• Zebranie sprawozdawcze OSP w Czerninie

    W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerninie odbyło się pierwsze w 2019 roku zebranie sprawozdawcze za rok 2018 jednostek gminy Dygowo. Zebranie otworzył i prowadził dh prezes OSP Czernin  Janusz Szpytko. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności ,sprawozdania finansowego i sprawozdania komisji rewizyjnej zarządowi OSP Czernin udzielono większością głosów  absolutorium. Na zebraniu obecny był wraz z małżonką  druh senior Ryszard Żołnierowicz – długoletni prezes OSP w Czerninie, któremu wójt Grzegorz Starczyk wręczył pamiątkowe wydawnictwo „Ochotnicza Straż Pożarna w Gminie Dygowo 1945-2017”. Państwową Straż Pożarną w Kołobrzegu reprezentował kpt. Krzysztof Gruchała.

  • Apel do strażaków gminy Dygowo

    W związku z przygotowywaniem książki o Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Dygowo, zwracam się z prośbą do mieszkańców gminy, a zwłaszcza do obecnych i byłych strażaczek i strażaków oraz ich rodzin o udostępnienie materiałów (zdjęć, dokumentów itp.). Proszę o kontakt w tej sprawie: tel. 606 44 39 28, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
    Andrzej Chludziński
  • Bezpieczny sezon grzewczy – akcja informacyjna strażaków

    Czad ,czyli tlenek węgla nie bez przyczyny zwany jest  „cichym zabójcą”.  Żniwo jakie zbiera co roku jest ogromne. Jest bezwonny i bezbarwny przez co zmysły ludzkie nie są w stanie go wykryć. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw , w atmosferze niedostatku tlenu w otaczającej atmosfery. Jednym

  • Ćwiczenia wodno-lodowe w Bardach

    Na stawie w Bardach odbyły się ćwiczenia z zakresu wodno-lodowego jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Dygowo. Strażacy szkolili różne techniki podejmowania z wody osoby, pod którą załamał się lód, a także techniki samo-ratowania się strażaka z wody podczas tego typu działań. W trakcie szkolenia wykorzystano podstawowy sprzęt będący

  • Dotacja dla OSP Stojkowo

    Ochotnicza Straż Pożarna w Stojkowie otrzymała dotację w programie „SPOŁECZNIK” na realizację specjalistycznych szkoleń z KPP - Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla strażaków ratowników biorących czynny udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych. Potrzeba ta  wynika z braku przeszkolenia członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Dygowo. KPP to najbardziej zaawansowany kurs z zakresu pierwszej pomocy, jaki może ukończyć osoba bez wykształcenia medycznego. Kurs przeznaczony dla jednostek związanych z ratownictwem, takich jak jednostki Ochrony Przeciwpożarowej. Kwota dotacji to 2900 złotych i powinna wystarczyć na przeszkolenie czterech osób.

  • Druhowie MDP z Gminy Dygowo na podium turnieju w Gościnie

    Miejski Dom Kultury w Gościnie był miejscem powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Gminę Dygowo reprezentowali Grzegorz Głogowski, Kacper Tekiel i Michał Kaliniuk. Uczestnicy turnieju mieli  do rozwiązania testy , po czym trzech najlepszych uczniów z każdej grupy odpowiadało na pytania
  • Gmina Dygowo świętowała Dzień Strażaka

    7 maja we Wrzosowie odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka.

  • Gminne obchody Dnia Strażaka we Wrzosowie

    We Wrzosowie odbyły się gminne uroczystości związane z Dniem Strażaka. Obchody rozpoczął przemarsz pododdziałów gminnych  jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z remizy do kościoła parafialnego. Mszę św. odprawił proboszcz – ks. Kazimierz Koszykowski. Po mszy uroczystości przeniosły się na plac przy remizie.  Głos zabrali: wójt

  • Julia z Wrzosowa wystartuje w edycji wojewódzkiej Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

    21 maja 2022 roku w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej Kołobrzegu zostały przeprowadzone Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,, Młodzież zapobiega pożarom". Z powiatu kołobrzeskiego udział wzięło 12 osób. Gminę Dygowo reprezentowała Julia Kamińska ze szkoły podstawowej we Wrzosowie, która zajęła pierwsze  miejsce w kategorii klas V-VIII i będzie rywalizować 27 maja w Gościnie w edycji wojewódzkiej turnieju. Gratulujemy!

  • Kolejne powalone drzewa na terenie gminy Dygowo

    Strażacy z OSP Dygowo wyjeżdżali w dniu dzisiejszym dwa razy do usuwania powalonych drzew. W  Stramniczce drzewo spadło na drogę powiatową i na linie telekomunikacyjną. W Miechęcinie wiatrołom przez chwilę utrudniał ruch na drodze wojewódzkiej nr 163.

    Fot. OSP Dygowo

  • Ksiądz Piotr Niedźwiadek powołany na kapelana powiatowego

    W dniu wczorajszym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Ochotniczych Straży pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie zebrania powołano druha ks. Piotra Niedźwiadka – proboszcza parafii Dygowo, na Powiatowego Kapelana Związku OSP RP. Wcześniej na wniosek  Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Szczecinie ,mianowania na tą funkcje dokonał Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski Edward Dajczak. Głównym zadaniem kapelana będzie sprawowanie opieki duszpasterskiej wśród strażaków ochotników i ich rodzin.  Uchwałę zarządu odczytał Członek Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP druh Jerzy Bartnik , powołanie wręczyli: prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kołobrzegu druh Bogusław Grygiel oraz wiceprezes druh Mirosław Zalewski.

    Zebranie było również okazją  aby uhonorować pamiątkowym grawertonem i  kwiatami druha Tadeusza Wygasia, z okazji siedemdziesiątych urodzin plus jeden rok.  Tadeusz Wygaś jest wieloletnim działaczem OSP  w strukturach szczebla gminnego ,wojewódzkiego i obecnie powiatowego. Przez lata zajmował się również sprawami OSP w Urzędzie Gminy Dygowo.

  • Kurs ratowników OSP z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy

    Strażacy OSP z gminy Dygowo brali udział w kursie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), który miał miejsce w świetlico-remizie we Wrzosowie . Zdobyte uprawnienia będą ważne przez 3 lata. Wśród czynności, które musi znać ratownik KPP, znajdują się:

    resuscytacja krążeniowo-oddechowa wykonywana manualnie lub z wykorzystaniem sprzętu AED,

    opatrywanie ran i tamowanie krwotoków zewnętrznych,

    unieruchamianie złamań oraz zwichnięć,

     ochrona przed wychłodzeniem lub przegrzaniem,

     ułożenie w pozycji bezpiecznej w stanie zagrożenia zdrowia,

    ewakuacja osób w stanie zagrożenia zdrowia z miejsca zdarzenia,

    wsparcie psychiczne,

    ocena stopnia obrażeń i rokowań chorego (segregacja).

    Zakres uprawnień ratownika KPP jest mniejszy niż ratownika medycznego, jednak jego rola do czasu przyjazdu medycznych służb ratunkowych jest niezwykle istotna na miejscu zdarzenia.

  • Leciwy Star 200 rozpoczyna służbę w OSP Piotrowice

    \Strażacy - ochotnicy z Piotrowic przejęli na stan samochód pożarniczy Star 200 , służący wcześniej jednostce OSP Wrzosowo. W sobotnie popołudnie ,wóz bojowy już po niezbędnych naprawach wykonanych przez strażaków we własnym zakresie , „uzbrojono” w sprzęt ratowniczo- gaśniczy. Od 23 stycznia pojazd będzie zgłoszony do gotowości bojowej. Poprzedni wysłużony pojazd –Star 29 z OSP Piotrowice oraz popularną weterankę „Babcię” – Stara 25 z Wrzosowa Gmina zbyła za kwotę 15.000 złotych. Uzyskane pieniądze przeznaczone zostały na doposażenie jednostki w Piotrowicach. Pojazd i wyposażenie strażacy mają , ale brak jest remizy z prawdziwego zdarzenia. Blaszak w którym trzymany jest sprzęt i samochód nie spełnia jakichkolwiek standardów. Gmina ma zaplanowane w budżecie na ten rok środki na wykonanie dokumentacji projektowej nowej remizy w Piotrowicach.

    Autor zdjęć Marek Kawęcki
     

  • Nowa remiza i świetlica w Stojkowie. Marzenia się spełniły

    Mieszkańcy Stojkowa wiele lat czekali na nowa świetlicę i remizę. Obiekty , które im wcześniej służyły nie spełniały już dawno jakichkolwiek standardów dwudziestego pierwszego wieku. Dzień 28 września 2019 roku z całą pewnością przejdzie do historii miejscowości. W tym dniu nastąpiło uroczyste przekazanie nowo wybudowanej świetlico-remizy mieszkańcom Stojkowa. Budynek zaprojektowany przez panią Anetę Mandes-Woźniak jest elegancki i pasujący skalą do miejscowości. Idealnie udało się powiązać jego walory funkcjonalne i estetyczne. Bryła budynku wyraźnie pokazuje ,że jest tam straż pożarna i świetlica.

    Budowa obiektu za trochę ponad milion złotych trwała niespełna rok. Większość kosztów poniosła Gmina Dygowo. Dofinansowania w wysokości 300 tysięcy złotych udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020, którego dysponentem była Mieleńska Lokalna Grupa Rybacka. Inwestycję realizowało konsorcjum firm z Białogardu.

    Otwarcie obiektu miało uroczysty charakter. Głos zabrali: wójt Grzegorz Starczyk, przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński, marszałek Janusz Gromek, poseł Marek Hok, radni powiatowi Robert Jaruzel i Artur Wasiewski, prezes gminnych struktur OSP Marcin Tekiel, nadleśniczy Krzysztof Olejnik z Nadleśnictwa Gościno oraz prezes OSP Stojkowo i jednocześnie sołtys Marcin Górniak.

    Remizę i świetlicę oraz figurę św. Floriana poświęcił kapelan powiatowy jednostek OSP ks. Piotr Niedźwiadek. Wstęgę przecinali: najstarszy członek jednostki OSP Stojkowo – Jan Jarosz i najmłodszy – Wojciech Głogowski.

    Zapraszam do obejrzenia materiału wideo z przebiegu uroczystości oraz wypowiedzi jego uczestników.

    Tak było wcześniej

  • Obchody Dnia Niepodległości w Dygowie (foto, wideo)

    W Dygowie odbyły się gminne obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. za Ojczyznę, którą odprawił ks. dziekan Piotr Niedźwiadek. Następnie ,na Placu Wolności wciągnięto flagę państwową na maszt i zaśpiewano hymn państwowy. Delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej - harcerze wójt Grzegorz Starczyk ,przewodniczący rady Jerzy Leszczyński i ks. dziekan Piotr Niedźwiadek oraz wicestarosta Jacek Kuś i radni powiatowi Robert Jaruzel i Artur Wasiewski.

     Obchody tradycyjnie zakończył Bieg Niepodległości na dystansie 1918 metrów. W tym roku wyznaczony dystans można było pokonać według własnych upodobań rekreacyjnych – bieg , rower kije trekkingowe. Zapraszam do obejrzenia filmu i fotografii z obchodów rocznicowych w Dygowie.

  • Pożar stodoły w Gąskowie

    W dniu dzisiejszym o godzinie 00.15 jednostki OSP z gminy Dygowo została zadysponowane do miejscowości Gąskowo do palącej się stodoły. Po dojeździe na miejsce okazało się ,że  cały obiekt objęty jest ogniem. Pierwsze działania polegały na podaniu prądów wody w obronie aby zapobiec rozprzestrzenienia się pożaru na budynek mieszkalny. Ze względu na duże zapotrzebowanie w wodę strażacy uzupełniali ją z sieci hydrantowej w Dygowie (niskie ciśnienie w sieci hydrantowej w Gąskowie). Spaleniu uległ ciągnik oraz inny sprzęt gospodarczy znajdujący się w stodole oraz nagromadzone inne materiały. W działaniach brały udział: 2 zastępy OSP Dygowo,1 zastęp OSP Wrzosowo,1 zastęp OSP Czernin,1 zastęp OSP Stojkowo,1 zastęp OSP Ustronie Morskie,3 zastępy JRG Kołobrzeg.

  • Ruszyła akcja informacyjna straży pożarnej na terenie Gminy Dygowo

    Państwowa Straż  Pożarna z Kołobrzegu oraz struktury Ochotniczej Staży Pożarnej Gminy Dygowo prowadzą akcje informacyjną, która ma zwiększyć świadomość mieszkańców gminy na temat zagrożenia pożarem oraz zatrucia tlenkiem węgla w okresie jesienno-zimowym. W dniu wczorajszym pierwsze spotkanie odbyło się w  świetlicy wiejskiej w

  • Team OSP Dygowo na morderczym torze plaży kołobrzeskiej

    W Kołobrzegu ,na plaży przy molo odbyły się dwudniowe zawody strażaków z całej Europy z serii Toughest Firefighter Challenge (TFC). Były to pierwsza w Polsce odsłona zawodów z  torem umiejscowionym na plaży. W zawodach startował  Team OSP Dygowo reprezentowany przez: Angelika Bucka ,Bartosz Czekierda, Marcin Tekiel oraz  OSPWrzosowo: Zofia Wypych –Jączkowska i Przemysław Jączkowski.

     Marcin i Bartosz startowali indywidualnie oraz w tandemie.  Angelika i Marcin oraz  Zofia i Przemek tandem mix. Dla zawodników był to wielki sprawdzian przed następnymi zawodami.

    W sprawnym przebiegiem zawodów pomagali członkowie OSP Dygowo, OSP Stojkowo i OSP Czernin. Wykonali Oni  kawał dobrej i ciężkiej pracy.  Za ten trud i zaangażowanie Prezes Gminnego Zarządu OSP Gminy Dygowo  - Marcin Tekiel , za pośrednictwem portalu GminaDygowo.pl  składa serdeczne podziękowania.

     

     

  • Team OSP Gminy Dygowo ma moc!

    W sobotę 27 lipca na Placu Wolności w Białogardzie odbyły się po raz piąty zawody Honda Mojsiuk Auto KM Toughest Firefighter Challenge 2019 – Najtwardszy Strażak OSP. W zawodach tradycyjnie startował team z gminy Dygowo. W kategorii tandemów OSP pierwsze miejsce zajął duet Bartosz Czekierda i Marcin Tekiel. W kategorii tandemów mieszanych pierwsze miejsce zajęli: Zofia Wypych Jączkowska - Marcin Tekiel a drugie Oliwia Bucka - Bartosz Czekierda. Indywidualnie w kategorii OSP drugie miejsce zajął Marcin Tekiel a trzecie miejsce Bartosz Czekierda.

  • Turniej wiedzy pożarniczej we Wrzosowie

    W świetlicy we Wrzosowie odbyły się  eliminacje szkolne - gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą „Młodzież Zapobiega Pożarom”.  Turniej zorganizował zarząd gminny OSP i Gmina Dygowo. Konkurs prowadził prezes – druh Marcin Tekiel. Dziesięcioro uczniów z Czernina , Dygowa i Wrzosowa ,rozwiązywało testy z zakresu