczęła się w  sierpniu 1968 roku.  Była oczkiem w głowie I sekretarza KW PZPR w Koszalinie  - Stanisława Kujdy**, miała absolutny priorytet.  Towarzysz Kujda, jak się wówczas zwracano  ,odwiedzał budowę bardzo często, nawet w sobotę i niedzielę. Czuwał , aby  miała ciągłe zaopatrzenie w materiały budowlane, których w tamtych czasach nagminnie brakowało oraz ludzi i niebędny sprzęt.

    Dom Zbowidowca  budował Kołobrzeski Kombinat Budowlany , którego główną siłą roboczą byli uczniowie szkół budowlanych z całego województwa koszalińskiego. Uczniowie pracowali w czynie społecznym pod nadzorem kierownika budowy –Ziemby i majstra – Wyrzykowskiego. Hotel robotniczy zorganizowano w pałacyku, który miał odpowiednie zaplecze po ośrodku kolonijnym.

     Dom Zbowidowca we Włościborzu rozpoczął swoją działalność we wrześniu 1969 roku. Otwarcie obiektu miał wyjątkowo uroczysty charakter.  Władze miały czym się pochwalić. pierwszy w PRL-u Dom Zbowidowca, wybudowany w zaledwie rok zapewniał lokum stu weteranom. Była trybuna honorowa, notable partyjni, poczty sztandarowe , godło i hasło: „Wczoraj walką , dziś pracą pomnażamy siły ludowej Ojczyzny”. Był to obiekt nowoczesny i komfortowy, posiadał pełne zaplecze socjalne. Pokoje były jedno i dwuosobowe. Były również gabinety lekarskie. Lekarz na początku dojeżdżał ,ale później został zatrudniony na stałe. Nie było kaplicy, ale był kościółek w Kłopotowie, do którego autobus zakładowy dowoził chętnych.  Raz w tygodniu organizowane były wyjazdy do Kołobrzegu na zakupy i wycieczki.

    Pierwszym dyrektorem, jeszcze w czasie budowy ,był Eugeniusz Sikorski. Przed rozpoczęciem działalności placówki zginął jednak w wypadku. Zastąpił go Tadeusz Sosnowski, delegowany ze Słupska. To on organizował funkcjonowanie placówki i przyjmowanie pierwszych podopiecznych wśród których byli również żołnierze ,którzy walczyli o Kołobrzeg.

    Taki był początek Domu Pomocy Społecznej przedstawiony w telegraficznym skrócie dzięki wspomnieniom Pana Zygmunta Fudali ( na zdjęciu) – mieszkańca Włościborza ,który był świadkiem budowy i jednocześnie jednym z pierwszych pracowników dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej. Mając 22 lata przyszedł do pracy we Włościborzu z Instytutu Sadownictwa z Dworku. Zajmował się intendenturą i zasobami magazynowymi. Ciekawostką , którą przekazał Pan Zygmunt jest to, że w fundamencie przed głównym wejściem do budynku zabetonowana jest kapsuła czasu. Umieszczono w niej kartę z nazwiskami kierownictwa budowy i pierwszych pracowników domu.

    Poniżej zamieszczam kilka fotografii z kroniki DPS-u oraz zdjęcie z naniesioną za pomocą fotomontażu tablicą pamiątkową , która znajdowała się kiedyś przed wejściem do budynku.

    *Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD) zrzeszał część byłych żołnierzy z regularnych polskich formacji wojskowych, organizacji zbrojnych walczących o niepodległość Polski w okresie przed 11 listopada 1918, organizacji konspiracyjnych walczących w okresie II wojny światowej, więźniów obozów hitlerowskich, żołnierzy Wojska Polskiego oraz członków różnych ugrupowań komunistycznych, funkcjonariuszy UB i MO. ZBoWiD zrzeszał także wdowy i sieroty, będące członkami rodzin pomordowanych lub poległych obywateli polskich. Do ZBoWiD nie przyjmowano wielu kombatantów, głównie z powodów politycznych, m.in. części żołnierzy Armii Krajowej. Miało to miejsce zwłaszcza do 1956, w okresie największego nasilenia stalinizmu w powojennej Polsce. W 1990 ZBoWiD przekształcono w Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych

    **Stanisław Kujda (1915-2004) pełnił funkcję I sekretarza KW PZPR w Koszalinie od grudnia 1968 do października 1972. Związany z organizacją kombatancką ZBoWiD. 

  • 55-lecie Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu – Szmaragdowe Gody placówki opieki społecznej

    12 września 2024 roku Dom Pomocy Społecznej we Włościborzu świętował jubileusz 55-lecia swojej działalności. Uroczystości odbyły się w malowniczym plenerze kompleksu parkowego, który otacza placówkę. Szmaragdowe Gody DPS-u to wyjątkowy dzień zarówno dla pracowników, byłych pracowników, jak i mieszkańców, którzy od lat związani są z tym miejscem, stanowiącym azyl dla osób starszych oraz przewlekle chorych.

    W obchodach wzięło udział wielu znamienitych gości, Przyjaciół Domu oraz mieszkańców. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia dyrektor DPS-u, Małgorzaty Rzepki-Klincewicz, która podkreśliła ogromne znaczenie tej placówki dla społeczności powiatu kołobrzeskiego. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na dotychczasowe osiągnięcia Domu Pomocy Społecznej oraz na dążenie do dalszego rozwoju i poprawy warunków życia mieszkańców. Placówka, której misją jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz godnego życia osobom wymagającym opieki, nieustannie podnosi standardy swojej działalności.

    Jubileusz 55-lecia był również doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy przez lata przyczynili się do sukcesu DPS-u. Dzięki zaangażowaniu pracowników oraz ich troskliwej opiece placówka stała się miejscem, w którym osoby starsze oraz przewlekle chore mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Szczególne podziękowania skierowane zostały do byłych pracowników, którzy swoją ciężką pracą i poświęceniem przyczynili się do budowania fundamentów tej instytucji.

    Obecnie w Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu przebywa 94 mieszkańców. Najstarsza mieszkanka ma 96 lat, natomiast najmłodszy mieszkaniec liczy 26 lat, co pokazuje, jak szerokie spektrum osób znajduje tutaj wsparcie. Placówka oferuje całodobową opiekę, pomoc w codziennych czynnościach życiowych oraz wsparcie w zakresie utrzymania i poprawy zdolności motorycznych swoich podopiecznych. W DPS-ie mieszkańcy mają zapewnione kompleksowe wsparcie medyczne, rehabilitacyjne oraz terapeutyczne, co znacząco wpływa na poprawę jakości ich życia.

    Zakończeniem oficjalnej części uroczystości był poczęstunek, w trakcie którego goście mogli delektować się jubileuszowym tortem oraz licznymi potrawami przygotowanymi przez zespół pracownic DPS-u, które na co dzień dbają o posiłki mieszkańców. Na scenie wystąpił zespół śpiewaczy „Dąbrówki” z Dębogardu.

    O historii powstawania DPS-u można przeczytać w artykule „50 lat DPS-u we Włościborzu. Początek historii.”

  • Budowa drogi pożarowej we Włościborzu

    Przy Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu powstaje nowy odcinek drogi pożarowej.

    dps-wlosciborz-droga=

    dps-wlosciborz=droga-

    dps-wlpsciborz-

  • Dom Pomocy Społecznej we Włościborzu świętował 50-lecie działalności

    W Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia istnienia placówki. Wśród zaproszonych gości byli senator Anna Sztark, poseł Marek Hok, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu ( organ prowadzący) ze wicestarostą Jackiem Kuś na czele, przedstawiciele Rady Powiatu Kołobrzeg, Urzędu Miasta Kołobrzeg z prezydent Anną Mieczkowską, Wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk, dyrektorzy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej z całego powiatu i dyrektorzy szkół z Kołobrzegu, Dygowa i Wrzosowa.

    Dyrektorka DPS we Włościborzu Małgorzata Rzepka –Klincewicz przywitała gości , mieszkańców i pracowników.  W sposób szczególny powitała emerytowanych pracowników. „To Wy, Drodzy Państwo budowaliście podwaliny tego Domu, a później tworzyliście dalszą jego rzeczywistość”.

    Zwracając się do mieszkańców Domu, dyrektorka akcentowała: „To Wasza obecność nadaje sens naszej pracy, skłania do głębszych refleksji nad życiem. To Wy drodzy mieszkańcy uwrażliwiacie ,uszlachetniacie i wzbogacacie naszą osobowość”.

    W słowach kierowanych do pracowników placówki podkreśliła ich oddanie trudnej służbie na rzecz mieszkańców oraz profesjonalizm. Dzięki całemu personelowi w domu panuje atmosfera bezpieczeństwa ,zaufania i życzliwości. Każda osoba znajduje szacunek i akceptację.

    Dom Pomocy Społecznej we Włościborzu pełni ważną i szczytną rolę w systemie opieki na seniorami. Placówka dysponuje 110 miejscami dla osób przewlekle somatycznie chorych. Aktualnie  przebywa tam 63 mężczyzn i 42 kobiety. Najstarszy mieszkaniec ma 96 lat a najmłodszy 42. Najdłużej przebywającą w placówce osobą jest pani, która zamieszkała tan 21 lat temu.

  • Nowa droga techniczna i ogrodzenie przy DPS Włościbórz

    Zagospodarowanie posesji przy Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu od strony drogi powiatowej zostało zakończone. Powstała droga ppoż. oraz nowe ogrodzenie z dwoma bramami.

    dps=wlosciborz-

    dps-wlosciborz-

    dps-wlosciborz-

  • Pracownicy socjalni z Włościborza świętowali swój dzień

    Pracownicy  Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu obchodzili Dzień Pracownika Socjalnego. Obecnie placówka zatrudnia 74 pracowników , którzy otaczają opieką 110 osób łącznie z filią w Kołobrzegu.

    Dyrektorka placówki Małgorzata Rzepka – Klincewicz podziękowała wszystkim pracownikom za ich pracę i trud wobec osób potrzebujących całodobowej opieki i wsparcia. Kierowała podziękowania do pracowników z imienia i pełnionej funkcji. Doceniła wzmianką każdy dział i specjalność. Podkreśliła: „Praca w DPS Włościbórz  wymaga od nas wszystkich nie tylko odpowiednich predyspozycji osobowościowych ale również zdolności rozwiązywania problemów drugiego człowieka , zrozumienia ,empatii  i wrażliwości na krzywdę i cierpienie (…) Bardzo często jesteśmy jedynymi przyjaciółmi  naszych mieszkańców i tylko nam ufają  w zakresie właściwego leczenia i rehabilitacji”.

    Życzenia i podziękowania pracownikom DPS-u złożył Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski. Gminę Dygowo reprezentował wójt Grzegorz Starczyk.

  • Ruszają szczepienia w DPS Włościbórz

    Starosta Tomasz Tamborski poinformował o szczepieniach przeciw COVID-19 w Domach Pomocy Społecznej w powiecie kołobrzeskim.

    W DPS Włościbórz wszyscy mieszkańcy (aktualnie - 99 mieszkańców) zgłosili się na szczepienie przeciw SARS-COV-2. Szczepienie mieszkańców zaplanowano od 19.01 do 22.01.2021r. w placówce.

    Na 72 pracowników zatrudnionych w DPS Włościbórz 37 deklaruje wolę zaszczepienia.