Zabytkowy kościół i pomnik przyrody w Kłopotowie

29 czerwca 2023 roku Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia Pańskiego we Wrzosowie otrzymała dofinansowanie z na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego oraz dokumentacji konserwatorskiej kościoła filialnego p.w. św. Andrzeja Apostoła w Kłopotowie w kwocie 50.000,00 zł. Całkowita wartość opracowania dokumentacji wynosi 90.405 zł.

Przy tej okazji zapraszam do obejrzenia migawki filmowej przedstawiającej kościół w Kłopotowie wraz z otoczeniem, w którym znajduje się piękny dąb Barnim.

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła wybudowany był  w XVI wieku w stylu gotyckim, przebudowany w XIX w., murowany z cegły i kamieni polnych, poświęcony 30.11.1975 r.. Obiekt wpisany do rejestru zabytków - nr rej.: 131 z 8.11.1956 r. (zobacz).

Przy kościele rośnie 600-letni dąb szypułkowy Barnim, który został objęty ochroną jako pomnik przyrody Rozporządzeniem nr 2/99 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 30 marca 1999 r. Jest to potężne drzewo o obwodzie pnia 660 cm na wysokości 1,3 m. Osiąga wysokość 25 m, średnica korony wynosi 20 m. Okaz ten ma ponad 600 lat. Nazwa Barnim ma podwójne znaczenie dla tego pomnika przyrody. Upamiętnia ona księcia Barnima I zwanego Dobrym (ok. 1210 - 1278 r.), który zasłużył się dla rozwoju Pomorza Zachodniego. Imię to zaś nadano z okazji 5. rocznicy współpracy partnerskiej powiatu kołobrzeskiego i niemieckiego powiatu o nazwie Barnim.