• 44. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w powiecie kołobrzeskim

  Na terenie szkoły i miasteczka rowerowego we Wrzosowie młodzi rowerzyści pod czujnym okiem policjantów Komendy Powiatowej w Kołobrzegu rozwiązywali testy i zdawali egzaminy praktyczne w ramach eliminacji powiatowych 44 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

  Klasyfikacja rywalizacji kategorii wiekowej 10 -12 lat grupa I :

  1. Szkoła Podstawowa Ustronie Morskie

  2. Szkoła Podstawowa Rymań

  3. Szkoła Podstawowa Dźwirzyno

  4. Szkoła Podstawowa nr 7 Kołobrzeg

  5. Szkoła Podstawowa Gościno

  6. Szkoła Podstawowa Dygowo

  7. Szkoła Podstawowa Wrzosowo

  Klasyfikacja rywalizacji kategorii wiekowej powyżej 12 lat grupa II :

  1. Szkoła Podstawowa nr 6 Kołobrzeg

  2. Szkoła podstawowa Ustronie Morskie

  3. Szkoła Podstawowa nr 4 Kołobrzeg

  4. Szkoła Podstawowa Siemyśl

  5. Szkoła Podstawowa Rymań

  6. Szkoła Podstawowa Wrzosowo

  7. Szkoła Podstawowa Dźwirzyno

  8. Szkoła Podstawowa Gościno

  9. Szkoła Podstawowa Czernin

 • Będziemy zabezpieczać interesy rolników w gminie Dygowo

  Do wyborów do izb rolniczych pozostało jeszcze ponad dwa tygodnie. W przewidzianym ustawowo terminie w gminie Dygowo zgłosiło się tylko dwóch kandydatów: Henryk Jan Dobrołowicz i Wojciech Galek. Obaj rolnicy są członkami Rady Powiatowej Izby Rolniczej Powiatu Kołobrzeg ZIR od dwóch kadencji. W związku z tym ,że nie zgłosili się inni kandydaci w Dygowie nie będą przeprowadzane wybory a Panowie  Dobrołowicz i Galek automatycznie zostają wybrani na kolejną kadencję.

  Zapraszam do obejrzenia materiału wideo,  w którym Henryk Jan Dobrołowicz i Wojciech Galek opowiadają o pracy społecznej w izbie rolniczej, problemach nurtujących rolników w gminie Dygowo  i planach na najbliższą kadencję. Panowie uchylą też rąbka swoich przewidywań dotyczących zbiorów zbliżających się żniw.

 • Działalność Izb Rolniczych. Wywiad z wiceprezesem ZIR

  Z końcem maja 2019 roku zakończyła się V kadencja Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. Kandydaci do Rady Powiatowej ZIR ubiegać się będą 28 lipca o mandat na kolejną kadencję. W Polsce jest 16 izb , które wraz Krajową Radą tworzą niezależny samorząd rolniczy. Członkami izby są wszyscy ,którzy  opłacają podatek rolny, opłacają PIT z produkcji rolnej lub mają wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni. Zadaniem Izb jest dbanie o interesy zrzeszonych w niej rolników , firm i spółdzielni rolnych. Finansowanie Izb odbywa się przede wszystkim z 2 procent z pobieranego przez gminy podatku rolnego.

  Jak działa Zachodniopomorska Izba Rolnicza w powiecie kołobrzeskim i gminie Dygowo zapytałem wiceprezesa ZIR Lecha Bany, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Powiatowej Powiatu Kołobrzeg ZIR. Najważniejsze tematy rozmowy to zbliżające się wybory do izb i rozdysponowanie ziemi, która weszła w zasoby KOWR ze spółki z Kłopotowa.

 • Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej we Wrzosowie

  We Wrzosowie odbyły się po raz pierwszy na terenie gminy Dygowo eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"(OTWP).  Turniej popularyzuje przepisy i umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej wśród dzieci i młodzieży. W turnieju uczestniczyła młodzież w trzech grupach. Zwycięzcami w grupach zostali:

  I grupa (szkoły podstawowe klasy I-VI) – Igor Maślany ,SP Gościno

  II grupa (szkoły podstawowe kl. VII-VIII /gimnazjalne) – Adrian Biernat ,SP nr 1 w Kołobrzegu

  III grupa (szkoły ponadgimnazjalne) - Rafał Kołtak, Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu

  Zwycięzcy grup będą reprezentować powiat podczas eliminacji wojewódzkich 27 kwietnia w Mirosławcu.

  Gminę Dygowo reprezentowali: Julia Kamińska ( SP Wrzosowo, 4 miejsce Igr.) i Kacper Tekiel (SP Dygowo , 3 miejsce II gr).

  Przewodniczącym komisji oceniającej był dh Jerzy Bartnik.

  Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu , Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu i Gmina Dygowo. Laureatom turnieju pogratulowali i wręczali nagrody: wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk, radny Powiatu Kołobrzeskiego Robert Jaruzel , prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kołobrzegu dh Bogusław Grygiel oraz mł. ogn. Magdalena Czekalska.

 • Pierwszy Powiatowy Dzień Strażaka w Dygowie (fotoreportaż)

  W sobotę 11 maja odbyły się w Dygowie powiatowe uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Ziściła się Inicjatywa druhów Ochotniczej Straży Pożarnej z Dygowa aby zorganizować po raz pierwszy obchody szczebla powiatowego w Dygowie i następnie kontynuować co roku w innej gminie powiatu kołobrzeskiego. Obchody rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych i pododdziałów OSP z powiatu kołobrzeskiego do kościoła parafialnego w Dygowie. Marszowy krok i doniosłą atmosferę zapewniła Strażacka Orkiestra Dęta „Morka” z Ustronia Morskiego. Przed rozpoczęciem mszy świętej ksiądz Piotr Niedźwiadek – kapelan powiatowy jednostek OSP - otrzymał od przedstawicieli zarządu powiatowego stułę sygnowaną symbolami OSP. Ksiądz kapelan w czasie kazania podkreślił, że służba w OSP jest autentycznym powołaniem, wspólnotą szczególnego świadectwa, która nie czeka oklaski i pochwały. Akcentował ,że to służba ofiarna, ideowa opierającą się na fundamencie braterstwa. Po mszy ,przy akompaniamencie orkiestry poczty sztandarowe oraz pododdziały strażaków naszego powiatu przemaszerowały na Plac Wolności. Ceremoniał rozpoczął dowódca uroczystości druh Krzysztof Gruchała , który złożył meldunek o gotowości pododdziałów do apelu. Meldunek odebrał  wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP – druh Mirosław  Zalewski. Następnie przy akompaniamencie Marsza Generalskiego dokonano przeglądu pododdziałów. Kolejnym elementem ceremoniału było podniesienie na maszt flagi państwowej , odegranie Mazurka Dąbrowskiego oraz hymnu strażackiego. Życzenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji dnia strażaka odczytał prezes zarządu OSP Gminy Dygowo druh Marcin Tekiel. Uczestników, gości i mieszkańców przywitał druh Mirosław Zalewski.

  Wśród gości obecni byli: druh Tomasz Tamborski – Starosta Kołobrzeski, ks. kapelan Piotr Niedźwiadek, st. kpt. Marek Huszla – Państwowa Straż Pożarna w Kołobrzegu, Jerzy Bartnik - członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Mirosław Terlecki – wójt gminy Rymań, Marek Dołkowski – wójt gminy Siemyśl , Grzegrz Starczyk – wójt Gminy Dygowo, Jerzy Leszczyński – przewodniczący Rady Gminy Dygowo. W czasie uroczystości zasłużonym druhnom i druhom wręczono medale i odznaczenia.

  Po raz pierwszy w historii wręczono również nagrody kapituły zarządu powiatowego OSP honorujące dokonania strażaków i jednostek OSP w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Symboliczne dębowe cebry – oprócz włóczni , atrybut Św. Floriana - otrzymali: OSP Korzystno w kategorii społeczno-prewencyjnej, OSP Dygowo w kategorii ratowniczo- gaśniczej oraz druh Andrzej Biedrzycki ze OSP Stary Borek w kategorii sportowo – popularyzatorskiej. Druh Biedrzycki otrzymał również puchar Komendanta Głównego PSP. Głos zabrali druhowie: Mirosław Zalewski, Jerzy Bartnik, Tomasz Tamborski, st. kpt. Marek Huszla, który odczytał list Komendanta Powiatowego PSP w Kołobrzegu,  wójt Grzegorz Starczyk oraz Pani Apolonia Wąsowska, która w imieniu mieszkańców podziękowała strażakom za ofiarną służbę. Po zakończonych uroczystościach organizatorzy zaprosili wszystkich na grilla , którego zorganizowano na terenie zielonym parafii Dygowo.

 • Powiat Kołobrzeski prezentuje nowy oręż do walki z kłusownictwem

  Od 1 października rozpoczyna się okres ochronny troci i łososia królewskiego Rozpoczyna się tarło tych ryb. Koniec sezonu wędkarskiego nie oznacza jednak  ,że wędrówka ryb na tarliska dorzeczy Parsęty będzie przebiegać bez przeszkód , nie licząc tych naturalnych. W tym czasie niestety rozpoczynają swoją aktywność kłusownicy.

  Na szczęście są służby i inne formacje  , które co raz skuteczniej przeciwstawiają się procederowi kłusownictwa.

  W dniu dzisiejszym ,w Zarządzie Dróg Powiatowych w Kołobrzegu ,odbyła się prezentacja sprzętu i wyposażenia zakupionego na potrzeby funkcjonowania Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Kołobrzeskiego.

  Podczas konferencji prasowej starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski wraz z komendantem Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Kołobrzeskiego, Andrzejem Skwarkiem zaprezentowali sprzęt i wyposażenie zakupione na potrzeby funkcjonowania straży.

  Dron z kamerą z kamerą termowizyjną , łódź wraz z osprzętem i przyczepą podłodziową , fotopułapki ,latarki, lornetki i do tego samochód o napędzie 4x4  to doskonały oręż w walce z kłusownictwem i nie tylko. Starosta podkreślał ,że nowa formacja w razie potrzeby będzie współdziałać na różnych polach z innymi służbami.

 • Umowa na opracowanie koncepcji budowy ścieżki rowerowej przy drodze nr 163 podpisana

  W dniu dzisiejszym Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk podpisał umowę z Zakładem Usług Budowlanych i Drogowych Bogdan Misiura z Karnieszewic, na wykonanie koncepcji budowy ścieżki rowerowej w pasie drogi wojewódzkiej nr 163. Partnerami przedsięwzięcia są: Gmina Dygowo- lider, Gmina Kołobrzeg  i Powiat Kołobrzeski. Trasa ścieżki przebiegać będzie pomiędzy parkiem rozrywki w Pyszce a rondem przy S-6 w Kołobrzegu. Koszt opracowania wynosi 75.000 złotych, a termin realizacji koncepcji 12 miesięcy. Każda ze stron wniosła udział finansowy w kwocie 25.000 złotych.

  Zakres umowny opracowania koncepcji to:

  - sporządzenie mapy do celów opiniodawczych + pomiary wysokościowe;

  - wykonanie odwiertów i badań geologicznych;

  - uzyskanie warunków technicznych od zarządców sieci;

  - inwentaryzacja oraz koncepcja remontu obiektów inżynierskich;

  - sporządzenie koncepcji odprowadzenia wód opadowych;

  - sporządzenie koncepcji zagospodarowania terenu (układ drogowy);

  - uzyskanie decyzji środowiskowej na realizację zadania.

  podpianie-umowy-wojt-gminy-dygowo-

 • Wstępne wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w powiecie kołobrzeskim

  w dniu 12 lipca 2019 r. w województwie zachodniopomorskim zakończyła się rekrutacja zasadnicza do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020. Do publicznej wiadomości podano listy przyjętych kandydatów. W naszym powiecie, w sześciu szkołach, dla których powiat kołobrzeski jest organem prowadzącym, utworzono łącznie 51 oddziałów – 25 dla absolwentów gimnazjum oraz 26 oddziałów dla absolwentów szkoły podstawowej. Trwa jeszcze postępowanie uzupełniające, w trakcie którego rozpatrywane są odwołania i wnioski kandydatów. We wszystkich szkołach poszczególne oddziały będą uzupełniane o kandydatów, którzy spełniają warunki rekrutacji. Nadal można ubiegać się o miejsca w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu, w Zespole Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu, w Zespole Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego w Kołobrzegu (w szkole branżowej I stopnia) oraz w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie – w oddziałach liceum i technikum (szczegółową liczbę przyjętych na dzień 12 lipca br. obrazują dane w załączonej tabeli).

  W wyniku rekrutacji zasadniczej, z powodu braku chętnych kandydatów, nie udało się utworzyć planowanych oddziałów technikum transportu kolejowego oraz technikum mechanicznego w zawodzie montaż i obsługa maszyn i urządzeń w Zespole Szkół nr 2 w Kołobrzegu, a także planowanych oddziałów technikum w Zespole Szkół w Gościnie w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych (dla absolwentów gimnazjum) oraz technik mechanik - użytkowanie obrabiarek skrawających – przy czym oferta uruchomienia tego ostatniego oddziału jest nadal aktualna, pod warunkiem zgłoszenia się odpowiedniej liczby chętnych kandydatów. Ponadto, w Zespole Szkół w Gościnie istnieje możliwość utworzenia dodatkowych oddziałów liceum ogólnokształcącego, zarówno dla absolwentów gimnazjum jak i szkoły podstawowej.

  Źródło Starostwo Powiatowe

 • Wyniki egzaminów 8 klas w gminie Dygowo i powiecie kołobrzeskim

  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu opublikowała tegoroczne wyniki egzaminów ósmoklasistów. Na podstawie tych publikacji przygotowaliśmy zestawienie wyników osiągniętych przez uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Dygowo oraz wyniki szkół w powiecie kołobrzeskim.

  Wyniki te obejmują oceny z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, takie jak język polski, matematyka i języki obce. Zostały one zestawione w formie tabelarycznej, aby ułatwić analizę i porównanie wyników poszczególnych szkół.

   

 • Wyniki egzaminów gimnazjalnych w Gminie Dygowo i Powiecie

  16 czerwca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu opublikowała informację o wynikach egzaminu gimnazjalnego w roku 2018.  Poniżej dostępne są średnie procentowe wyniki egzaminu gimnazjalnego z terenu szkół w powiecie kołobrzeskim. Kolorem żółtym oznaczyłem średnie wyniki ze szkoły w Dygowie i Wrzosowie. Egzamin gimnazjalny był
 • Wyniki egzaminów gimnazjalnych w Gminie Dygowo i Powiecie

  16 czerwca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu opublikowała informację o wynikach egzaminu gimnazjalnego w roku 2018.  Poniżej dostępne są średnie procentowe wyniki egzaminu gimnazjalnego z terenu szkół w powiecie kołobrzeskim. Kolorem żółtym oznaczyłem średnie wyniki ze szkoły w Dygowie i Wrzosowie. Egzamin gimnazjalny był przeprowadzony od 18 do 20 kwietnia 2018 roku.