facebook_page_plugin
Najnowsze:

OSP czernin

70 lat OSP w Czerninie. Relacja z uroczystości (wideo i foto)

W dniu wczorajszym odbyły się uroczystości 70. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerninie. Jednostka jako trzecia w gminie Dygowo obchodzi jubileusz siedemdziesięciu lat istnienia. Wcześniej świętowały jednostki w Dygowie i Stojkowie. Uroczystości o godzinie 15:30 rozpoczęła Msza św. w kościele filialnym , następnie apel i poczęstunek odbyły się w świetlicy wiejskiej. Zapraszam na skrót filmowy i zdjęcia z wydarzenia oraz do zapoznania się z historią jednostki.
Jednostka OSP w Czerninie, powstała w 1947 roku. Jednostkę założył Czesław Kosztowny, był pierwszym prezesem i komendantem jednostki. Współzałożycielami byli: sołtys Bronisław Czechowski, Apolinary Łaput, Stanisław Wygaś i Jan Kobielarz, który na samym początku był gospodarzem OSP. Za pierwsze uzyskane dochody z zabaw zakupiono materiał, z którego dh Kobielarz Jan i dh Czechowski Eugeniusz uszyli 14 mundurów. Pierwsza remiza powstała, w starej poniemieckiej zlewni mleka. W  1953 roku Jan Kobielarz został naczelnikiem.  W 1954 roku zakupiony został konny wóz strażacki, a z Komendy Powiatowej w Kołobrzegu przekazano motopompę. Rok 1976 był rokiem zmian w jednostce. Została wybudowana nowa remiza, przez druhów i pierwszych założycieli jednostki. Z wozu konnego ochotnicy przesiedli się na wóz bojowy marki „Żuk”. W 1987 roku OSP otrzymała wóz strażacki STAR 29 ze zbiornikiem wodnym 2000l. 21 listopada 1987 roku jednostka otrzymała sztandar, który ufundowało społeczeństwo wsi i Urząd Gminy w Dygowie. 20 grudnia 2009 roku nastąpiło uroczyste przekazanie samochodu bojowego STAR 244 z autopompą. Rok 2014  był kolejnym dużym rokiem zmian, ponieważ remiza przeszła kapitalny remont.

Autor zdjęć Marek Kawęcki
Skopiowanie, przerobienie, dalsze rozpowszechnienie fotografii  bez zgody autora stanowiło będzie naruszenie praw autorskich.
Gmina Dygowo: portal użyteczny: www.gminadygowo.pl